SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lewiatan: inflacja mocno spadła dzięki obniżce cen energii i paliw

Według tzw. szybkiego odczytu GUS inflacja we wrześniu br. wyniosła 8,2 rok do roku. W ocenie Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana, to “efekt decyzji spółek skarbu państwa związanych z obniżeniem cen energii elektrycznej i paliw na stacjach”. 

fot. Shutterstock.comArticle

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły rdr o 8,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 8,5 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.

Cen żywności i napojach wzrosły o 10,3 proc. Inflacja na nośnikach energii wyniosła 9,9 proc.

Ceny paliw w ciągu roku spadły o 7 proc., a w zaledwie miesiąc o 3,1 proc.

Lewiatan: fikcyjna walka z inflacją 

"Fikcyjna walka z inflacją trwa. Ważne, żeby przed wyborami poprawić nastroje rodaków i pokazać, że decyzja RPP była bardziej niż słuszna. Ta drobna manipulacja cenami powoduje, że inflacja bazowa jest wyższa niż inflacja konsumencka" - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

"Prezes NBP Adam Glapiński już na początku miesiąca wiedział, że inflacja będzie bliżej 9,5 proc.. Wsłuchując się dokładnie w jego konferencję prasową, przejęzyczył się raz – tak się przynajmniej wydawało i powiedział, że inflacja będzie wynosić 8,5 proc.. Ta we wrześniu wyniosła według wstępnych szacunków 8,2 proc. w skali roku. Wszystko wskazuje na to, że prezes wiedział o planach rządu i podległych mu spółek skarbu państwa związanych z obniżeniem cen energii elektrycznej i paliw na stacjach" - ocenia Komentarz Mariusz Zielonka.

W ocenie eksperta tajemnicą poliszynela jest to, że prezes NBP "liczył zapewne na początku września, że procedowana ustawa dotycząca zwiększenia limitu poboru energii dla gospodarstw domowych spowoduje wyraźny spadek cen".

"Na poparcie tej tezy może również świadczyć komunikat GUS, w którym ten mając na uwadze rzetelność analizy zmian cen, nie wprost zapewnia, że uwzględni te niedoszłe zmiany w cenach energii. Tymczasem ustawa upadła w Senacie, a Sejm nie zdecydował się jej procedować dalej w obawie o brak większości" - analizuje ekspert Lewiatana.

"Z pomocą przyszedł też prezes Orlenu Daniel Obajtek, który postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Na stacjach benzynowych mamy kolejny prezent wyborczy, po stopach procentowych, ceny paliwa spadły poniżej 6 zł. I to widać w danych" - uważa Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

ING BSK: spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem, będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji

Spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji - stwierdzono w komentarzu ING BSK do danych GUS o inflacji. Część spadku inflacji, np. w zakresie cen nośników energii i paliw, to konsekwencja działań rządu i spółek Skarbu Państwa - zauważono.

„Inflacja CPI po raz pierwszy od lutego 2022 była na jednocyfrowym poziomie. Jest także niższa od ostatniej projekcji NBP” – zauważyli ekonomiści ING BSK Adam Antoniak i Rafał Benecki w komentarzu do piątkowych danych GUS.

„Duży wkład w spadek CPI miały ceny żywności, które obniżyły się czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu m/m (tym razem o 0,4 proc.). Spadły także ceny nośników energii (-0,7 proc. m/m), czemu sprzyjało m.in. podniesienie limitu zużycia energii, do którego cena jest zamrożona na poziomie z 2022. Wrzesień przyniósł także wyraźny spadek cen paliw do środków transportu (-3,1 proc. r/r)” – dodali.

Ich zdaniem na obniżkę inflacji CPI wpłynął także spadek inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii z 10 proc. w sierpniu – licząc rok do roku - do 8,5 proc. we wrześniu. Zgodnie z szacunkami ING BSK miesięczna dynamika inflacji bazowej była bliska 0 proc.

„Spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji. Kontynuowana jest dezinflacja cen żywności. Część spadku inflacji, zwłaszcza w zakresie cen nośników energii i paliw, to konsekwencja działań regulacyjnych i interwencyjnych ze strony rządu i spółek Skarbu Państwa” – ocenili ekonomiści ING BSK.

„Najbardziej dynamiczny okres dezinflacji jest już za nami. Oczekujemy, że na koniec 2023 r. inflacja obniży się w okolice 7 proc. r/r, a od połowy przyszłego roku będzie się stabilizowała w przedziale 5-6 proc., pozostając wyraźnie powyżej celu. Co więcej, spadek stóp procentowych, wzrost cen ropy naftowej i osłabienie PLN tworzą grunt pod osłabienie procesu dezinflacji w 2025 r.” – dodali.

Z komentarza wynika, że ekonomiści spodziewają się, iż w reakcji na spadek inflacji w przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb do 5,75 proc.

„Do końca 2023 r. stopa referencyjna może spaść do 5,5 proc. W kontekście przedstawionej powyżej ścieżki inflacji przestrzeń do dalszych obniżek stóp w 2024 r. jest ograniczona” – stwierdzili ekonomiści ING w komentarzu.

Jednocześnie zwrócili uwagę, że na tle innych krajów „proces dezinflacji w Polsce wygląda nietrwale”. Ocenili, że spadek inflacji bazowej jest w naszym kraju dużo wolniejszy niż w regionie, co sugeruje duży udział czynników zewnętrznych, jednorazowych (leki we wrześniu). Wskazali, że w Czechach cel inflacyjny zostanie osiągnięty w I kw. 2024 r., zaś w Polsce NBP spodziewa się spadku inflacji do ok. 3,5 proc. w II połowie 2025 r.

W komentarzu wskazano, że choć NBP skorygował „swoje ultra łagodne nastawienie”, to jednak „odstaje na tle ostrożnych Węgrów (celują w realne dodatnie stopy) i Czechów (opóźniają pierwsze cięcie pomimo lepszych perspektyw inflacji)”. Poza tym stwierdzono, że NBP chce ciąć stopy, mimo że Fed i ECB „w końcu przekonały rynki, iż wysokie stopy pozostaną na dłużej”.

„Uważamy, że retoryka prezesa NBP w następnym tygodniu będzie bardzo ważna dla złotego, zbytnie epatowanie jednocyfrową inflacją może wzbudzić obawy, że NBP wróci do bardzo łagodnego nastawienia, odstającego od perspektyw inflacji i nastawienia banków centralnych w regionie oraz Fed i EBC, efektem może być powrót osłabienia złotego” – stwierdzono w komentarzu ING BSK.

Dołącz do dyskusji: Lewiatan: inflacja mocno spadła dzięki obniżce cen energii i paliw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl