SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Kto napisze naszą historię” ze specjalnymi pokazami w Polsce i na świecie

W niedzielę, 27 stycznia 2019 roku w Polsce i na całym świecie odbędą się specjalne pokazy filmu „Kto napisze naszą historię” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Film „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim.

W niedzielę, 27 stycznia 2019 roku, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędą się specjalne pokazy produkcji. Z naszych ustaleń wynika, że widzowie będą mogli obejrzeć film na ponad 50 pokazach w Polsce i ponad 300 za granicą, m.in. w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Muzeum Tolerancji w Los Angeles.

W Polsce pokazy odbędą się m.in. Muzeum POLIN w Warszawie oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym, w którym odbywa się również wystawa oryginalnego Archiwum Ringelbluma.

UNESCO wraz ze Światowym Kongresem Żydów objęło film specjalnym patronatem. Wszystkim pokazom filmu, które odbędą się 27 stycznia, patronuje również Fundacja Shoah Stevena Spielberga.

W rolach głównych w produkcji wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”).

Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (m.in. Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana i Piotr Bartuszek).

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: „Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem”.

Amerykańskim producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Film koprodukowany jest także przez  ARTE/NDR, EC1 Łódź oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Otrzymał także dofinansowanie  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu odbyła się 21 lipca ub.r. na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. 19 października ub.r. film został pokazany na Festiwalu w Rzymie w samym Auditorium Parco della Musica. W Polsce film pokazywano na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, Festiwalu Camerimage oraz łódzkim festiwalu Cinergia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Kto napisze naszą historię” ze specjalnymi pokazami w Polsce i na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl