SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kruk chce pozyskać z giełdy 395 mln zł

Pierwotna oferta spółki Kruk, zajmującej się windykacją wierzytelności, rozpocznie się 7 kwietnia od budowy księgi popytu, która potrwa do 18 kwietnia. Szacunkowa wartość oferty, obejmującej łącznie 9,3 mln akcji wynosi - na podstawie szacowanych przez spółkę wpływów z nowej emisji - max. ok. 395 mln zł brutto, wynika z informacji opublikowanych w prospekcie spółki.

Kruk chce pozyskać z giełdy 395 mln zł

Kruk chce sprzedać w ofercie publicznej 1,1 mln akcji serii D nowej emisji oraz 3,3-8,2 mln akcji należących do funduszu Enterprise Investors. Z emisji nowych akcji serii D spółka liczy na uzyskanie wpływów brutto w wysokości około 46,7 mln zł, wpływów netto - w wysokości ok. 43,3 mln zł. Nowi inwestorzy mogą stanowić max. 55% kapitału po IPO.

"Celem nowej emisji jest pozyskanie środków na zakupy pakietów wierzytelności. Oczekujemy w najbliższych latach 'tsunami' złych kredytów i dynamicznego wzrostu naszego rynku, który dotychczas rósł o ok. 25% rocznie. My rozwijaliśmy znacznie szybciej i ambicją zarządu jest, aby wysokie tempo utrzymać. Szacujemy, że powinniśmy zainwestować 1 mld zł w najbliższych latach, aby utrzymać pozycję rynkową w Polsce, więc oprócz nowej emisji możliwe są emisje obligacji na kilkadziesiąt mln zł" - powiedział prezes spółki Piotr Krupa podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w spółka wygrała przetarg na portfel wierzytelności w Czechach, a w 2012 roku wejdzie na Węgry. Obecnie Kruk jest liderem swojego rynku w Polsce i Rumunii. Prezes Kruka stwierdził, że spółka ma dobre opinie za granicą i liczy na znaczny udział inwestorów zagranicznych w ofercie.

Oferującym jest DI BRE Banku. W 2010 roku Kruk miał 36,1 mln zł zysku netto przy 164 mln zł przychodów. Spółka nie podała prognoz.

Według prezesa, w ciągu najbliższych 2-3 lat spółka zyski będzie przeznaczać na rozwój i nie przewiduje dywidendy. Dodał, że wskaźnik całkowity odzysk na portfelu do wpłaty wynosi w ciągu 6 lat 2,2, co jest poziomem osiąganym przez zachodnie firmy.

W dniu 13 kwietnia nastąpi podanie do publicznej wiadomości ceny maksymalnej, w terminie 14-18 kwietnia będą przyjmowane zapisy na akcje oferowane w transzy inwestorów indywidualnych, w dniach 7 -18 kwietnia odbędzie się proces budowy księgi popytu, do godz. 8:00. W dniu 19 kwietnia zostanie ogłoszona cena akcji, ostateczna liczba akcji oferowanych oraz ostateczna liczba i rodzaj akcji oferowanych w poszczególnych transzach, zaś 19-21 kwietnia odbędzie się przyjmowanie zapisów na akcje oferowane w transzy inwestorów instytucjonalnych.

Z kolei 22 kwietnia spółka lub akcjonariusz sprzedający skieruje do inwestorów instytucjonalnych ewentualne zaproszenia do złożenia zapisów w przypadku nieobjęcia akcji. Do 26 kwietnia nastąpi przydział akcji oferowanych w transzy inwestorów indywidualnych oraz w transzy inwestorów instytucjonalnych, z kolei 5 maja lub w zbliżonym terminie będzie pierwszy dzień notowania akcji istniejących oraz PDA na GPW.

Kruk działa w dwóch obszarach. Prowadzi windykację na zlecenie banków, telekomów itp., w zamian za wynagrodzenie (ok. 30% przychodów) oraz skupuje portfele tzw. złych długów (pozostałe 70% przychodów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kruk chce pozyskać z giełdy 395 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl