SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Krytyka Polityczna” zebrała 35,6 tys. zł na wydanie nowego numeru

Zespół „Krytyki Politycznej” poinformował, że w ostatnich kilku tygodniach 670 osób przekazało 35,6 tys. zł na magazyn, dzięki czemu ukaże się jego nowy numer.

Dziennikarze „Krytyki Politycznej”Article

Wydające „Krytykę Polityczną” Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego ogłosiło dodatkową zbiórkę na ten tytuł w drugiej połowie marca, po tym jak nie otrzymało dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wsparcia czasopism kulturalnych. Organizacja złożyła odwołanie, które nie zostało uwzględnione.

21 marca zespół „Krytyki Politycznej” ogłosił akcję pod hasłem „Wpłać na Krytykę i #pozdrowGlinskiego”. Namawiał do wpłat na rzecz magazynu oraz robienia sobie zdjęć z dowolnym numerem pisma lub książką wydawnictwa i zamieszczania ich w mediach społecznościowych z tagiem #pozdrowGlinskiego.

We wtorek „Krytyka Polityczna” poinformowała o efektach zbiórki. - Dzięki wsparciu 670 osób wydamy drukiem nowy numer Krytyki Politycznej o polskiej wsi. Łącznie zebraliśmy 35 644 zł. Dziękujemy! - napisano.

Ok. 6 mln zł rocznego budżetu „Krytyki Politycznej”

„Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku, na jej łamach piszą działacze społeczni, naukowcy, filmoznawcy, krytycy literatury i publicyści. W 2005 roku powołano Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego jako organizację non-profit, a we wrześniu 2007 roku założono Wydawnictwo Krytyki Politycznej. W 2009 roku uruchomiono Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, a jesienią 2012 roku Instytut Studiów Zaawansowanych. W tym samym roku uruchomiono serwis KrytykaPolityczna.pl.

Według sprawozdania finansowego w 2017 roku Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego zanotowało 3,37 mln zł wpływów z działalności statutowej i 2,26 mln zł z działalności gospodarczej, wobec odpowiednio 3,67 i 3,05 mln zł rok wcześniej. Zysk netto organizacji w 2017 roku wyniósł 208,3 tys. zł, a w 2016 roku - 945,3  tys. zł.

Wartość otrzymanych grantów zmalała w skali roku z 3,57 do 3,24 mln zł. W 2017 roku 1,89 mln zł pochodziło Open Society Foundations, a jeśli chodzi o administrację rządową to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało 51 tys. zł w ramach projektu „Klasyka do usłyszenia”, a Instytut Teatralny - 35,9 tys. zł w ramach akcji „Drzewostan”. Natomiast wartość darowizn od osób fizycznych spadła z 68,8 tys. zł w 2016 roku do 56,8 tys. zł, a składek członkowskich zwiększyła się z 1,5 do 2,4 tys. zł.

Wpływy stowarzyszenia ze sprzedaży czasopism i książek zmalały z 2,04 mln zł w 2016 roku do 1,72 mln zł do 2017 roku, a z umów marketingowych i wynajmu sali - z 368,5 do 151,3 tys. zł. Natomiast dotacje Wydawnictwa Krytyki Politycznej zmniejszyły się z 628,3 do 379,9 tys. zł.

„Krytyka Polityczna” cały czas zachęca do wspierania jej finansowo - zarówno jednorazowego, jak i cyklicznego. - Mamy 530 regularnych darczyńców. Brakuje nam jeszcze 1 021. Twoje wsparcie idzie w całości na opłacenie kosztów redakcji i dalszy rozwój Krytyki - czytamy w serwisie internetowym pisma.

W grudniu ub.r. opisano, że w całym ub.r. miesięczne koszty funkcjonowania Krytykapolityczna.pl wynosiły prawie 60 tys. zł, z czego 28,7 tys. zł to pensje etatowych pracowników, 19,5 tys. - honoraria autorów zewnętrznych, 7,4 tys. zł - koszty administracyjne, techniczne i prawne, a 4,3 tys. zł - nakłady na promocję, grafikę i fundraising.

Jednocześnie planowano, że w br. miesięczny budżet wzrośnie do 102 tys. zł (43,2 tys. zł na pensje, 30,8 tys. zł na honoraria autorów zewnętrznych, 17,5 tys. zł na promocję, grafikę i fundraising, a 10,4 tys. zł na obsługę administracyjną, techniczną i prawną). - Z grantów mamy na 59 proc. wydatków. Brakuje nam 42 075 zł miesięcznie. W tym momencie otrzymujemy od darczyńców 5 tys. zł miesięcznie - opisano.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Krytyka Polityczna” zebrała 35,6 tys. zł na wydanie nowego numeru

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beni
Kolejna opluwajka która po upadku reżimu w 2015 nie dająca rady utrzymać się na rynku w wolnym kraju.
odpowiedź
User
wlad
Polska wieś już nie może się doczekać tego pisma.
odpowiedź
User
Adrian D.
22 marca przesłałem do KP zapytanie o szczegółową informację na temat kosztów prowadzonej działalności. Uznałem bowiem, że skoro proszą mnie o darowiznę. mam prawo wiedzieć jak i na co pieniądze są wydawane.
Jest 10 kwietnia, KP nie udzieliła żadnej odpowiedzi.
.
.
670 osób pomyślało, że warto utrzymywać leni, co utwierdzi tychże leni w przekonaniu, że można co jakiś czas żebrać, i zawsze znajdzie się ktoś, kto da.
odpowiedź