SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lewiatan testuje urządzenia do zbiórki butelek PET

W sklepach PSH Lewiatan rozpoczął się właśnie test urządzenia umożliwiającego selektywną zbiórkę plastikowych butelek. Za koordynację procesu przetworzenia i odzysku plastiku odpowiedzialna jest firma Interseroh, specjalizująca się w usługach recyklingu i rozwiązaniach dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

W marcu 2021 roku, do Sejmu RP trafił pakiet trzech ustaw o nazwie „Zdrowa Zielona Polska”, którego głównym celem jest upowszechnienie recyklingu poprzez wprowadzenie go jako normy prawnej.

Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy wprowadzenia obowiązkowej opłaty depozytowej od napojów w butelkach szklanych, plastikowych czy puszkach z aluminium. Kaucja za opakowanie przeznaczone do recyklingu byłaby pobierana przy zakupach, a klienci odzyskaliby ją oddając butelki do recyklomatów. Te natomiast miałyby pojawić się w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2000 mkw.

- Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Lewiatan promuje działania ekologiczne. Wprowadziliśmy do sprzedaży ekologiczne papiery do pakowania wędlin i serów dające możliwość oddzielenia papieru od folii przy segregacji odpadu. Papiery do pakowania, torby papierowe czy torebki do pieczywa z logo Lewiatan posiadają certyfikaty FSC. Jako jedna z pierwszych sieci detalicznych wprowadziliśmy eko kartony na zakupy również z certyfikatem FSC. Dziś rozpoczynamy pilotaż kolejnej akcji zachęcającej naszych klientów do segregowania surowca i skutecznego realizowania założeń gospodarki  o obiegu zamkniętym - mówi Marcin Poniatowski, członek zarządu ds. marketingu z Lewiatan Holding.

Lewiatan będzie odzyskiwać plastik

Do maszyny testowanej we włocławskich sklepach sieci Lewiatan, można wkładać butelki z tworzywa PET po wodzie i innych napojach. Za każdą z nich naliczane są zielone punkty w aplikacji „Mój Lewiatan” wymieniane na bony zakupowe, które będzie można zrealizować w sklepach sieci. Testy urządzenia potrwają przez dwa miesiące od 24 maja do 30 czerwca br.

W zależności od wyniku pilotażu, Lewiatan zdecyduje o wdrożeniu projektu w kolejnych sklepach sieci. Instalacja automatu to kolejna inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu „Ekodziałanie w Lewiatanie”.

Obsługa urządzenia jest prosta. Wystarczy zeskanować kartę „Mój Lewiatan”, następnie włożyć pustą butelkę (nawet z nakrętką) po napojach PET z czytelnym kodem kreskowym do otworu na butelkę. Jeśli mamy więcej butelek to możemy włożyć je po kolei, jedna za drugą. Ostatni krok to wydruk paragonu  i naliczenie zielonych punktów. Zebrany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany w nowych produktach.

Dołącz do dyskusji: Lewiatan testuje urządzenia do zbiórki butelek PET

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl