SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Manufaktura Piwa Wódki i Wina z kolejną emisją obligacji. Palikot: celem 100 mln zł długu

W ramach kolejnej emisji obligacji, oprocentowanych na 10 proc., Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której akcjonariuszami są m.in. Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, chce pozyskać do 7,2 mln zł na wykup wcześniej sprzedanych papierów dłużnych. - Naszym celem jest posiadanie długu na poziomie około 100 mln zł i uzyskanie w perspektywie jednego, dwóch lat współczynnika długu do EBITDA na poziomie 2 do 1, który uważamy za bardzo bezpieczny - mówi Palikot.

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, fot. materiały prasoweArticle

Manufaktura Piwa Wódki i Wina w nowej emisji oferuje 7,2 tys. rocznych obligacji Serii H w cenie 1 tys. zł za sztukę i z oprocentowaniem wynoszącym 10 proc. Jeden inwestor musi kupić przynajmniej 5 papierów, zapisy będą przyjmowane do 23 czerwca przez Prosper Capital DM. Przydział nabytych papierów zaplanowano 24 czerwca.

Firma zapowiedziała, że środki z nowych obligacji mają zostać przeznaczone na częściowe sfinansowanie wykupu jej papierów dłużnych zapadających 26 czerwca: serii D o nominalnej wartości 4,88 mln zł i serii E (5,52 mln zł).

W drugiej połowie maja br. spółka w ramach poprzedniej emisji sprzedała 3,724 tys. z oferowanych 4 tys. dwuletnich obligacji z odsetkami w wysokości 9,5 proc. rocznie. Pozyskała 3,724 mln zł brutto.

Natomiast na przełomie kwietnia i maja przeprowadziła publiczną ofertę akcji: mali inwestorzy kupili 139,3 tys. z 203,4 tys. oferowanych walorów za 7,52 mln zł.

Janusz Palikot: docelowo 100 mln zł zadłużenia

- W grupie bardzo skutecznie zarządzamy długiem w ramach realizowanego już ponad dwa lata programu emisji obligacji. Ostatnio w całości spłaciliśmy kolejną serię papierów dłużnych - informuje w komunikacie prasowym Janusz Palikot, prezes i główny akcjonariusz Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Firma pod koniec maja wykupiła obligacje o wartości nominalnej 5 mln zł.

- Naszym celem jest posiadanie długu na poziomie około 100 mln zł i uzyskanie w perspektywie jednego, dwóch lat współczynnika długu do EBITDA na poziomie 2 do 1, który uważamy za bardzo bezpieczny. Czujemy się pewnie co do dynamicznego rozwoju spółki oraz możliwości finansowania go kapitałem dłużnym - podkreśla Palikot.

Do spłaty ponad 50 mln zł pożyczek, obligacji i weksli

Ogłaszając emisję, Manufaktura Piwa Wódki i Wina poinformowała, że jej celem jest pozyskanie środków na częściowe refinansowanie zadłużenia firmy i jej spółek zależnych.

Na koniec marca br. grupa kapitałowa Manufaktura Piwa Wódki i Wina miała do spłaty cztery serie obligacji o łącznej wartości 17,88 mln zł.

Na koniec stycznia br. w bilansie zobowiązań firmy było też 20,81 mln zł pożyczek długoterminowych (czyli do spłaty za ponad 12 miesięcy), 5,85 mln zł pożyczek krótkoterminowych oraz 10,32 mln zł z tytułu weksli (z czego 9,78 mln zł do spłaty w ciągu 12 miesięcy).

Ponadto na koniec stycznia br. firma miała 48,7 mln zł zobowiązań warunkowych (z czego 38,33 mln zł w części długoterminowej) z umów typu „buy sell back” dotyczących kupna spółek. Po styczniu doszło jeszcze jedno takie zobowiązanie, dotyczące kupna udziałów spółki Tenczynek Świeże za 5,79 mln zł.

Emisję obligacji serii F rozpoczęto zaraz po tym, jak Manufaktura Piwa Wódki i Wina zakończyła ogłoszoną pod koniec kwietnia publiczną ofertę akcji. Firma znalazła nabywców (wyłącznie małych inwestorów, w ramach transzy dla dużych nikt nie zgłosił się do kupna akcji) na 139,3 tys. z 203,4 tys. oferowanych walorów, z ich sprzedaży pozyska 7,52 mln zł brutto.

9 mln zł zysku netto w ub.r.

W ub.r. Manufaktura Piwa Wódki i Wina osiągnęła 49,71 mln zł skonsolidowanych przychodów, wobec 6,58 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny poszedł w górę z 6,39 mln zł straty do 10,85 mln zł zysku, a zysk netto - z 511,5 tys. zł do 8,89 mln zł.

Natomiast w ujęciu pro forma (zakładając, że przejęcie Doctor Brew i Przyjaznego Państwa nastąpiłoby z końcem grudnia 2020 roku) grupa MPWiW miałaby w ub.r. 55,4 mln zł wpływów, 12,67 mln zł zysku EBITDA i 9,37 mln zł zysku netto.

W zeszłorocznej sprzedaży 41 proc. stanowiło piwo, 36 proc. - wódki, 13 proc. - whisky, a 9 proc. - okovita.

W kategorii piwnej 58,18 proc. sprzedaży zapewniła marka BUH, a 23,26 proc. - marka Tenczynek

Wojewódzki i Palikot nie dostaną dywidendy za 2020 i 2021 r.

W memorandum informacyjnym przed emisją akcji stwierdzono, że zarząd Manufaktury Piwa Wódki i Wina chce, "aby akcje oferowane oraz akcje istniejące wprowadzane zadebiutowały na NewConnect w II lub III kwartale 2022 roku”.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina (MPWiW) tworzy holding alkoholowy, z markami piwa regionalnego, konsolidując jednocześnie inne projekty alkoholowe. W ostatnich miesiącach firma sfinalizowała przejęcie spółki Doctor Brew. Poza tym w skład grupy kapitałowej MPWiW wchodzą także (bezpośrednio): Tenczyńska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże, a niebawem po zakończeniu procesu przejęcia również Przyjazne Państwo oraz pośrednio Tenczynek Bezalkoholowe i BUH Distillery.

W ramach planowanej rozbudowy zdolności produkcyjnych w 2023 roku przejęta ma zostać także spółka Browar w Niechanowie (obecnie partner biznesowy Emitenta, któremu zlecana jest część produkcji).

Ogłaszając ofertę swoich akcji, firma podkreśliła, że planuje istotne zwiększenie wolumenu sprzedaży swoich produktów w 2022 roku. - Realizacja tych zamierzeń wymaga odpowiedniego zwiększenia kapitału obrotowego, dlatego spółka zamierza przeznaczyć 100 proc. środków pozyskanych z oferty, pomniejszonych o koszty jej przeprowadzenia, na ten cel. Środki zostaną wykorzystane zarówno na zwiększenie wolumenu obrotu aktualnie oferowanych produktów, jak również tych, które emitent planuje wprowadzić do swojej oferty w kolejnych miesiącach bieżącego roku - napisano w memorandum.

- Zakładamy zwielokrotnienie wolumenu sprzedaży swoich produktów w 2022 roku, zarówno aktualnie oferowanych jak również tych, które Emitent planuje wprowadzić do swojej oferty w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Realizacja tych zamierzeń wymaga odpowiedniego zwiększenia kapitału obrotowego, dlatego chcemy przeznaczyć 100 proc. środków z emisji na ten cel - komentał Tomasz Nietubyć, wiceprezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Głównym akcjonariuszem Manufaktury Piwa Wódki i Wina jest Janusz Palikot, ma akcje stanowiące 33,24 proc. kapitału i 38,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Natomiast do Kuby Wojewódzkiego należy 8,53 proc. kapitału i 7,22 proc. głosów na walnym.

Przy cenie 54 zł za akcję pakiet należący do Janusza Palikota jest wart 97,44 mln zł, a ten Kuby Wojewódzkiego - 25,02 mln zł.

Jak podano w memorandum, spółka nie zamierza wypłacać dywidendy za lata 2021 i 2022, natomiast zamierza przeznaczać całość wypracowanego zysku za te lata na finansowanie działań rozwojowych i realizację zakładanych celów biznesowych.

"Począwszy od zysku za rok 2023 zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu spółki wypłatę dywidendy o wartości do 50 proc. jednostkowego zysku netto spółki za dany rok obrotowy" - dodano.

18 mln zł na inwestycje

Firma poinformowała, że chce podwyższyć zyskowność poprzez zwiększenie wolumenów sprzedaży swoich produktów, przy jednoczesnym zwiększeniu penetracji rynku, a tym samym szerszej dostępności produktów na rynku. Zapowiedziała dynamiczne docieranie do nowych punktów handlowych w ramach kanału tradycyjnego, rozwój dystrybucji internetowej oraz własnej sieci dystrybucyjnej. Planuje też systematycznie zwiększać moce produkcyjne i magazynowe.

W br. zakłada wydatki inwestycyjne (CAPEX) w wysokości 18,2 mln zł. - Istotnym elementem działania Grupy MPWiW jest innowacyjność produktowa, umożliwiająca kreację zupełnie nowych kategorii rynkowych czy linii produktowych, które na trwale wzbogacają rynek. Oznacza to m.in. systematyczne rozszerzanie oferty o nowe rodzaje napojów alkoholowych, rozwój segmentu kraftowych produktów wysokoalkoholowych. Jednocześnie z rozszerzaniem oferty, następuje przesunięcie akcentów w kierunku produktów bazujących na emocjach i mających wysoką siłę marketingową - wyliczył Tomasz Czechowski, wiceprezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Dołącz do dyskusji: Manufaktura Piwa Wódki i Wina z kolejną emisją obligacji. Palikot: celem 100 mln zł długu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bison616
Mateusz M. inwestuje w obligacje skarbu państwa to Donald T. może u tych panów zainwestować
odpowiedź
User
1753
Skończy się spektakularną klapą. Zadłużanie się przy takim oprocentowaniu to czysty hazard.
odpowiedź
User
RB do
Oj jej. Dobrze czytam, że oni są kilkadziesiąt milionów złotych pod kreską? Chyba nawet Wojewódzki nie jest tyle wart.
odpowiedź