SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10 lokalizacji w nowym wykazie wolnych częstotliwości KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy wykaz wolnych częstotliwości. Na liście znalazły się: Łódź, Sierpc, Wola koło Czerwińska nad Wisłą, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Złotów, Gryfice, Lipiany, Szczecin i Wałcz.

Reżyserka radiowaArticle

Niebawem KRRiT powinna rozpocząć konkursy dla nadawców zainteresowanych częstotliwościami, które znalazły się w wykazie. Chodzi o 90,8 MHz w Łodzi (moc ERP 0,2 kW), 107,9 MHz w Sierpcu (0,2 kW), 89,3 MHz w Woli (0,2 kW), 92,4 MHz w Częstochowie (0,2 kW), 89,6 MHz w Ostrowcu Świętokrzyskim (0,1 kW), 102,8 MHz w Złotowie (1,0 kW), 90,7 MHz w Gryficach (2,0 kW), 104,3 MHz w Lipianach (2,0 kW), 88,0 MHz w Szczecinie (0,2 kW) i 99,6 MHz w Wałczu (0,2 kW).

Część lokalizacji dotyczy zwolnionych częstotliwości

Do niedawna w Ostrowcu Świętokrzyskim na częstotliwości 89,6 MHz można było słuchać Radia Rekord Świętokrzyskie. Radomska stacja wygrała jednak konkurs KRRiT na nadawanie w Kielcach na 100,8 MHz i w Ostrowu Świętokrzyskim na 100,9 MHz i zrezygnowała z koncesji w tym mieście przyznanej w 2017 roku.

Na początku lutego podczas posiedzenia KRRiT uchyliła m.in. koncesje Radia Plus w Gryficach i Lipianach. Obie rozgłośnie zakończyły nadawanie pod koniec 2022 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w listopadzie.

- Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować - mówił nam wówczas Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

Koniec okazjonalnej stacji?

W Łodzi na częstotliwości 90,8 MHz dzięki pozwoleniom okazjonalnym Urzędu Komunikacji Elektronicznej można było słuchać Radia Lutnia. Rozgłośnia była tworzona przez zespół Teatru Muzycznego. Stacja nadawała z niewielką mocą ERP 0,006 kW. Ostatnio pojawiła się w eterze na blisko miesiąc w grudniu 2022 roku.

Poprzedni wykaz wolnych częstotliwości KRRiT opublikowała 22 grudnia 2022 roku. Wówczas znalazły się w nim: 104,8 MHz w Bogatyni (0,3 kW), 97,4 MHz we Wrocławiu (0,1 kW), 88,4 MHz w Tomaszowie Mazowieckim (0,3 kW), 94,8 MHz w Białymstoku (0,2 kW), 89,4 MHz W Suwałkach (0,2 kW) i 106,4 MHz w Elblągu (0,25 kW). W późniejszym terminie w Monitorze Polskim przewodniczący KRRIT ogłosił konkursy dotyczące Bogatyni, Tomaszowa Mazowieckiego, Wrocławia, Białegostoku, Elbląga, Suwałk i Bydgoszczy. Stacje mają emitować m.in. programy o tematyce lokalnej.

Dołącz do dyskusji: 10 lokalizacji w nowym wykazie wolnych częstotliwości KRRiT

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KC
Polska powinna wystąpić o renegocjację podziału częstotliwości genewskich na FM i wtedy znajdzie się też więcej miejsca dla stacji małej mocy. Czesi mają przy granicy znacznie więcej częstotliwości niż Polacy.
odpowiedź
User
ae
Niech RMF Maxx wygra w Łodzi!
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Polska powinna wystąpić o renegocjację podziału częstotliwości genewskich na FM i wtedy znajdzie się też więcej miejsca dla stacji małej mocy. Czesi mają przy granicy znacznie więcej częstotliwości niż Polacy.

Po co? Przecież eksperci dają paśmie UKF 5 lat a DAB+ 10 – 15 lat. Wtedy konwergencja wszystkich mediów do internetu będzie zakończona. Nie będzie można już utrzymać żadną stację internetową z dochodów z reklam, bo cena reklam będzie tak niska. Większość słuchaczy będzie korzystała z usług streamingowych a rynek będzie podzielony na garstkę dostawców usług. Oni będą dyktowali opinię.
odpowiedź