SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsza lalka Barbie przedstawiająca osobę z zespołem Downa

Firma Mattel zaprezentowała pierwszą w swojej historii lalkę reprezentującą osoby z zespołem Downa.

Article

Nowa lalka jest częścią kolekcji Mattel Barbie Fashionistas, która ma na celu pokazywanie dzieciom bardziej zróżnicowanych typów urody i walkę z piętnowaniem osób z niepełnosprawnościami fizycznymi. Promuje różnorodność i ma pomóc dzieciom znaleźć zabawkę, z którą będą się utożsamiać.

 

Inkluzywne lalki Barbie

Model lalki został opracowany we współpracy z National Down Syndrome Society (NDSS), tak by jej wygląd dokładnie odzwierciedlał osobę z zespołem Downa. Ta choroba genetyczna wpływa m.in. na zdolności poznawcze (w stopniu od łagodnego po ciężki) oraz cechuje się charakterystycznym wyglądem twarzy. Twarz lalki ma zaokrąglony kształt, mniejsze niż przeciętne uszy, płaską nasadę nosa, lekko skośne oczy w kształcie migdałów.

- To wiele znaczy dla społeczności osób z ta chorobą. Mogą one po raz pierwszy bawić się lalką Barbie, która wygląda tak jak oni - powiedziała Kandi Pickard, prezeska organizacji zrzeszające osoby z zespołem Downa NDSS. - Ten model Barbie służy jako przypomnienie, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć siły przedstawicielstwa. Jest to ogromny krok naprzód dla integracji i moment, który świętujemy - dodaje.

W ostatnich latach Mattel stworzył lalki Barbie z aparatem słuchowym, protezą kończyny, bielactwem i poruszająca się na wózku inwalidzkim, po to by "wszystkie dzieci widziały siebie w Barbie" oraz "bawiły się lalkami, które nie wyglądają jak one same". W 2016 roku Mattel wprowadził na rynek lalki reprezentujące różne rozmiary ciał - Curvy Barbie, Tall Barbie i Petite Barbie.

Mattel oferuje lalki Barbie dostępne w 5 rodzajach sylwetek, 22 odcieniach skóry, 76 fryzurach, 94 kolorach włosów i 13 kolorach oczu. Lalki Ken są dostępne w 4 rodzajach sylwetek, 18 typach rysów twarzy, 13 odcieniach skóry, 9 kolorach oczu i 22 kolorach włosów.

Oryginalna lalka Barbie wprowadzona na rynek w 1959 roku charakteryzowała się długimi nogami, dużym biustem, wąską talią i długimi blond lokami. Przedstawiała ówczesny archetyp "idealnej kobiety".

Dołącz do dyskusji: Pierwsza lalka Barbie przedstawiająca osobę z zespołem Downa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pani n
Gdzie tu równość płci? Kenów jest tylko kilkanaście wersji, a Barbie kilkadziesiąt. Tak nie może być!
8 5
odpowiedź
User
mike
Proponuję jeszcze lalkę niewidomą, głuchą, niemowa, głuchoniemą, bez lewej ręki, bez prawej ręki, bez lewej nogi, bez prawej nogi, zdeformowaną itp. itd. Możliwości z setka będzie.
34 6
odpowiedź
User
dywiz
Znaczy się, kto miałby się utożsamiać z taką lalką?
Kto konkretnie?
109 7
odpowiedź