SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spośród dzikich zwierząt i owadów najwięcej ludzi zabijają komary

Komary są najbardziej groźnymi z dzikich zwierząt i owadów dla człowieka. Zabijają szacunkowo od 750 tys. do 1 mln ludzi rocznie.

fot. Shutterstock.comArticle

Według A-Z Animals, uważanego za autorytatywne źródło informacji o zwierzętach w sieci, 110 bln komarów może przenosić śmiertelne choroby, jak malaria, gorączka denga, wirus Zachodniego Nilu i wirus Zika. Na każdą osobę na świecie przypada 16 tys. komarów.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2017 roku z powodu malarii zmarło 435 tys. osób. Zagraża ona prawie połowie populacji świata. Filarioza limfatyczna atakuje 120 mln ludzi w 72 krajach.

CDC apelują o czyszczenia i zamykanie pojemników, w których znajduje się woda, ponieważ mogą one stać się miejscem gniazdowania komarów. W celu zminimalizowania ukąszeń zaleca m.in. stosowanie środków odstraszających owady, odzież z długimi rękawami oraz siatki w oknach i w drzwiach.

„Aby wyleczyć ukąszenie komara, umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem. Zastosuj okład z lodu przez 10 minut, w połączeniu z kremem przeciwzapalnym i mieszanką sody oczyszczonej i wody, aby zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Nie drap ukąszenia, ponieważ może to spowodować infekcję” – cytuje dziennik „USA Today” porady CDC.

Za najbardziej agresywne zwierzę na świecie A-Z Animals uznaje krokodyla nilowego, który może ważyć do 800 kg i występuje w Afryce. Traktuje bowiem ludzi jako "stałą część swojej diety" i zabija setki osób rocznie.

„Ogniste mrówki i hipopotamy plasują się na drugim oraz trzecim miejscu na liście agresywnych zwierząt (i owadów). Mrówki ogniste często atakują bez powodu, a hipopotamy zabijają co najmniej 500 osób rocznie” – pisze „USA Today.

 

Dołącz do dyskusji: Spośród dzikich zwierząt i owadów najwięcej ludzi zabijają komary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl