SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lego wprowadza instrukcje dla niewidomych i słabo widzących (wideo)

Grupa Lego wprowadza program pilotażowy: instrukcje dla osób z upośledzeniem wzroku Lego Audio & Braille Instructions. Instrukcje w formie audio mają pomóc dzieciom z upośledzeniem wzroku budować i uczyć się poprzez zabawę klockami.

Program Lego Audio & Braille Instructions powstał z inspiracji niewidomym od urodzenia przedsiębiorcą Matthew Shifrinem. W dzieciństwie rozwinęła się w nim silna pasja zabawy klockami Lego, jednak zawsze potrzebował pomocy przy korzystaniu z instrukcji budowania.

- Miałem przyjaciółkę Lilyę, który zapisywała dla mnie wszystkie kroki budowania, abym mógł wgrać je do systemu, który pozwoli mi na czytniku Braille’a czytać instrukcje palcami. Specjalnie dla mnie nauczyła się alfabetu Braille’a, aby wspierać moją pasję. Spędzała niezliczone godziny, tłumacząc instrukcje Lego na język Braille’a - powiedział Shifrin.

Shifrin długo pracował nad niestandardowymi instrukcjami, by móc tworzyć skomplikowane modele Lego, takie jak Lego Creator Expert Sydney Opera House czy Lego Creator London Tower Bridge. Instrukcja budowania do tego ostatniego liczy ponad 850 stron. W końcu, po raz pierwszy był w stanie samodzielnie zbudować zestawy Lego nie będąc od nikogo zależnym.

Gdy Lilya zmarła w 2017 r., Matthew pragnął uhonorować jej pracę. Chciał, aby z jej pomysłu tworzenia instrukcji skorzystały też inne dzieci - niewidome lub z zaburzeniami wzroku. Dzięki znajomemu z MIT (Massachusetts Institute of Technology) pomysł został przedstawiony w Creative Play Lab w Grupie Lego. Zespół rozwijał ideę wraz z Austrian Research Institute for Artificial Intelligence, który opracował nowe oprogramowanie AI do tłumaczenia danych LXFML (Lego Exchange Format Mel Script) z wizualnych instrukcji budowania na opisy tekstowe.

Pierwsze cztery instrukcje dla zestawów Lego Classic, Lego City, Lego Friends i Lego Movie 2 będą dostępne bezpłatnie w języku angielskim za pośrednictwem strony internetowej www.legoaudioinstructions.com. Konsumenci będą mogli wybrać, czy chcą odsłuchać instrukcje dźwiękowe czy je przeczytać za pomocą czytnika brajlowskiego. Do końca 2019 r. Grupa Lego będzie zbierać opinie na temat czterech pilotażowych instrukcji, by docelowo wprowadzić ich więcej w pierwszej połowie 2020 r.

Program pilotażowy Lego Braille & Audio Building Instructions startuje cztery miesiące po ogłoszeniu klocków Lego Braille Bricks - inicjatywy mającej na celu wsparcie dzieci niewidomych i z zaburzeniami widzenia. Oba projekty są finansowane przez Lego Foundation. Celem długofalowych działań Grupy Lego jest doprowadzenie do zwiększenia liczby języków i dodania ich do wszystkich przyszłych zestawów.

 

Pracę Matthew Shifrina można zobaczyć na stronie legoaudioinstructions.com. Warto zaznaczyć, że instrukcje są rekomendowane dla zaawansowanych budowniczych.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Lego wprowadza instrukcje dla niewidomych i słabo widzących (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl