SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Cyfryzacji szykuje legitymację szkolną w smartfonie. „Będzie dostępna dla wszystkich uczniów w przyszłym roku szkolnym”

Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzenie cyfrowej legitymacji szkolnej w formie aplikacji działającej w smartfonie. Podobne plany dotyczą także legitymacji studenckich. - W nadchodzącym roku szkolnym będziemy prowadzić w kilku miastach pilotaż tego rozwiązania, pełną dostępność aplikacji planujemy we wrześniu 2019 roku - informuje Wirtualnemedia.pl Karol Manys, rzecznik MC.

fot. Shutterstock.comArticle

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, który jest jednym z elementów pozwalających na wprowadzenie w przyszłości legitymacji szkolnych i studenckich mających formę aplikacji.

Od strony technicznej rozwiązanie rozszerzające tradycyjną formę legitymacji szkolnych i studenckich o mobilną aplikację przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji (MC), co w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl zapowiadał na początku lipca br. Karol Manys, rzecznik resortu.

Smartfon zamiast papieru

Legitymacja szkolna i studencka w mobilnym wydaniu będzie dodatkową opcją w dostępnej już aplikacji mDokumenty. Według zapowiedzi mLegitymację będzie można pobrać do smartfona na podstawie odpowiednich danych dostarczanych przez szkołę do której uczęszcza konkretny uczeń.

Legitymacją w aplikacji będzie można posługiwać się w różnych sytuacjach, w których konieczne jest potwierdzenie że użytkownik posiada prawa i ulgi przysługujące uczniom czy studentom. W ten sposób możliwe stanie się np. potwierdzenie tożsamości u kontrolera biletów lub konduktora. W założeniach pracownicy służb kontrolnych będą dysponowali własną aplikacją pozwalającą szybko sprawdzić w razie wątpliwości czy mLegitymacja jest autentyczna.

Teraz pilotaż, w 2019 r. pełna dostępność

Rzecznik MC wyjaśnia w rozmowie z nami, że legitymacja w formie aplikacji ma być dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników, a korzystanie z niej będzie całkowicie dobrowolne.

- Obecnie zakończyliśmy prowadzenie testów aplikacji, od września br. ruszamy z programem pilotażowym w kilku miastach w Polsce, m.in. w Siedlcach - zapowiada Karol Manys. - Dzięki temu dowiemy się jak mLegitymacja jest odbierana przez uczniów i studentów i jakie dodatkowe funkcje warto do niej jeszcze wprowadzić. Spodziewamy się, że aplikacja będzie szeroko dostępna od początku roku szkolnego 2019.

O tym czy konkretne szkoły będą mogły zaoferować uczniom mLegitymację mają decydować odpowiednie władze, w których gestii znajduje się konkretna placówka, np. urzędy gminy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji szykuje legitymację szkolną w smartfonie. „Będzie dostępna dla wszystkich uczniów w przyszłym roku szkolnym”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oburzony
Usuwają komentarze - nieładnie!
odpowiedź