SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lex pilot cały czas bez prac w komisji. Branża apeluje o konsultacje

Ustawa nazywana "lex pilot" została w połowie stycznia przyjęta przez Sejm w pierwszym czytaniu i miała trafić do prac w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.  Jednak kolejny raz odwołano posiedzenie tej komisji. Branża nadawców i operatorów apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą i uczciwe konsultacje rynkiem.

Portal Lexpilot.pl Article

Budzący kontrowersje projekt przewiduje, że na dekoderach wszystkich operatorów płatnej telewizji pięć pierwszych pozycji przypadnie kanałom Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura. Zostaną one ustawowo objęte zasadą must carry, must offer, więc będą obowiązkowe w ofercie każdej sieci kablowej czy platformy cyfrowej.

Do 30 innych kanałów objętych zasadą ma wybrać przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie jest jednak zobowiązany do wskazania: Polsatu, TV4, TVN i TV Puls, obecnie objętych zasadą must carry, must offer.

Platformy satelitarne zostaną zmuszone do zaoferowania wszystkich 16 wersji TVP3, a nie jednej, jak obecnie. Wszyscy operatorzy będą musieli wprowadzić możliwość zakupu kanałów a la carte, czyli pojedynczo. Branża płatnej telewizji stanowczo protestuje przeciwko takim rozwiązaniom. Jej przedstawiciele twierdzą, że ich wprowadzenie może kosztować miliony złotych, doprowadzić do wzrostu cen abonamentów, zubożenia oferty, a nawet zniknięcia z rynku wielu mniejszych kanałów tematycznych.

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu oraz na skierowanie go dodatkowo do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Sejm skierował rządowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisy wprowadzające ustawę do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Dotąd posiedzenie tej komisji się nie odbyło.

Izby gospodarcze: zmiany wprowadzają chaos

- Jako przedstawiciele przedsiębiorców, wśród których są nadawcy prywatni i operatorzy, jesteśmy oburzeni nietransparentnym procesem legislacyjnym, który dotyczy implementacji Prawa komunikacji elektronicznej. Od kilku tygodni na rynku pojawiają się niepotwierdzone doniesienia medialne, dotyczące rzekomych zmian w projekcie opracowywanych przez projektodawcę, lecz nadal brak jest konkretnych propozycji, z którymi mogliby się zapoznać przedsiębiorcy - napisali w środę w oświadczeniu przedstawiciele izb gospodarczych.

Przypominają oni, że „obecnie zaproponowany kształt regulacji rynku telewizyjnego został ogłoszony przez rząd w ostatnich tygodniach ubiegłego roku, bez jakichkolwiek konsultacji publicznych”

- Zmiany głęboko ingerują w swobodę działalności gospodarczej i wprowadzą niespotykany dotąd chaos, który odbije się negatywnie na działalności polskich przedsiębiorców, mediów prywatnych, operatorów oraz przede wszystkim – na przyzwyczajeniach i portfelach widzów. Sektor świadczy usługi dla blisko 10 milionów gospodarstw domowych w kraju i każdy z klientów odczuje negatywną zmianę wynikającą z tych nieprzemyślanych i szkodliwych propozycji - czytamy w oświadczeniu.

- Po raz kolejny odwołano posiedzenie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, na której zmiany miały być konsultowane z rynkiem. Posiedzenia komisji odwoływane są z dnia na dzień i przekładane na kolejne terminy, które także są odwoływane. Przedsiębiorcy, których zmiany mogą kosztować setki milionów złotych i uniemożliwią im swobodne zarządzanie jakością oferty, stanowczo przeciw temu protestują - podkreślają izby gospodarcze.

Branża: apelujemy o umożliwienie uczciwych konsultacji

- Zmiany w Prawie komunikacji elektronicznej w sposób diametralny mogą odmienić oblicze rynku płatnej telewizji w Polsce, który dziś jest jednym z najbardziej konkurencyjnych oraz różnorodnych w Europie. Lex Pilot doprowadzi do wyższych opłat za telewizję, przyczyni się do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru. Rząd przejmie też kontrolę nad pilotami Polaków i wybierze kanały obowiązkowe oraz ustali ich kolejność – czytamy w oświadczeniu.

- Apelujemy o prowadzenie transparentnych rozmów z rynkiem, zaprzestanie dalszych prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji poprzez ustawę wdrażającą PKE i umożliwienie uczciwych konsultacji, które do dziś nawet się nie rozpoczęły - tak kończy się oświadczenie branży.

Pod oświadczeniem podpisali się:

 Jerzy Straszewski, prezes zarządu, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej; Andrzej Dulka, prezes zarządu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; Stefan Kamiński, prezes zarządu, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,
Teresa Wierzbowska, prezes zarządu, Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan;
Paweł Wołoch, prezes zarządu, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza,
Włodzimierz Zieliński, prezes zarządu, Polska Fundacja Wspierania Komunikacji Elektronicznej "Piksel";
Tadeusz Marczewski, prezes zarządu, Fundacja Wspierania Nowych Technologii Telekomunikacyjnych "Protelko"

Dołącz do dyskusji: Lex pilot cały czas bez prac w komisji. Branża apeluje o konsultacje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl