SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Lato z Radiem" w tym roku straciło słuchaczy

Od 21 czerwca do 31 sierpnia br. od poniedziałku do soboty Jedynka Polskiego Radia emitowała "Lato z Radiem" oraz "Lato z Radiem Extra". Pasmo zanotowało nieznacznie lepszy wynik, niż ogólna słuchalność stacji w tym okresie. W porównaniu do ubiegłego roku program zanotował jednak spadki - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Article

Program Pierwszy Polskiego Radia od 1 września rozpoczął nadawanie jesiennej ramówki. Stacja zmieniła ją z wakacyjnej – od 21 czerwca emitowane było m.in. „Lato z Radiem” (od 9.00 do 12.00), a z Festiwalu Lato z Radiem były prowadzone wyjazdowe programy: "Muzyczne Jedynki" i "Ekspresy Jedynki". Pasmo to zastąpiło tymczasowo „Cztery Pory Roku” oraz audycję „Jedyne Takie Miejsce”. W soboty były również transmitowane koncerty Festiwalu LzR.

Słuchalność spadła w porównaniu do zeszłego roku

W tym roku – po krytyce ubiegłorocznego formatu programu Lato z Radiem – zdecydowano się na sporo zmian. W audycji pojawiły się dobrze znane słuchaczom konkursy: powróciły „Skojarzenia” oraz „Karuzela”. Nowością była zabawa „Znajdź reportera”, „Moje Archiwum” oraz „Zostań Wiedźminem”, a także słuchowisko „Wiedźmin. Sezon Burz”. Prowadzącymi byli m.in. Karolina Rożej, Agnieszka Kunikowska, Roman Czejarek, Daniel Wydrych i Grzegorz Frątczak.

Zmianie uległa także trasa reporterska - w odróżnieniu od ubiegłego roku - reporterzy Polskiego Radia byli każdego dnia w innym mieście i nadawali audycję na żywo, jednocześnie łącząc się z dziennikarzami w studiu w Warszawie.

Jak to wpłynęło na wyniki słuchalności? Z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że średnia liczba słuchaczy Jedynki w paśmie emisji programu (a więc od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00) w grupie wiekowej 15-75 w okresie od czerwca do sierpnia (najkrótsza fala udostępnianych wyników słuchalności radia obejmuje trzy miesiące) wyniosła 969 tys. osób, co przełożyło się na 6,4 proc. udziału rozgłośni w rynku radiowym.

Względem analogicznego okresu 2018 roku Program 1 w tym paśmie stracił 170 tys. słuchaczy (wówczas liczba słuchaczy wyniosła 1,14 mln, a udział stacji - 7,7 proc.).

PR1 w analizowanym paśmie zajął trzecie miejsce w rynku słuchalności wszystkich stacji radiowych. Najlepiej wypadło RMF FM, którego udział słuchania wyniósł 31,5 proc., a drugie miejsce należało do Radia ZET - 12,4 proc.

Zapowiedzi rozbudowy trasy reporterskiej

Pisaliśmy o tym, że – jak wynika z naszych informacji - prawdopodobnie na przełomie września i października zostaną podjęte decyzje w sprawie przyszłorocznego festiwalu. Pod uwagę zostaną wzięte między innymi wyniki słuchalności i fakt, jak audycja "Lato z Radiem" oraz transmisje koncertów wpłynęły na odbiór radia. Istotna ma być także frekwencja podczas wszystkich wydarzeń.

 - Wiemy już na pewno, że dzięki audycji Lato z Radiem oraz dzięki koncertom nasza słuchalność poszła w górę - mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes Polskiego Radia.

Dodał jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić, jak będzie wyglądać formuła koncertowa "Lato z Radiem" w przyszłym roku. - Ta kwestia będzie przedmiotem naszych analiz. Na pewno będziemy się starali powtórzyć tegoroczną formułę, ale też chcielibyśmy ją rozwinąć. Zapewne pójdziemy w stronę większej liczby miast, rozwiniemy trasę koncertową, wzbogacimy trasę reporterską, która w tym roku bardzo dobrze zdała egzamin - ocenił szef publicznej rozgłośni.

W okresie od czerwca do sierpnia br. udział Jedynki w rynku radiowym w Polsce pod względem słuchania wyniósł 5,7 proc.  

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Lato z Radiem" w tym roku straciło słuchaczy

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jestnadzieja
Sąsiadka, zagorzała zwolenniczka PiS, powiedziała, że nie jest już w stanie słuchać Jedynki, bo teraz już wie, że „nie wszystkie informacje tam podawane są prawdziwe i stopień zażenowania osiagnął szczyt”...
32 5
odpowiedź
User
Niesprzedawczyk
Jeśli dalej będą słuchać niemieckiego RMF FM to należy się po prostu podatek od słuchalności, by uderzyć najbardziej w RMF-y i nie obejmował zarówno publicznej radiofonii, jak i rozgłośniom społecznym typu Radio Maryja, ale zasilił budżet państwa, by publiczna radiofonia zarabiała.
5 26
odpowiedź
User
Słuchacz
No tak, audytorium Jedynki niestety wymierało przez ostatnie lata aż w końcu wymarło i nie ma następców.
A upolitycznienie tylko dobiło sprawę. Lepiej nie będzie już. Pozamiatane. Jedyna szansa to przebudowa radia pod nowoczesnego emeryta z werwą o poglądach otwartych na świat.
18 3
odpowiedź
User
Harry
Z Kilenami show był dużo lepszy.
23 21
odpowiedź
User
Monika Tarka
Trasę reporterską Lata z radiem, z wozami transmisyjnymi codziennie w innym mieście, wymyślił w 2018 roku Robert Kilen, tylko nikt o tym nie pamięta bo tak jest wygodniej. Do realizacji takiej formuły wtedy nie doszło bo, jak nas poinformowano, nie chciano dać na nią pieniędzy ani sprzętu. Argumentowano, że wozy muszą być do dyspozycji w Warszawie, do obsługi bieżących wydarzeń m.in. na potrzeby PR 24. Powiedziano nam jednak, że pomimo braku finansowego i technicznego wsparcia dyrekcja PR 1 zdecydowała się nie porzucać tego pomysłu i wysłać reporterów do miast bez wozów. Udało się też część relacji zrobić na żywo. Piszę o tym, bo jak czytam są ludzie, którzy lubią odcinać kupony, a tak naprawdę zupełnie nie znają się na robieniu radia. Już nie mówiąc o tym, że uczciwość i prawda nie są niestety w niektórych środowiskach w cenie.
38 17
odpowiedź