SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Leksykon filmowy Kałużyńskiego i Raczka

Ukazał się pierwszy tom niezwykłego leksykonu filmowego, w którym dwaj znani krytycy kłócą się o najciekawsze filmy ostatniego ćwierćwiecza

Pięciotomowy leksykon filmowy Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka PERŁY KINA to podsumowanie trwającej ćwierć wieku współpracy dwóch krytyków filmowych, należących do różnych generacji i mających inne upodobania artystyczne a więc różniących się znacznie w ocenach. Rozmowy Kałużyńskiego i Raczka - te prowadzone przed kamerami tv i te drukowane w tygodniku "Wprost" - zawsze polegały na różnicy zdań, czasem sprawiały wrażenie kłótni, ale w rezultacie prowadziły do przyjaźni. Na tym polegała ich siła: pokazywały, że można się różnić i lubić jednocześnie a argumenty w ogniu polemiki tylko nabierają wyrazistości.

Teraz te iskrzące się emocjami, inteligentną złośliwością i erudycją dialogi na temat najważniejszych filmów przełomu XX i XXI wieku zostały zebrane w tomy, poświęcone popularnym gatunkom kina.

Tom I zawiera omówienia filmów SENSACYJNYCH I SCIENCE-FICTION, czyli ulubionego repertuaru wszystkich widzów kinowych.

Wkrótce ukażą się także:
tom II - FILMOWE ADAPTACJE LITERATURY (sierpień 2005)
tom III - KOMEDIE, PRZYGODY I ANIMACJE (listopad 2005)
tom IV - MIŁOŚĆ I SEKS (luty 2006)
tom V - RARYTASY, NIEWYPAŁY I KURIOZA (maj 2006)

Instytut Wydawniczy Latarnik zdecydował się uzupełnić zbiór rozmów Kałużyńskiego i Raczka wyborem z ich indywidualnej działalności recenzenckiej. Dzięki temu zestaw omówionych filmów znacznie się poszerzył i okazał się imponujący.

Do kolejnych tomów (w limitowanych nakładach) będą ponadto dodawane w prezencie filmy fabularne na DVD, reprezentujące omawiane gatunki kina. Do tomu I SENSACJE I SCIENCE-FICTION dołączony został legendarny thriller science-fiction z 1978 roku, Koziorożec 1 w reż. Petera Hyamsa o sfingowanej przez amerykańską Agencję Kosmiczną NASA wyprawie na Marsa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Leksykon filmowy Kałużyńskiego i Raczka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl