SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł do 44 pkt

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan zyskał we wrześniu 2 punkty i wyniósł 44 pkt w skali 0-100 pkt, poinformowała w środę PKPP. Indeks roczny także zyskał 2 punkty, lokując się na poziomie 43 pkt, wynika z komunikatu.

Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł do 44 pkt

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu zyskał dwa punkty, tak kwartalny jak i roczny, osiągając notowania odpowiednio 44 i 43 punkty. Oznacza to stabilizację oczekiwań w miarę trwałej ale umiarkowanej poprawy koniunktury, bo oba indeksy już od kwietnia plasują się wokół tego poziomu" - podano w komunikacie.

Analitycy PKPP zauważają, że indeks kwartalny nadal o jeden punkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu niż dalszą poprawę. Wyniki PKB za drugi kwartał wskazują na utrwalanie się lepszej koniunktury, ale też sygnalizują określone trendy zmian w kompozycji czynników wzrostu. Potwierdzają je dane z pierwszych miesięcy trzeciego kwartału.

"Z jednaj strony spada dynamika eksportu, który teraz rośnie szybciej od importu, co daje ujemny eksport netto. Z drugiej strony rośnie dynamika konsumpcji, na skutek pozytywnych tendencji w tempie zatrudnienia i ponownego wzrostu płac realnych, a w konsekwencji funduszu płac" - czytamy dalej..

Analitycy PKPP zaznaczają, że negatywny eksport netto, a być może także spadek tempa wzrostu zapasów, które silnie przyczyniły się do ożywienia w pierwszej połowie roku, zastąpi teraz silniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności. Świadczy o tym utrzymujące się wysokie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu przy jednoczesnym przyspieszeniu tempa sprzedaży detalicznej.

"Niestety mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw obserwujemy nadal zahamowanie działalności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw i na ożywienie popytu w tym segmencie rynku będziemy musieli jeszcze chyba kilka kwartałów poczekaćj" - podsumowano w raporcie.

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, zyskał pięć punktów, a indeks roczny dwa punkty przyjmując wartości odpowiednio kwartalny 43 pkt a roczny 41 pkt

"Jest to wyraźna oznaka poprawiających się oczekiwań ożywienia krajowego popytu konsumpcyjnego, co wynika z przyspieszenia tempa wzrostu sprzedaży detalicznej. Od marca zaczęły znowu szybciej rosnąć płace, co przy malejącej inflacji dało w efekcie ponowny wzrost płac realnych i mimo spadku zatrudnienia wzrost funduszu płac, a od maja rośnie także zatrudnienie i spada bezrobocie, stwarzając jeszcze lepszy klimat do wzrostu wydatków konsumpcyjnych ludności. Rosnący dzięki konsumpcji popyt krajowy może zbilansować ubytek popytu zagranicznego, który wyraźnie obserwujemy już w tym kwartale w postaci ujemnego eksportu netto" - oceniają eksperci PKPP.

Indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki nie uległ zmianie w perspektywie kwartalnej, ale indeks roczny zyskał trzy punkty i wzrósł do 41 pkt. Nadal pozostaje jednak poniżej indeksu kwartalnego

"Poprawa indeksu kwartalnego wynika stąd, że inflacja wbrew oczekiwaniom nie rośnie, zaś rośnie zatrudnienie, a maleje deficyt w obrotach bieżących z zagranicą i jest w pełni pokryty napływem inwestycji zagranicznych. Jednak niepokoi wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny, zwłaszcza w kontekście ciągłej niestabilności międzynarodowych rynków finansowych w obliczu ogólnego kryzysu zadłużenia publicznego w Europie, co obniża długookresowe notowania indeksu" - ostrzegają analitycy.

Indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej nie uległy zmianie od ostatniego notowania pozostając na poziomie 45 pkt.

"Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą. Niemniej indeksy finansów pozostają poniżej połowy skali, bo nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o niechęci do podejmowania inwestycji. Potwierdza to kolejny spadek inwestycji także w drugim kwartale, a wolumen kredytu dla przedsiębiorstw po pierwszej połowie tego roku pozostaje na poziomie z końca roku ubiegłego. Nadto firmy zaczynają coraz częściej sygnalizować wzrost zatorów płatniczych oraz rośnie liczba upadłości, co świadczy o bardzo nierównomiernym rozkładzie płynności w sektorze przedsiębiorstw" - ocenia raport.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł do 44 pkt

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl