SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kwota zaległych zobiowiązań Polaków wzrosła do 34,35 mld zł

Kwota zaległych zobowiązań Polaków wyniosła 34,35 mld zł na koniec listopada i była wyższa o 37% w skali roku oraz o 5% w ujęciu kwartalnym,  wynika z 18. edycji raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor.

„Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i zapowiadanej kolejnej fali kryzysu liczba osób z zaległymi płatnościami nie rośnie już tak dynamicznie jak na przykład jeszcze rok temu. W ostatnich 9 ostatnich miesiącach blisko 430 tysięcy osób zostało wykreślonych z list dłużników, ale w wielu przypadkach nie wynika to ze spłaty zobowiązań. Przyczyna leży po stronie wierzycieli, najczęściej instytucji finansowych, które sprzedały portfele zaległych płatności. Oznacza to, że prawdopodobnie część tych osób w niedługim czasie ponownie zostanie wpisana na listy osób zalegających ze spłatą zobowiązań" – podano w raporcie.

W ostatnim kwartale kwota zadłużenia wzrosła o 1,84 mld zł, tj. o 5%. W ciągu roku zadłużenie to wzrosło o 9,3 mld zł, tj. o 37%.

Od sierpnia do końca listopada swoje zadłużenie spłaciło ponad 172 tys. osób.

Z raportu wynika, że przyrost liczby osób z zaległymi płatnościami jest coraz wolniejszy, jednak łączna kwota zaległych zobowiązań stale i dynamicznie wzrasta -  od sierpnia tego roku o kolejne 1,84 mld zł i wynosi obecnie 34,35 mld zł.

Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co 3 miesiące.

"Stały przyrost ogólnej kwoty zaległych zobowiązań jest niepokojący. Oznacza bowiem, że średnia wysokość długu przypadająca na jednego dłużnika stale rośnie. Mimo, że większość przeterminowanych płatności to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych, to średnia ze wszystkich długów wynosi już ponad 16 tysięcy złotych, tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o 4 tysiące." – powiedział wiceprezes BIG InfoMonitorMarcin Ledworowski, cytowany w komunikacie.

Zdecydowanawiększość zaległych płatności to głównie małe kwoty – długi poniżej 5000 zł, które stanowią ponad 60% wszystkich zaległych zobowiązań. Aż 35% wszystkich długów stanowią płatności poniżej 2000 zł.

Średnie zadłużenie Polaka wyniosło 16.477 zł na koniec listopada.

Liczba klientów podwyższonego ryzyka wyniosła w Polsce 2.084.610 osób na koniec listopada i wzrosła o 5% (98.668 nowych dłużników) w skali roku.

Od stycznia do listopada BIG InfoMonitor udostępnił 7,1 mln raportów o klientach.

Dołącz do dyskusji: Kwota zaległych zobiowiązań Polaków wzrosła do 34,35 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl