SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wśród widowni „Faktów” TVN dominują osoby starsze i emeryci

Program „Fakty” TVN w tym roku chętniej oglądają kobiety niż mężczyźni. W widowni dominują osoby starsze i emeryci. Rośnie udział osób o wysokich dochodach i mieszkańców wsi - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.

Piotr Kraśko, fot. TVN (materiały prasowe)Article

„Fakty” ogląda więcej kobiet niż mężczyzn

W okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2023 roku „Fakty” w TVN (serwis jest nadawany codziennie o godz. 19.00; dziennik oglądać można również w TVN24 BiS) oglądało średnio 54,59 proc. kobiet i 45,41 proc. mężczyzn. „Fakty” mają nieco wyższy udział widowni kobiecej nad męską w porównaniu do struktury widowni całego rynku telewizyjnego w naszym kraju. W analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,52 proc. kobiet i 46,48 proc. mężczyzn - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

„Fakty” nieco większe udziały widowni kobiecej nad męską miały również w okresie od 1 stycznia do 19 lipca ub.r., kiedy to kobiety stanowiły 54,73 proc. (mężczyźni - 45,27 proc.).

37 proc. widzów dziennika stanowi grupa wiekowa 65+

„Fakty” na tle całego rynku charakteryzują się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni serwisu w grupach wiekowych 10-11, 13-15, 16-17, 18-19 i 20-24 w badanym okresie wynosiły poniżej 1 proc. Niskie zainteresowanie w najmłodszych grupach wiekowych dziennik miał również w analogicznym okresie rok wcześniej.

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie serwisem TVN stopniowo zaczyna rosnąć. Jest ono bardzo wysokie w starszych grupach wiekowych.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności „Fakty” notują w grupie 65+, w której widownia stanowi 37,12 proc. wszystkich widzów. Dla porównania w całym rynku jest to 34,50 proc.

Rośnie udział widowni wiejskiej, ale i tak w audytorium dominują mieszkańcy miast

Małe dysproporcje oglądalności „Faktów” względem całego rynku notowane są ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Serwis ma zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców miast, którzy stanowią 64,29 proc. udziału wszystkich widzów (mieszkańcy wsi stanowią 35,70 proc.). Wartość ta w całym rynku wynosi 61,66 proc.

W analogicznym okresie rok wcześniej dziennik TVN miał większy udział widowni miejskiej - 65,73 proc. (34,28 proc. to osoby ze wsi).

Coraz wyższe dochody

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że „Fakty” śledzi coraz więcej osób z wysokimi dochodami.

Średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca powyżej 5 tys. zł netto w okresie od 1 stycznia do 19 lipca br. wynosił 46,42 proc., a rok wcześniej było to 42,20 proc. Z kolei w przypadku dochodów od 0 do 1400 zł w tym roku wynik wynosi 3,68 proc., a rok temu było to 3,99 proc.

Rośnie udział osób z wykształceniem średnim

„Fakty” coraz chętniej oglądają osoby z wykształceniem średnim, których udział rośnie - z 37,02 proc. widowni w okresie od 1 stycznia do 19 lipca ub.r. do 38,02 proc. w okresie od 1 stycznia do 19 lipca br. (w całym rynku było to 34 proc.).

Udział widzów z wykształceniem wyższym w tym roku wynosi 28,49 proc. widowni (18,06 proc. w całym rynku), a podstawowym - 30,81 proc. (42,73 proc.).

44 proc. widowni stanowią emeryci

Ze względu na wykonywany zawód „Fakty” zdecydowanie najchętniej oglądane są przez emerytów, którzy stanowią 44,37 proc. widowni. Dla porównania, wszystkie stacje telewizyjne w Polsce w strukturze widowi średnio w analizowanym okresie miały 43,64 proc. emerytów.

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

Średnia widownia „Faktów” w TVN i TVN24 w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 2,57 mln osób (2,25 mln w TVN i 322 tys. w TVN24 BiS). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 22,34 proc.

Dołącz do dyskusji: Wśród widowni „Faktów” TVN dominują osoby starsze i emeryci

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Może i kobiety dominują ale ile z nich zniechęcili. Patrzę po sobie
odpowiedź
User
aluwia
Kobiety dominują wśród Piotr Kraśko - wzorca korporacyjnej uczciwości.
To dobre zestawienie jest. - dla Piotra Kraśko.
No i dobre dla zatrudniającej tego pana uczciwej korporacji - Warner Bros. Discovery.
odpowiedź
User
Kcn
Szkoda, że wśród prowadzących nie dominują.

Wysokie standardy wyznacza Piotr Kraśko.
odpowiedź