SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP oddala decyzję w sprawie MUX-8. „TVP zrobiła krok w tył, inni poszli jak dzik na fuzję”

W ciągu kilku miesięcy Telewizja Polska ma podjąć decyzję w sprawie uruchomienia kanałów na multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie nie trafią tam nowo utworzone stacje tylko TVP Sport w wersji HD. - Myślimy o nowych kanałach tematycznych, ale będą to kanały satelitarne - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, fot. tvpJacek Kurski, fot. tvp

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej od końca października nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada - Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia - WP (Wirtualna Polska) i Metro (Agora). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel, której każdy z nadawców płaci za emisję sygnału jego stacji - Wirtualna Polska przez ponad 9 lat wyda na to 62,7 mln zł, a Agora - 62 mln zł (nadawca Nowa TV nie podał szczegółów w tej sprawie, bo nie jest spółką giełdową).

Trzy miejsca na multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może tam umieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w standardowej i drugi w HD. Publiczny nadawca nadal nie podał informacji, które kanały będą tam emitowane ani od kiedy.

- Moja decyzja o wstrzymaniu wejścia na MUX-8 okazała się bardzo dobra. Chciałem sprawdzić, jak sobie poradzą czterej mniejsi z podobną ofertą programów informacyjnych i publicystycznych. No i widzę, że się kanibalizują - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Kurski wskazuje, że multipleks ósmy osiąga mniejszy zasięg niż ten zadeklarowany przez EmiTel przed jego uruchomieniem. - Kryzys w obszarze MUX-8 daje Telewizji Polskiej komfort w rozpoznaniu, co wrzucić na ten multipleks. Należy też przeprowadzić rozgrywkę z EmiTelem, który nie daje rady obsługiwać MUX-a - zapowiada prezes Telewizji Polskiej.

Przypomnijmy, że wobec zwłoki w styczniu br. EmiTel skierował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie Telewizji Polskiej decyzji rezerwacyjnej obligującej nadawcę do uruchomienia jej kanałów na MUX-8.

- Krok w tył i poczekanie jak inni pójdą na MUX-8 jak dzik na fuzję, okazał się słuszny. Ale dochodzimy do momentu decyzyjnego, za kilka miesięcy będziemy musieli zdecydować, co wrzucić na MUX-8. Ktokolwiek będzie wówczas jego operatorem - komentuje Kurski.

W Telewizji Polskiej nadal zwycięża opcja, aby na multipleksie ósmym uruchomić kanał TVP Sport w wersji HD (zajmie dwa sloty) oraz przesunąć na MUX-8 stację z innego MUX-a - TVP Historia, TVP Kultura lub TVP Rozrywka.

- Myślimy także o nowych kanałach tematycznych, ale będą to kanały satelitarne - deklaruje Jacek Kurski. Nie zdradza jednak szczegółów. Nad ofertą tych stacji pracuje biuro koordynacji programowej TVP.

Dołącz do dyskusji: TVP oddala decyzję w sprawie MUX-8. „TVP zrobiła krok w tył, inni poszli jak dzik na fuzję”

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Emil.
Ten zabieg pozwoli na podniesienie jakości naziemnego nadawania TVP Info do HD.

Ale TVP INFO HD przecież nadaje już w HD w DVB-T.
odpowiedź
User
Widz
Szkoda ,że trzeba czekać tyle na kanał sportowy ,ktorego obecnie jest brak .
Ale domyslam się ,że to bedzie TVP SPORT HD i TVP Seriale zapewne :)
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
"Moja decyzja o wstrzymaniu wejścia na MUX-8 okazała się bardzo dobra." Jak każda prezesie kÓrski, jak każda. Wy towarzyszu jesteście w naszej partii jak nasz wódz...jak prorok.

odpowiedź