SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lewiatan chce kształcenia dopasowanego do potrzeb rynku pracy, a nie ulg

PSL chce zwolnienia z płacenia w całości lub części składki rentowej pracodawców, którzy zatrudnialiby absolwentów szkół wyższych. To zły pomysł. Ulgi nie usprawnią źle funkcjonującego systemu edukacji, który kształci absolwentów o kwalifikacjach nie dostosowanych do potrzeb rynku pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Lewiatan chce kształcenia dopasowanego do potrzeb rynku pracy, a nie ulg

„Mamy problem relatywnie wysokiego bezrobocia wśród ludzi młodych. Jego przyczyną jest niedostosowany do potrzeb rynku pracy system kształcenia, a nie poziom składki rentowej. Dlatego zwolnienie pracodawców z opłacania składki  rentowej nie będzie stanowiło dostatecznie silnej zachęty do zatrudniania absolwentów pozbawionych doświadczenia zawodowego. Potrzebna jest głęboka zmiana systemu edukacji, tak aby nie kształcić w zawodach, w których nie ma pracy.  I aby wyposażać młodych ludzi w kompetencje, które są na rynku pracy poszukiwane, co wymaga nie tylko zmiany tego, czego uczymy, ale także tego – w jaki sposób uczymy. To jest bowiem główna przyczyna nie zatrudniania absolwentów.

Ponadto, wcześniej premier zaproponował podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców, teraz PSL  domaga się jej obniżenia dla przedsiębiorców, którzy zatrudnią absolwentów. Albo koncentrujemy się na działaniach, które pozwolą nam zapanować nad narastaniem długu publicznego i to jest priorytet, w realizację którego wszyscy mamy się zaangażować, albo tylko udajemy” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lewiatan chce kształcenia dopasowanego do potrzeb rynku pracy, a nie ulg

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl