SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto dostanie Nagrodę im. Dariusza Fikusa?

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa wyłoniła laureata tegorocznej edycji. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 19 marca br. podczas gali wręczenia nagrody.

W tym roku do nagrody zgłoszono 31 publikacji autorstwa 32 dziennikarzy. W głosowaniu kapituły wyłoniono trójkę finalistów, którą stanowią: Małgorzata Moczulska i Marcin Rybak („Polska-Gazeta Wrocławska”) za artykuł „Opowieść o polskich modelkach, uroczych wakacjach i prostytucji”, Ewa Kopcik i Piotr Rąpalski („Dziennik Polski”/”Gazeta Krakowska”) za wspólny cykl artykułów na temat nieprawidłowości w krakowskiej Straży Miejskiej oraz Łukasz Cieśla („Głos Wielkopolski”) za cykl artykułów „Poród na plebanii”. Nazwisko laureata tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się we wtorek 19 marca w Press Club Polska.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Otrzymał ją Bogdan Wróblewski z „Gazety Wyborczej” za bezkompromisowe, rzetelne i cierpliwe tropienie wszelkich niesprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości.

W skład kapituły wchodzą: Jerzy Baczyński („Polityka”), Cezary Bielakowski („Wprost”), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Paweł Fąfara („Polska The Times"), Marta Fikus (rodzina Fikusów),  Aleksandra Karasińska („Newsweek Polska”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Pacewicz ("Gazeta Wyborcza") i Jadwiga Sztabińska ("Dziennik Gazeta Prawna").

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za artykuły wydrukowane w jęz. polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku.

Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r. Od 1998 r. nagrody jego imienia przyznawała redakcja „Rzeczpospolitej”. Pod koniec lipca 2009 r. dzieci Dariusza Fikusa cofnęły tej gazecie pozwolenie na posługiwanie się ich nazwiskiem przy przyznawaniu nagrody. Od 2011 roku właścicielem nagrody jest rodzina Fikusa, a współorganizatorem konkursu Press Club Polska. Na nagrodę składa się dyplom oraz 10 tys. złotych.
 

Dołącz do dyskusji: Kto dostanie Nagrodę im. Dariusza Fikusa?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl