SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Skowroński: TVP powinna ruszyć w objazd po Polsce, mniej biurokracji, więcej radości

Prezes SDP i szef Radia Wnet Krzysztof Skowroński w rozmowie z Radą Mediów Narodowych w ramach konkursu na prezesa Telewizji Polskiej stwierdził, że TVP powinna cyklicznie realizować programy z różnych miejsc w Polsce, na antenę powinni też wrócić prezenterzy oprawy. Jego zdaniem w firmie należy zmniejszyć biurokrację, a odbudować zespoły redakcyjne.

Krzysztof Skowroński (fot. PAP/Andrzej Rybczyński) Article

Krzysztof Skowroński podkreślił, że jako prezes TVP mógłby wykorzystać swoje doświadczenia z zarządzania radiową Trójką, Radiem Wnet i Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. - Stoi za mną środowisko dziennikarskie. W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich jest 2,8 tys. członków, z których znaczna część jest moimi zwolennikami, co pokazały wybory władz - zaznaczył.

„Polska na żywo” i prezenterzy oprawy mają odbudować więź z widzami

Skowroński przedstawił pomysł na jego sztandarowy program „Polska na żywo”, w ramach którego TVP każdego tygodnia realizowałaby szereg relacji z wybranego losowo powiatu. - To ma być duży, misyjny program. Wszyscy w telewizji publicznej mają pracować na jego rzecz - opisał.

W założeniach sam program mógłby być emitowany co tydzień przez dwie godziny, ale oprócz niego odbywałoby się wiele innych okoliczności. - Zadajemy pytania mieszkańcom, może stamtąd można nadać „Wiadomości”. Przyjeżdżają osoby związane z telewizją, są spotkania w szkołach - wyliczył Skowroński. Przy okazji mogą być realizowane filmy dokumentalne i teleturnieje dotyczące dane regionu.

Jego zdaniem taki program mógłby się przyczynić do odbudowy więzi TVP z widzami. - Inaczej będzie trwał stały odpływ widzów od telewizora - zaznaczył. Krzysztof Skowroński w ostatnich latach realizował w okresie wakacyjnym w Radiu Wnet cykl audycji z różnych miast w Polsce. Podkreślił, że dzięki temu objechał i zna cały kraj.

Według Skowrońskiego do kanałów TVP mogliby wrócić prezenterzy oprawy, tak żeby między programami były emitowane nie tylko reklamy i zwiastuny.

Mniej reklam, bo zabijają radość oglądania telewizji

Prezes SDP uważa, że zadaniem prezesa Telewizji Polskiej jest osiągnięcie jak najwyższej oglądalności jej kanałów. - Odwagą jest zawrócenie kursu telewizji publicznej. Musimy podziękować za niektóre rady grupie reklamowej, numerem jeden jest misja - ocenił. - Trzeba odbudować redakcje, siły twórcze, więc także naruszyć czyjeś interesy - przyznał.

Jego zdaniem reklamy powinny być emitowane w kanałach TVP w jak najbardziej ograniczonym stopniu. - Liczba reklam w telewizji publicznej zabija radość oglądania i trzeba coś z tym zrobić - uważa. - Telewizja ma ludzi cieszyć, poprzez sport, rozrywkę, film fabularny i dokumentalny. Musi być taki program, który człowiek z przyjemnością obejrzy - stwierdził.

Skowroński podkreślił, że aby zapewnić odpowiednie finansowanie mediów publicznych, należy uszczelnić system poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznał, że nie wie konkretnie, jak należy to zrobić, ale nie jest to obowiązek prezesa TVP.

Oglądalność zweryfikuje

Krzysztof Skowroński zapowiedział, że ma pomysły na więcej programów, np. program sejmowy pokazujący, jak tworzone jest prawo, przy czym jego sztandarową produkcją ma być „Polska na żywo”.

- Dziewięć miesięcy, do połowy lipca 2017 roku, wystarczy, by się przekonać, czy moja myśl o telewizji publicznej jest właściwa i czy potrafię to zrobić - stwierdził Skowroński. Jego zdaniem takim wyznacznikiem może być popularność „Polski na żywo”. - Najlepszy weryfikator to oglądalność. Jeśli ten sztandar nie działa, to znaczy, że ten kto za nim stoi, nie zdał egzaminu - powiedział.

Według Skowrońskiego Telewizja Polska powinna bliżej współpracować z Polskim Radiem. Chciałby też wzmocnić oddziały regionalne TVP. - Znam wielu ich obecnych dyrektorów, znam ich problemy, na przykład uzależnienie od rozmaitych lokalnych struktur, uwikłanie w nie - opisał.

Jak ocenia obecną ofertę programową głównych kanałów TVP? - To popłynęło w takim kierunku, w którym ciężko odnaleźć mi swoją estetykę, myśli, świat - stwierdził. Zaznaczył, że chociaż osobiście nie podoba mu się program „Rolnik szuka żony”, to skoro osiąga tak wysoką oglądalność, to znaczy, że się sprawdza.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Skowroński: TVP powinna ruszyć w objazd po Polsce, mniej biurokracji, więcej radości

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
jest TVP Regionalna, której nikt nie ogląda, nagle wszyscy zaczną oglądać program z regionów w których nic się nie dzieje... ? absurdalny pomysł
33 9
odpowiedź
User
bożenka
muszę zauważyć, że pytania komisji były infantylne.
28 10
odpowiedź
User
Sykoraks
Gospodarska wizyta w każdym powiecie a zamiast reklam (jak za dawnych lat) zapowiadaczki bez dykcji, ale w loczkach 👏👏👏
28 11
odpowiedź
User
PYTANIE
Gospodarska wizyta w każdym powiecie a zamiast reklam (jak za dawnych lat) zapowiadaczki bez dykcji, ale w loczkach 👏👏👏


Dziennik już jest, to dlaczego nie miałoby być "Turnieju miast?"
27 9
odpowiedź
User
proper
jest TVP Regionalna, której nikt nie ogląda, nagle wszyscy zaczną oglądać program z regionów w których nic się nie dzieje... ? absurdalny pomysł


Co się dziwisz, kandydat przyznał, że nie posiada telewizora i od wielu lat nie ogląda telewizji. Pewnie nie wie, że w TVP Info jest "Twoja sprawa" (każdego dnia z innego miejsca), a w TVP3 codziennie pasma regionalne.
28 9
odpowiedź