SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lewiatan: Za duże kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy

Nie jest wskazane rozszerzanie zadań Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze  - uważa Konfederacja Lewiatan.

Article

Dlatego Lewiatan opowiada się utrzymaniem dotychczasowego stanu prawnego w  projekcie  ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych.

- Państwowa Inspekcja Pracy nie jest właściwa do rozstrzygania spraw dotyczących wykazywania, czy konkretne stanowisko pracy spełnia wymogi przewidziane przez ustawę o emeryturach pomostowych. W sytuacji spornej właściwym organem do sporządzenia takiej kwalifikacji jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie sąd powszechny – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

To pracodawca określa wykaz stanowisk pracy, na których w jego firmie  wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zaliczenie faktycznie istniejących stanowisk do wykazu nie jest objęte kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast w razie nieumieszczenia w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy.

Kompetencja organów Państwowej Inspekcji Pracy do wydania nakazu,  powinna ograniczać się do spraw, w których nie jest sporna kwalifikacja pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lewiatan: Za duże kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl