SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kultowe seriale TVN

W 26-letniej historii telewizji TVN powstało wiele seriali, które zapadły w pamięć widzom i mimo upływu lat wciąż uznawane są za najlepsze (nie jest to przypadek szumnie zapowiadanego, a niezbyt udanego „Klubu szalonych dziewic”). Przypominamy kultowe produkcje stacji stworzonej przez Mariusza Waltera.

„Niania”, fot. TVN „Niania”, fot. TVN

1. „Kasia i Tomek” – 100 odcinków, 2002-2004


Komedia o życiu 30-letniej Kasi (w tej roli Joanna Brodzik) i 35-letniego Tomka (Paweł Wilczak). Choć są ze sobą od siedmiu lat, nie zdecydowali się jeszcze na małżeństwo i dziecko. Różni ich wszystko: podejście do życia, poglądy, temperament. Mimo to bardzo się kochają i nie mogą bez siebie żyć – tak promował serial TVN w roku 2002.

Produkcja oparta była na kanadyjskim formacie „Un gars, une fille”. Wyprodukowało ją Studio A na zlecenie TVN. Po premierowej emisji serial był powtarzany przez kanał Comedy Central.

2. „Niania” – 135 odcinków, 2005-2009


Polska „Niania” okazała się zaskakująco udaną wersją amerykańskiego formatu. W oryginale wystąpiła Fran Drescher, a w rodzimym odpowiedniku Agnieszka Dygant. Aktorka spotkała się z Drescher przy okazji kręcenia setnego odcinka polskiego serialu. Producenci amerykańskiej wersji uznali naszą produkcję za najbardziej zbliżoną do „The Nanny”.

Frania Maj, podobnie jak Fran Fine, desperacko poszukując pracy, trafia do domu Maksymiliana Skalskiego i zostaje opiekunką trójki jego dzieci. W rolę Skalskiego wcielił się Tomasz Kot, z kolei postać kamerdynera odgrywał Adam Ferency. Serial zyskał popularność dzięki świetnej obsadzie i dobremu osadzeniu w polskim kontekście.

Formuła produkcji wymuszała wyolbrzymienie i oderwanie od rzeczywistych realiów, ale dzięki scenariuszowi Bartosza Kurowskiego, widzowie mogli rozpoznać liczne nawiązania do polskiej popkultury, zwyczajów i stylu życia. W odcinkach podobnie jak w wersji oryginalnej gościnnie pojawiali się celebryci i osobowości telewizyjne jak np. Zofia Czerwińska, Beata Tyszkiewicz, Kinga Rusin, Krystyna Janda.

3. „Magda M.” – 55 odcinków, 2005-2007


Serial kultowy dla pokolenia młodych kobiet zainspirowanych postacią głównej bohaterki. Możemy uznać, że to pierwszy polski serial dziewczyński, tak silnie oddziałujący na swoje widzki, jak wcześniej „Ally McBeal”, czy „Seks w wielkim mieście”.

Magda Miłowicz (w tej roli Joanna Brodzik) to warszawska prawniczka, której towarzyszyliśmy zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Główną osią fabularną serialu był jej związek z Piotrem Korzeckim (Paweł Małaszyński), a przede wszystkim perypetie stojące na drodze do szczęścia bohaterów. Serial pokazywał bohaterkę jako osobę zaangażowaną w życie społeczne, profesjonalistkę, dziewczynę dbającą o swoich przyjaciół i poszukującą spełnienia zawodowego oraz emocjonalnego. Przyjacielem Magdy był Sebastian Lewicki (Bartłomiej Świderski), czyli pierwszy jawnie homoseksualny bohater w polskim serialu telewizyjnym.

„Magda M.” przełamywała tabu w wielu kwestiach podobnie jak wcześniej amerykański „Seks w wielkim mieście” mówiący o kobiecej niezależności i swobodzie obyczajowej oraz wprowadzający reprezentację mniejszości seksualnych. Powstała książka „Świat Magdy M.” autorstwa Anity Nawrockiej i Pawła Trześniowskiego.

4. „39 i pół” – 39 odcinków, 2008-2009


Serial to kultowa już opowieść o perypetiach Darka (w tej roli Tomasz Karolak), czyli wiecznego chłopca i miłośnika punka, który przed czterdziestką postanowił zmienić swoje życie. Kryzys wieku średniego głównego bohatera miał istotny wpływ na jego rodzinę i przyjaciół.

Serial z przymrużeniem oka opowiadał o zmieniających się wzorcach męskości i o tym, czego współcześnie oczekuje się od mężczyzny w wieku średnim.

W obsadzie poza Tomaszem Karolakiem znaleźli się: Daria Widawska, Alan Andersz, Dorota Deląg, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Zawadzka i Leonard Pietraszak.

W 2019 roku powstała kontynuacja serialu zatytułowana „39 i pół tygodnia”. Tytuł nawiązywał do poprzedniej serii oraz do nowego wątku fabularnego: właśnie tyle życia pozostało głównemu bohaterowi od momentu postawienia diagnozy, którą poznał w pierwszym odcinku. Śmiertelna choroba i walka o każdy kolejny dzień były dla Darka Jankowskiego największym życiowym zakrętem oraz wpłynęły na jego bliskich. Bohater ponownie postanowił rozliczyć się ze swoimi doczesnymi sprawami, ale też chciał maksymalnie wykorzystać czas, który mu pozostał. Powstało 10 odcinków.


5. „Usta usta” – 47 odcinków, 2010-2011, 2020-2022


Tytuł oparty na brytyjskim oryginalne „Cold Feet” opowiada o życiu trzech par, których związki są na różnym etapie stabilizacji. Poznajemy Adama (Paweł Wilczak) i Julię (Magdalena Różczka), Izę (Sonia Bohosiewicz) i Piotra (Wojciech Mecwaldowski), a także Agnieszkę (Magdalena Popławska) i Krzysztofa (Marcin Perchuć). Jak opisuje producent: Wszyscy zmagają się z codziennymi problemami. Mają różne charaktery, plany i podejścia do moralności. Euforia miłosnych uniesień jest już za nimi i teraz muszą podejmować ważne decyzje w porozumieniu z ukochaną osobą.

Serial emitowany był ponad 11 lat temu i nagle wrócił z nowymi odcinkami w 2020. Dało to twórcom szansę na wprowadzenie znaczących zmian w życiu bohaterów, dotyczy to przede wszystkim postaci Adama. Produkcja od początku tworzona była z myślą o widowni identyfikującej się z bohaterami i ich stylem życia. Dotychczas powstało pięć serii, na które składa się 47 odcinków.

6. „Prawo Agaty” – 93 odcinki, 2012-2015


Główną bohaterką „Prawa Agaty” jest Agata Przybysz (Agnieszka Dygant), która wraz z przyjaciółmi prowadzi kancelarię prawniczą. W serialu widzowie śledzić mogli prywatne losy oraz sprawy sądowe przez nich prowadzone.

W obsadzie poza Dygant znaleźli się m.in. Leszek Lichota, Daria Widawska, Michał Mikołajczak, Marian Opania, Tomasz Karolak i Małgorzata Kożuchowska. TVN od początku produkował serial samodzielnie. Odcinki reżyserowali m.in. Maciej Migas, Filip Zylber, Jacek Borcuch i Xawery Żuławski. Scenarzystami byli Kaja Krawczyk i Piotr Szymanek, a producentem - Bogumił Lipski.

Wymienione seriale (poza „Nianią”) dostępne są na platformie Player.pl.

Dołącz do dyskusji: Kultowe seriale TVN

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
3hh
dygant, brodzik, wilczak, te same twarze od dekady
17 10
odpowiedź
User
Xyz
Brodzik i Wilczak nie wyskakują już z kazdej lodówki. Akurat Wilczak dobrze gra i mi nie przeszkadza. Szkoda, że cierpi na depresję i nerwicę natręctw.
17 1
odpowiedź
User
Dawny słuchacz rmf
A Król przedmieścia? Jakiś czas temu znalazłem na YouTube
0 0
odpowiedź