SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcjonariusz Nextbike, Brand24 i Synergic z 29 mln zł straty, zrezygnował prezes Krzysztof Przybyłowski

Krzysztof Przybyłowski zrezygnował z funkcji prezesa holdingu Larq, do którego należą m.in. znaczące pakiety akcji spółek Nextbike Polska, Brand24, Synergic i YouLead. W ub.r. strata netto firmy pogłębiła się z 13,18 do 28,66 mln zł, głównie wskutek spadku cen akcji Nextbike Polska i Brand24. - Odebraliśmy lekcję pokory, ale także ogromnie ważną lekcję biznesową, udowadniając tym samym, że potrafimy skutecznie działać w bardzo trudnym i szybko zmieniającym się otoczeniu - skomentował to Przybyłowski.

Krzysztof PrzybyłowskiArticle

Z funkcji prezesa i zasiadania w zarządzie Larq Krzysztof Przybyłowski zrezygnował w środę, nie podano przyczyn tej decyzji. Szefem firmy był od wiosny 2008 roku.

Pod koniec marca z zarządu Larq odeszła Małgorzata Dzięcioł, była we władzach spółki przez pięć lat.

W zeszłym tygodniu do zarządu firmy został powołany Marek Moszkowicz, jednocześnie członek zarządu jej spółki zależnej Larq Fund Management, a od marca ub.r. także dyrektor finansowy Larq. Wcześniej, w latach 2009-2019, Moszkowicz pracował w Urzędzie Dozoru Technicznego, kolejno jako szef wydziału skarg, wniosków i kontroli wewnętrznej, dyrektor departamentu finansowo-księgowego oraz główny specjalista ds. kontrolingu.

Larq z 28,7 mln zł straty. „Odebraliśmy lekcję pokory”

W zeszłym tygodniu Larq opublikował swoje wyniki finansowe z całego ub.r. Firma zanotowała spadek przychodów sprzedażowych z 451 do 321 tys. zł, jej strata operacyjna pogłębiła się z 14,45 do 33,95 mln zł, a  strata netto - z 13,18 do 28,66 mln

W największym stopniu przyczynił się do tego spadek z -10,75 do -30,36 mln zł wyniku ze zbycia i przeszacowania aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Larq to firma holdingowa, do której należą znaczące pakiety akcji kilku spółek: operatora systemów rowerów miejskich Nextbike Polska, operator niestandardowych nośników reklamy zewnętrznej Synergic (sprzedaje powierzchnie m.in. na rowerach z floty Nextbike), zajmujący się monitoringiem internetu Brand24 i YouLead oferujący narzędzia do automatyzacji marketingu i sprzedaży internetowej.

W drugiej połowie ub.r. Nextbike Polska i Brand24 przeżywały duże problemy. Należąca do Nextbike’a spółka zależna straciła kontrakt na realizację systemu trójmiejskich rowerów elektrycznych Mevo. Na potrzeby tego systemu spółka NB Tricity przygotowała 1,5 tys. rowerów, a gdy firma należąca do Gdańska, Gdyni i Sopotu z powodu niewywiązywania się z umowy nałożyła na nią 22,19 mln zł kar, złożyła wniosek o upadłość.

Nextbike Polska musiał zostać dokapitalizowany przez niemiecki Nextbike, który przejął kontrolny pakiet akcji kosztem funduszu Larq Growth I FIZ (ma obecnie 45 proc. kapitału). Szereg transakcji składających się na te zmiany zakończono w lutym, nowym prezesem Nextbike Polska został Piotr Burzyński.

Z kolei kurs giełdowy Brand24 mocno spadł po tym, jak firma we wrześniu ub.r. została zablokowana na Facebooku i Instagramie. W efekcie zawartego porozumienia monitoring tych platform mogła wznowić dopiero w drugiej połowie marca, przez dwa kwartały straciła ponad 550 z 3,6 tys. klientów, których miała na koniec września ub.r.

Larq Growth I FIZ na początku kwietnia pożyczył Brand24 600 tys. zł do końca maja, a w ramach porozumienia akcjonariuszy zobowiązał się sprzedać do Rockbridge TFI część z posiadanej jednej trzeciej kapitału Brand24.

Tylko Synergic z zyskiem netto

W konsekwencji wartość aktywów finansowych Larq zmalała w ub.r. o 30,7 mln zł do 96,8 mln zł. - Główną przyczyną spadku wartości certyfikatów był spadek wartości pakietu akcji Nextbike Polska oraz Brand24 posiadanego przez FIZ. Spadek ten został częściowo skompensowany przez wzrost wartości udziałów Synergic posiadanych przez Fundusz - zaznaczono w sprawozdaniu Larq.

Synergic to jedyna spółka z portfela Larq rentowna na poziomie operacyjnym i netto. W ub.r. zanotował wzrost przychodów sprzedażowych (bez uwzględnienia transakcji wewnątrzgrupowych z 41 do 46,6 mln zł, wzrost zysku EBITDA z 8 do 8,3 mln zł oraz spadek zysku netto z 5,5 do 5 mln zł.

- Rok 2019 był prawdopodobnie najbardziej wymagającym rokiem w giełdowej historii naszej spółki. Jego pierwsze miesiące - pomimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym, która rzutuje na wycenę naszych głównych spółek portfelowych oraz samego LARQ - nie wskazywały jeszcze na to, z jak wielkimi wyzwaniami biznesowymi będziemy mierzyć się w kolejnych kwartałach - przyznał Krzysztof Przybyłowski w liście do interesariuszy.

- Wierzymy jednak, że jest to stan przejściowy. Odebraliśmy lekcję pokory, ale także ogromnie ważną lekcję biznesową, udowadniając tym samym, że potrafimy skutecznie działać w bardzo trudnym i szybko zmieniającym się otoczeniu - podkreślił.

- Bez wątpienia obecna sytuacja, związana z epidemią koronawirusa, będzie dla nas i naszych spółek portfelowych kolejnym czasem próby - zaznaczył Przybyłowski.

Z początkiem kwietnia w ramach ograniczeń związanych z epidemią zakazano korzystania z rowerów miejskich. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzja o cofnięciu tego zakazu zostanie ogłoszona w najbliższym czasie. W połowie kwietnia Piotr Burzyński zrezygnował z funkcji prezesa Nextbike Polska.

W środę na koniec sesji kurs giełdowy Larq wynosił 3,30 zł, co daje kapitalizację w wysokości 28,33 mln zł. Głównym akcjonariuszem firmy jest Harbinger Capital - ma akcje stanowiące 34,94 proc. kapitału i dające 51,79 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Akcjonariusz Nextbike, Brand24 i Synergic z 29 mln zł straty, zrezygnował prezes Krzysztof Przybyłowski

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tolek
Masakra jakaś. I to przed covidem.
odpowiedź
User
Krzywek
Ups. Ulala. Ała. Oj oj oj.
odpowiedź
User
Koch
Nie rozumiem. Jeśli oni maja takie duże straty na wszystkim, to na czym zarabiają? Skąd pieniądze na działalność?
odpowiedź