SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozdano Nagrody Mediów Publicznych, wśród laureatów Maria Dłużewska i prof. Andrzej Zybertowicz

Laureatami tegorocznej edycji Nagród Mediów Publicznych zostali doradzający prezydentowi Andrzejowi Dudzie socjolog prof. Andrzej Zybertowicz w kategorii "Słowo", poeta i piosenkarz Leszek Długosz w kategorii „Idea”, reżyser Maria Dłużewska w kategorii "Obraz" oraz dyrygent Łukasz Borowicz w kategorii „Muzyka”.

Gala Nagród Mediów Publicznych, fot. fot. Jan Bogacz/TVP Article

"Mam zaszczyt poinformować, że laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii +Słowo+ został w tym roku prof. Andrzej Zybertowicz" - powiedział w poniedziałek wieczorem przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.

Odbierając nagrodę, prof. Zybertowicz przyznał: "jak to w życiu bywa, znowu nie wiem, o co chodzi". "Zwłaszcza, że przypomniałem sobie, jak mniej więcej 50 lat temu w liceum czytałem +Rzecz listopadową+ Ernesta Brylla" - powiedział. "Jest dla mnie niepojęte, w jaki sposób mogłem go dzisiaj prześcignąć. Bardzo dziękuję" - podkreślił socjolog.

Do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" nominowani w tym roku zostali: Ernest Bryll, Wiesław Helak i Andrzej Zybertowicz. Wyłoniła ich kapituła w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil.

W uzasadnieniu kandydatury prof. Zybertowicza podkreślono, że jego twórczość "nie jest literaturą zwykłą, ani niezwykłą, tylko literaturą faktu". "Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie +naukowe+ trendy. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością" - podkreślono.

Leszek Długosz z nagrodą w kategorii „Idea”

Poeta i piosenkarz Leszek Długosz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”. Decyzję ogłosił przewodniczący kapituły w kategorii „Idea” prezes zarządu Radia Kraków Mariusz Bartkowicz. Kapituła tej nagrody składa się z przedstawicieli siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Nagrodę w imieniu laureata odebrał dziennikarz Maciej Zdziarski. Ocenił Leszka Długosza jako wspaniałego artystę mogącego być dla nasz przykładem i symbol idei, aby „radio łączyło nas w wielką wspólnotę ducha”

W nagraniu odtworzonym podczas gali Leszek Długosz podziękował za wyróżnienie. Wspominał, że z Polskim Radiem jest związany od ponad pół wieku jako pieśniarz, kompozytor, felietonista. Powiedział, że jego celem w działalności artystycznej było propagowanie muzyki, która wzmacnia dobre samopoczucie i skłania do stwierdzenia, że dzięki osiągnięciom polskiej kultury „warto być Polakiem”. „Jeśli przyczyniam się do przekonania o tym Polaków, to znaczy, że moje życie było po coś więcej”

Leszek Długosz w 1964 r. ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964–66 studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 r. w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos. W 1965 r. związał się z kabaretem „Piwnica pod Baranami”.

„Był jedną z głównych postaci pierwszego okresu +Piwnicy pod Baranami+, jako pierwszy śpiewał wiersze Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego i Andrzeja Bursy. Obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk należał do najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Zasłynął, jako twórca i wykonawca piosenki poetyckiej. Prowadził także programy radiowe i telewizyjne, od lat związany jest z Radiem Kraków” - podano w uzasadnieniu mominacji.

Pierwszy tomik poezji - „Lekcje rytmiki” - wydał w 1973 roku. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. „Na własną rękę”, „Z tego, co jest”. Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: „W Czarnolesie”, „Także i ty – złota kolekcja”, „Dusza na ramieniu”, „Długosz 2011”.

Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, RFN, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoszech). Oprócz działalności estradowej i literackiej publikuje również swoje felietony.

W 2017 roku Leszek Długosz w rozmowie z PAP ocenił, że najpełniej wyrażają go dwie ekspresje - słowo i muzykowanie. Z pisemnych form wypowiedzi najbliższa Długoszowi jest poezja.

Maria Dłużewska nagrodzona za twórczość dokumentalną

Reżyser Maria Dłużewska odebrała Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Obraz". "Ta nagroda jest tylko na moje ręce. Natychmiast przekazuję tę nagrodę moim bohaterom, bo bez bohaterów tych filmów by po prostu nie było" - powiedziała podczas gali.

"Jarosław Marek Rymkiewicz powiedział, że +polskość to ogromna siła i że nie my ją wybieramy, ale ona wybiera nas+. Myślę, że laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii +Obraz+ należy do jej wybrańców" - powiedziała w poniedziałek wieczorem przewodnicząca kapituły Anna Popek, informując, że tegoroczną laureatką została Maria Dłużewska.

"Dziękuję z całego serca. Ta nagroda jest tylko na moje ręce. Natychmiast przekazuję tę nagrodę bohaterom moich filmów, bo bez bohaterów tych filmów by po prostu nie było" - powiedziała reżyser, odbierając wyróżnienie.

"Mówię o wszystkich bohaterach, ale przede wszystkim o tym czasie między 2010 a 2015 rokiem, kiedy miałam ogromne szczęście i zaszczyt pracować z najlepszymi, najmądrzejszymi, najbardziej dotkniętymi wtedy przez tzw. los osobami" - mówiła. "Nie mam słów, żeby im podziękować za ten zaszczyt, że zechcieli zaufać nam i jakby swoje losy, losy Polski dać, pozwolić filmowo opisać" - wyjaśniła.

Dłużewska podziękowała też swoim kolegom "za ten czas, kiedy niczego nie mogli oczekiwać - nawet dymisji nie mogli oczekiwać". "Dziękuję producentom, którzy ryzykowali wtedy swoim majątkiem" - dodała.

Zwróciła uwagę, że "najważniejszym beneficjentem tej nagrody jest ówczesna widownia". "Dlatego, że w tym ciężkim czasie mieliśmy niepowtarzalną szansę dotknąć tej widowni, zobaczyć ich z bliska, spotykać się z nimi w całej Polsce przy zawsze pełnych do ostatniego stojącego miejsca salach" - mówiła. "Ja chciałam im z całego serca podziękować i przede wszystkim powiedzieć, że ich siła, siła widzów daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa, poczucie spełnienia" - podkreśliła reżyser.

"Wielkie, wielkie moje podziękowanie w imieniu moich kolegów, wielkich twórców, którzy w tym dalej pracują, wielu moich bohaterów i w moim właśnie tym widzom, którzy nas nigdy nie opuścili - czego jestem pewna - i co ciągle wraca. Oni cały czas z nami są" - powiedziała. "To jest nagroda dla najpiękniejszej widowni" - oceniła Maria Dłużewska.

Marię Dłużewską, autorkę ponad 40 ważnych filmów dokumentalnych, nominowano do Nagrody Mediów Publicznych za "twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie". W kapitule kategorii "Obraz" znaleźli się: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański.

Łukasz Borowicz nagrodzony za „inicjatywy koncertowe i wydawnicze”

Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej” – podkreślono w uzasadnieniu nominacji. Decyzję ogłosił przewodniczący kapituły w kategorii „Muzyka” Krzysztof Herdzin.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, dyskografia laureata liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część „radiowego dorobku” stanowią dzieła Quartet, Ścierański Quartet.

„Łukasz Borowicz – to dyrygent, nieoceniony promotor polskiej muzyki” - podkreślono. Odbierając nagrodę, Łukasz Borowicz podziękował kapitule, Polskiemu Radiu i wszystkim muzykom, z którymi współpracował, ponieważ - jak zauważył - „dyrygent nie brzmi bez muzyków”. Dodał, że bez wsparcia rozgłośni i występujących na jej antenie muzyków nie byłoby możliwe promowanie polskiej muzyki na całym świecie.

„To wielki wkład polskich muzyków” - powiedział. Podkreślił, że współpraca z wybitnymi muzykami to dla niego „momenty, których nigdy się nie zapomina”.

Nagrody Mediów Publicznych wróciły w 2019 roku, po 11 latach przerwy.  Po raz pierwszy przyznano je w 2008 roku, kiedy prezesem Polskiego Radia był szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. I to z jego inicjatywy i pod patronatem Rady nagroda została przywrócona jako wspólne wyróżnienie mediów publicznych.

W ostatnich latach laureatami Nagrody Mediów Publicznych są m.in. Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

Dołącz do dyskusji: Rozdano Nagrody Mediów Publicznych, wśród laureatów Maria Dłużewska i prof. Andrzej Zybertowicz

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Belladona 36
Nie ma już mediów publicznych. Są media państwowe, upolitycznione, z których nie dowiecie się ile kasy wypływa do rodzin tych których sterują krajem ani ile kasy od kościoła dostał obajtek. Wrócił stary, dobry, PRL w wykonaniu pisokomuny.
odpowiedź
User
fff
kolabo. ranci
odpowiedź
User
Gustaw
Niech się pisowska ciżba nagradza we własnym gronie, kogo to obchodzi.
odpowiedź