SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LeasingTeam chce zwolnić wszystkich pracowników przejętych z TVP. Związkowcy do Kurskiego: Czy TVP o nas zapomniała?

Spółka LeasingTeam planuje zwolnić resztę pracowników przejętych z Telewizji Polskiej. Związkowcy z firmy napisali list do ministra kultury Piotra Glińskiego i szefa TVP Jacka Kurskiego z prośbą o naprawienie sprawy outsourcingu.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

W LeasingTeam pozostaje jeszcze 88 pracowników z 411 dziennikarzy, montażystów, grafików i charakteryzatorów przejętych przez tę spółkę z Telewizji Polskiej w lipcu 2014 roku za czasów prezesury Juliusza Brauna. Pozostałe albo już zostały zwolnione albo same odeszły.

Przedstawiciele działającej w LeasingTeam komórki związku zawodowego Wizja poinformowali w komunikacie przesłanym Wirtualnemedia.pl, że „przedstawiciele zarządu LT stwierdzili jednoznacznie, że jedynym powodem przeprowadzenia planowanych zwolnień grupowych jest zakończenie dwuletniej umowy z TVP, która wygasa 30 czerwca”.

- Andżelika Majewska (członek zarządu LeasingTeam - przyp.) przekazała informację, że LT zwracało się do Telewizji Polskiej z propozycją przedłużenia umowy o kolejny rok. Taką możliwość, jak powiedziano, przewidywała umowa zawarta między tymi firmami. Telewizja Polska nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Poinformowano nas również, że - jako alternatywę - zaproponowano zarządowi TVP powrót 88 osób pozostałych jeszcze w LT do telewizji publicznej z dniem zakończenia umowy. Żadnej odpowiedzi na tę propozycję nie uzyskano - czytamy w komunikacie Wizji.

Przedstawiciele związku poddają w wątpliwość powód zwolnień. - Uważamy, że jest on pozorny, tak jak i cały proces przeniesienia pracowników TVP - przypominają w oświadczeniu.

Związkowcy z Wizji wysłali też list do ministra kultury Piotra Glińskiego, prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz członka zarządu spółki Macieja Staneckiego.

- Piszemy o tym do Pana Ministra jak i do Pana, Panie Prezesie, ponieważ od wyborów  parlamentarnych i wyboru  nowych władz spółki czekamy zapowiadaną „dobrą zmianę” w mediach publicznych. Czekamy na wiadomość, że nowy Zarząd, przy aprobacie  Ministra i Wicepremiera w jednej osobie, ma pomysł na  powrót  do pracy ludzi wyrzuconych na brutalnych warunkach z TVP do LT. Brutalnych - gdyż najpierw poddawano nas rozmaitym pseudo testom psychologicznym i innym, nie mającym żadnego związku z profesjonalizmem dziennikarskim, a następnie agencja pracy tymczasowej narzuciła telewizyjnym twórcom swoje regulaminy i zasady, choć o produkcji telewizyjnej i telewizyjnym warsztacie nikt tam nie ma pojęcia (np. bezprawnie pozbawia  nas znaczącej części naszych zarobków). Odarto nas z godności zawodowej, odebrano status dziennikarza, złamano wiele norm prawnych - czytamy w piśmie od związkowców.

Przedstawiciele Wizji w liście zwracają się do władz ministerstwa kultury i TVP „z prośbą (…) o naprawienie skutków szkodliwej uchwały poprzedniego zarządu o pozornym przeniesieniu pracowników TVP, wśród których znaleźli się również ludzie; niemile widziani przez poprzednie kierownictwo spółki”.

-  Śledzimy na bieżąco zmiany w TVP. Każdego dnia oczekujemy od Pana Prezesa na wiadomość, że nowe władze spółki o nas wiedzą - i pamiętają, że nasz dorobek, wiedza i kompetencje są potrzebne, że będziemy uczestniczyć w zapowiadanej „dobrej zmianie w mediach publicznych” Zamiast tej wiadomości dziś dowiadujemy się o zwolnieniach grupowych. Czy TVP o nas zapomniała? - pytają związkowcy.

Przypomnijmy, że Wizja wytoczyła proces cywilny Telewizji Polskiej i LeasingTeam o uznanie umowy między tymi firmami za nieważną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LeasingTeam chce zwolnić wszystkich pracowników przejętych z TVP. Związkowcy do Kurskiego: Czy TVP o nas zapomniała?

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
PiS zapowiada dużą ustawę medialną i wszyscy mają stracić etaty pod koniec lata, więc chyba raczej nie będzie przyjmował ludzi z leasing na parę miesięcy, skoro mają wypowiedzieć etaty wszystkim...
odpowiedź
User
olo
tak zapowiadają...
odpowiedź
User
wszystkich zwolnić
PiS zapowiada dużą ustawę medialną i wszyscy mają stracić etaty pod koniec lata, więc chyba raczej nie będzie przyjmował ludzi z leasing na parę miesięcy, skoro mają wypowiedzieć etaty wszystkim...


Oby zwolniono wszystkich i wtedy przeprowadzić castingi,wybrać najlepszych do TVP
odpowiedź