SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto rządzi Polską?

Ludzie biznesu, rząd i prezydent są najbardziej wpływowymi instytucjami w Polsce.

Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor.

Kolejne miejsca najbardziej wpływowych instytucji w Polsce zajmują: Parlament, Kościół i mafia.

Respondentom zadano pytanie "Kto naprawdę rządzi Polską?". W tym badaniu, ankietowani mogli wskazać trzy, najbardziej ich zdaniem wpływowe, instytucje. Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego z Pentora, Polacy dość realistycznie oceniają siły wpływów poszczególnych instytucji i środowisk.

22% ankietowanych przez Pentor jest zdania, że do wpływowych środowisk w naszym kraju należą media. Przywódców partyjnych wskazuje co piąty badany.

Unię Europejską uważa za wpływową 11% pytanych, instytucje międzynarodowe - 9%, a służby specjalne 6%. Takie wyniki badania świadczą o tym, że Polacy zdają więc sobie także sprawę z wpływu innych instytucji na nasze życie - uważa Jerzy Głuszyński.

Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego piąte miejsce Kościoła i siódme mediów na liście najbardziej wpływowych instytucji w naszym kraju nie jest zaskakujące. Jak podkreślił Jerzy Głuszyński - dalsza pozycja Kościoła może wskazywać na zyskiwanie tej instytucji na autorytecie.

Odnosząc się do szóstej pozycji, na której znalazła się mafia, Jerzy Głuszyński powiedział, że pod tym określeniem respondenci prawdopodobnie przyjmują potoczną definicję mafii. Jest to szersze pojęcie, które oznacza że ma się wpływy takie lub inne, zarówno na poziomie państwa jak i gminy.

Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor przeprowadził sondaż 5 września, telefonicznie na 800-osobowej próbie dorosłych Polaków. Margines błędu wynosi 3 procent.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto rządzi Polską?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl