SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Czabański: możliwa obniżka składki audiowizualnej do 12 zł i przedłużenie umów kadry kierowniczej mediów

Możliwość obniżenia składki audiowizualnej z 15 do 12 zł oraz zrezygnowanie z zapisu w tzw. dużej ustawie medialnej mówiącego o automatycznym wygaszaniu umów z kadrą kierowniczą zapowiedział wczoraj w Toruniu Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych.

Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

Na wtorek zaplanowano wysłuchanie publiczne dotyczące projektu tzw. dużej ustawy medialnej. Składają się na niego trzy projekty ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej ( w wysokości 15 zł, doliczanej do rachunku za prąd, począwszy od 1 stycznia 2017 roku) oraz przepisy przejściowe na drugą połowę br.

W poniedziałek Krzysztof Czabański, podczas konferencji prasowej w Toruniu na temat reformy mediów publicznych , zapowiedział, że zostaną przeanalizowane wszystkie uwagi, jakie za pośrednictwem mediów i posłów zgłoszono do projektu ustawy. Przekazał, że do wysłuchania publicznego zgłosili się przedstawiciele ponad 70 organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, wszystkie środowiska zainteresowane przyszłością mediów publicznych.

Ujawnił, że większość uwag dotyczy składki audiowizualnej, głównie dublowania opłat. W przypadku rolników już projekt to reguluje i nie będzie dodatkowych opłat od dodatkowych liczników w gospodarstwie. Sporo uwag dotyczy również wysokości składki audiowizualnej. Krzysztof Czabański powiedział, że prowadzone są w tej kwestii różne przeliczenia i nie jest wykluczone, że składka zostanie obniżona do kwoty ok. 12 zł.

Z jego szacunków wynika, że dzięki opłacie audiowizualnej środki przeznaczone na funkcjonowanie mediów publicznych wzrosną trzykrotnie, w porównaniu z obecnymi przychodami z abonamentu.

Jeden z zapisów projektu ustawy medialnej przewiduje automatyczne wygaszanie umów z kadrą kierowniczą w mediach publicznych. Krzysztof Czabański ujawnił w poniedziałek w Toruniu, że coraz bardziej przeważa pogląd, żeby w ogóle z tego zapisu się wycofać „żeby  niepotrzebnie nie wywoływać emocji, które nikomu nie służą".

Ponieważ ustawa zakłada procedury konkursowe na stanowiska władz mediów publicznych w nowej formule, to jeśli ten zapis pozostanie, to według Czabańskiego do końca tego roku we wszystkich mediach trzeba będzie przeprowadzić konkursy na szefów.

Zaraz po wysłuchaniu publicznym dotyczącym projektu tzw. dużej ustawy medialnej komisja kultury ma wyłonić specjalną podkomisję, która zajmie się pracami nad tym projektem. - Chcemy, żeby na koniec wyszedł produkt możliwie najlepszy, zwłaszcza, że są to ustawy, które mają regulować na nowo tak newralgiczny obszar w kraju - podkreślił Czabański.

Sama ustawa, według zapowiedzi Krzysztofa Czabańskiego, ma być przyjęta przez parlament pod koniec maja, a planowany na 1 lipca br. termin wejścia w życie przepisów powinien zostać dotrzymany.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: możliwa obniżka składki audiowizualnej do 12 zł i przedłużenie umów kadry kierowniczej mediów

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
będzie narodowa składka na Kurskiego and company :D
odpowiedź
User
kk
Miało być 6 zł i dyskusja z narodem. A wyszedł Lisicki z Semką w Trójce oraz bałagan jakiego świat nie widział! Może niech się towarzysz Czabański zajmie jakąś stadniną, bo media publiczne wyraźnie go przerastają. Za pół roku będzie trzydziesta wersja ustawy o mediach, oglądalność bliska zeru oraz sapiące i bełkoczące głosy w radiu. Dobra zmiana? Ciekawe dla kogo.
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Uwielbiam czytać komentarze ludzi, którzy przez długie lata unikali płacenia obowiązkowego abonamentu RTV (czyli de facto ŁAMALI PRAWO!), a teraz drżą ze strachu i sikają w majty na myśl o tym, że zostaną zmuszeni do płacenia opłaty audiowizualnej. :D I dobrze wam tak, drżyjcie, drżyjcie! :)
Bardzo się cieszę, że PiS tak szybko wzięło się za reformę mediów publicznych i głęboko wierzę, że od początku 2017 roku uda się tę opłatę wprowadzić. :D Głosowalem na PiS i wiedziałem, co robię. ;)
odpowiedź