SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Czabański odpowiedzialny za zmiany w mediach publicznych, reforma do połowy 2016 r.

Przyszły minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość przekształci TVP, Polskie Radio i PAP ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury w pierwszym półroczu 2016 roku. Za przeprowadzenie zapowiadanej reformy odpowiedzialny będzie poseł Krzysztof Czabański.

Article

Kandydat na ministra kultury w randze pierwszego wicepremiera prof. Piotr Gliński potwierdził w rozmowie z PAP przeprowadzenie reformy mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Przekształcenie tych podmiotów ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury ma nastąpić w pierwszym półroczu przyszłego roku lub wcześniej.

- Obecne media publiczne chcemy przekształcić w rzeczywiście publiczne i misyjne. Poprzez przekształcenie spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury z jednoosobowym zarządem, na wzór Opery Narodowej czy Muzeum Narodowego - zapowiada Piotr Gliński.

Gliński wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość krytycznie ocenia sytuację w polskich mediach publicznych, za którą obwinił obecne kierownictwo. - Prawo musi nam pozwolić na zmiany. Jak tylko nam na to pozwoli, w ramach ładu demokratycznego, zmienimy sytuację w mediach publicznych, bo uważamy ją za patologiczną. Krytycznie oceniamy też szefostwo mediów publicznych jako odpowiedzialne za złe funkcjonowanie tych instytucji - wyjaśnia przyszły minister kultury.

Projekt nowej ustawy medialnej przygotowywanej przez PiS jest prawie ukończony. Zakłada ona m.in. wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej, która zastąpi obecny abonament radiowo-telewizyjny. Zapowiadaną reformę będzie nadzorował poseł Krzysztof Czabański pełnomocnik premier Beaty Szydło.

W ramach zapowiadanej w kampanii wyborczej repolonizacji mediów PiS chce zmienić proporcje własnościowe w zakresie prasy lokalnej. - Podobnie jak w sektorze bankowym, można kupować media od zagranicznych właścicieli, jeśli będą takie możliwości, budować własne instytucje tego typu lub rozwijać już istniejące - wyjaśnia prof. Gliński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański odpowiedzialny za zmiany w mediach publicznych, reforma do połowy 2016 r.

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Newsman
Mam wrażenie, że profesor Gliński nie rozumie sprawy kluczowej, medium prywatne istnieje, bo jest rentowne. Jeśli nie jest, przestaje istnieć.
odpowiedź
User
dość!
TVP, jeżeli rzeczywiście ma być publiczna-państwowa-społeczna-narodowa (niepotrzebne skreślić) nie musi, a nawet nie może być rentowna. Grupa docelowa jest właściwą wyłącznie dla prywatnych stacji komercyjnych. Finansowanie - albo z jednoznacznie uchwalonego przez sejm i opisanego w rozporządzeniach, a nie ćwierkającego na twitterach, podatku (partyjniacy bledną na sam dźwięk słowa: podatek, a mdleją na dźwięk słów: nowy podatek), albo bezpośrednio z budżetu (czyli z bilansu podatkowego). Zarządzana, od góry, przez jeden dział rządowy (ustawa o działach), a nie kilka zwalczających się działów (partyjnych klanów, frakcji, klaunów lub gangsterów). Pracownicy - status zawodowych urzędników państwowych (egzaminy, stopnie, karty), a nie kaprysy partyjnych gangów, sitwy szemranych "producentów" i zwyczajnych pospolitych złodziei mienia publicznego. Czy status czegoś tak prostego i oczywistego, jak Telewizja Polska - Telewizja Państwowa, będzie "pożytecznie" debatowany, np. 20 lat?!?
odpowiedź
User
luka
Zwolnić wszystkich i tworzyć TVP od nowa, inaczej nie da się wyplenić lewactwa i UB-ectwa.
odpowiedź