SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KSD: Katarzyna Kolenda-Zaleska zmanipulowała słowa Jana Pospieszalskiego (wideo)

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy ocenia, że wypowiedź Jana Pospieszalskiego zacytowana w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w poniedziałkowych „Faktach” TVN to manipulacja i ordynarne kłamstwo.

Katarzyna Kolenda-Zaleska, fot. TVN

Katarzyna Kolenda-Zaleska, fot. TVN

Słowa Jana Pospieszalskiego zostały przytoczone przez Katarzynę Kolendę-Zaleską w materiale dotyczącym krytyki rządu w związku z katastrofą kolejową pod Szczekocinami. Zacytowana wypowiedź (patrz - fragment 0:54 poniższego filmiku) brzmiała: „Eurokomuna, która ma dziś władzę w Polsce, rządzi lękiem! Boimy się latać samolotami, a dziś boimy się również jeździć pociągami. To obecni rządzący nie potrafili zadbać o życie osób, które na trasie Warszawie-Kraków uczestniczyły w katastrofie”. Pospieszalski miał wyrazić tę opinię podczas niedzielnego marszu w Krakowie w obronie TV Trwam (więcej o tej manifestacji).


Tymczasem Jan Pospieszalski, członek Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, twierdzi, że nie wypowiedział tych słów. „Nie wiem, skąd dziennikarka wzięła ten tekst” - napisał w oświadczeniu. „Było to w Krakowie na Marszu w obronie wolności słowa i Telewizji Trwam, który zgromadził 10 tys. uczestników, a którego ‘Fakty’ nie zauważyły. Nie przeszkodziło to Kolendzie cytować mojego rzekomego wystąpienia” - zaznaczył. Zdaniem Pospieszalskiego Katarzyna Kolenda-Zaleska dopuściła się w ten sposób konfabulacji i kłamstwa, tak samo jak półtora roku temu, kiedy przypisała Jarosławowi Kaczyńskiemu wypowiedź o „prawdziwych Polakach”.

Opinię Pospieszalskiego podziela kierownictwo Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. „Katarzyna Kolenda-Zaleska po raz kolejny złamała fundamentalne zasady rzetelnego dziennikarstwa posługując się najmniej wyrafinowaną formą manipulacji, czyli konfabulacją” - ocenia ks. dr Bolesław Karcz, prezes zarządu głównego organizacji. „Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy nie jest zaskoczone kolejną konfabulacją Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, której próby manipulowania opinią społeczną zwykle wpisują się w nurt nieprzychylny środowiskom katolickim i konserwatywnym. Jednak o ile ostra wymiana poglądów winna być dopuszczalna przez każdą ze stron debaty, o tyle dziennikarstwo informacyjne powinno być obiektywne, nie mówiąc już o tym, że winno być wolne od ordynarnych kłamstw - takich jakich dopuszcza się dziennikarka TVN” - podkreśla.

Przypomnijmy, że miesiąc temu Katarzyna Kolenda-Zaleska została skrytykowana przez Radę Etyki Mediów za sposób prowadzenia w „Faktach po Faktach” wywiadu z Krzysztofem Rutkowskim (więcej o tej sprawie).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KSD: Katarzyna Kolenda-Zaleska zmanipulowała słowa Jana Pospieszalskiego (wideo)

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tym
Fakty zaczerpnęły cytat z tego artykułu:

http://wyborcza.pl/1,75248,11281296,Man ... trofy.html

Zatem pretensje w całkowicie złą stronę. Można wręcz powiedzieć, że oskarżając Kolendę-Zalewską Pospieszalski i KSD same manipulują opinią publiczną.
8 8
odpowiedź
User
tori
KSD samo się niestety skompromitowało. Wydało oświadczenie na podstawie przeświadczenia, że ktoś kłamie. Ciekawe, czy KSD przesłuchało nagranie z wystąpienia Pospieszalskiego. Najciekawsze jest to, że na prawicowych portalach tuż po wystąpieniu Pospieszalskiego pojawiały się cytaty, których teraz Pospieszalski się wypiera. No i KSD powinno się odnieść także do publikacji innych mediów, które także pisały o bełkocie Pospieszalskiego.
8 8
odpowiedź
User
Link
"Jan Pospieszalski przypomniał zebranym wydarzenia, jakie rozgrywały się na krakowskim Rynku podczas pogrzebu pary prezydenckiej. - Na 10 minut przed mszą, na wielkich telebimach jeden z propagandzistów telewizji informacyjnej rozmawiał z zaproszonymi gośćmi o... demonach polskiego patriotyzmu. To zdumiewający wyraz pogardy dla ludzi, którzy gromadzą się pod biało-czerwonymi sztandarami! To rodzaj lęku. Oni się boją Polaków! - powiedział. Pospieszalski mówił również o katastrofie kolejowej pod Szczekocinami. - Eurokomuna, która ma dziś w Polsce władzę, rządzi lękiem! Boimy się latać samolotami, a dziś boimy się również jeździć pociągami. To obecni rządzący nie potrafili zadbać o życie osób, które na trasie Warszawa - Kraków uczestniczyły w katastrofie. Pamiętamy o nich i ich rodzinach i łączymy się z nimi w bólu – powiedział."

http://webcache.googleusercontent.com/s ... strip=1%22
8 8
odpowiedź
User
Marcin
Dlaczego rząd jest niewinny - leniwa Kasia Ci powie.
8 8
odpowiedź
User
M>K
Ta dziennikarska menda to uczennica Maleszki.Nic dziwnego.
8 8
odpowiedź