SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma windykacyjna Kruk negocjuje kupno serwisu pożyczkowego Wonga.pl

Zarządzająca wierzytelnościami firma Kruk prowadzi negocjacje dot. kupna 100 proc. udziałów spółki Wonga.pl prowadzącej serwis internetowy o takiej samej nazwie oferujący pożyczki gotówkowe.

Article

W piątek wieczorem Kruk w komunikacie poinformował, że podpisał list intencyjny z angielskim koncernem Wonga Worldwide Limited dot. ustalenia głównych warunków kupna 100 proc. udziałów Wonga.pl. Nie podano, ile może wynieść wartość tej transakcji.

Zaznaczono, że na przejęcie udziałów Wonga.pl musi się zgodzić prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wonga z problemami w Wielkiej Brytanii

- Poprzez inwestycję Kruk wejdzie w zupełnie nowy dla siebie kanał sprzedaży pożyczek w stu procentach online - podkreślił w komunikacie Piotr Krupa, prezes Kruka. - Biznes Wongi jest innowacyjny i efektywny, ale planujemy tę inwestycję przede wszystkim z uwagi na polski zespół, który go prowadzi. W ciągu siedmiu lat działalności w Polsce, stworzył on jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek consumer finance - dodał.

Dodano, że Wonga.pl jak dotąd udzieliła ponad 1,1 mln klientów przeszło 1,5 mln pożyczek. Sprzedaż pożyczek ratalnych stanowi 90 proc. działalności firmy.

Według sprawozdań w KRS w 2017 roku. Wonga.pl przy 108,61 mln zł wpływów sprzedażowych osiągnęła 42,39 mln zł zysku ze sprzedaży i 5,9 mln zł zysku netto. Wcześniej notowała straty netto: w 2016 roku miała 81,49 mln zł wpływów i 5,61 mln zł straty, a w 2015 roku - 53,48 mln zł przychodów i 14,61 mln zł straty.

W 2017 roku koszty operacyjne spółki wyniosły 66,22 mln zł, z czego 17,28 mln zł poszło na pozyskanie klientów (czyli działania marketingowe), a 15,84 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników. Na koniec 2017 roku nie miała żadnych zobowiązań długoterminowych, natomiast jej zobowiązania krótkoterminowe to 115,28 mln zł (wobec 94,46 mln zł rok wcześniej) - głównie z tytułu kredytów o pożyczek od podmiotów powiązanych z firmą (108,59 mln zł na koniec 2017 roku).

W styczniu br. z funkcji prezesa firmy zrezygnował Marcin Borowiecki, przeszedł do zespołu platformy Booksy.

W sierpniu ub.r. informowano, że Wonga przeżywa w Wielkiej Brytanii poważne problemy finansowe związane z roszczeniami jej byłych klientów. Wynajęto firmę, która w razie niewypłacalności formy ma zająć się jej upadłością. - Sytuacja w Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł - zapewniała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Eliza Więcław z Wonga.pl.

Kruk wchodzi w pożyczki gotówkowe

Kruk jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami, działa też w kilku innych krajach europejskich. W ub.r. grupa Kruk zanotowała 1,16 mld zł wpływów, 498 mln zł zysku EBITDA i 330 mln zł zysku netto, a rok wcześniej - 1,05 mld zł przychodów, 439 mln zł zysku EBITDA i 295 mln zł zysku. Na nowe portfele wierzytelności wydała w ub.r. 1,39 mld zł (wobec 977 mln zł w 2017 roku), a spłaty brutto z posiadanych portfeli wyniosły 1,58 mld zł (w 2017 roku było to 1,37 mld zł).

- Przed moim zespołem postawiłem jasny cel: Kruk ma pozostać sobą, czyli dynamicznie rosnąć i osiągnąć 700 mln złotych zysku netto w 2024 roku, utrzymując konserwatywny poziom zadłużenia i, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa oraz otoczenie, wypłacać dywidendę akcjonariuszom firmy - zapowiedział prezes spółki Piotr Krupa w liście do akcjonariuszy opublikowanym tydzień temu wraz ze sprawozdaniami z ub.r.

Natomiast wiceprezes firmy Michał Zasępa na konferencji prasowej stwierdził, że Kruk prowadzi rozmowy dotyczące kupna firmy pożyczkowej w Polsce lub Rumunii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firma windykacyjna Kruk negocjuje kupno serwisu pożyczkowego Wonga.pl

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arturro
Czy Kruk moderuje komentarze pod tekstem o sobie?
odpowiedź