SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm wraca do „lex TVN”, odrzucono uchwałę Senatu

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu na posiedzeniu, które ogłoszono krótko przed rozpoczęciem, odrzuciła weto Senatu do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji określaną jako „lex TVN”. Odrzucono wniosek opozycji o przerwanie obrad.

Posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu rozpoczęło się o godz. 13. Posłowie zasiadający w komisji o obradach zostali poinformowani niecałe pół godziny wcześniej.

Krótko po otwarciu obrad posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wniosek o zamknięcie posiedzenia, uzasadniając, że zwołano ją ze zbyt krótkim wyprzedzeniem. Wniosek przeciwny złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS).

Komisja kultury odrzuciła wniosek Scheuring-Wielgus. Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS) zgłosił również wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez 3 dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek.

Posłowie opozycji w trakcie obrad podnosili, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi Sejmu.

W kolejnym głosowaniu komisja odrzuciła uchwałę Senatu sprzeciwiającą się nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Za pozytywnym zaopiniowaniem uchwały Senatu nie był żaden z posłów biorących udział w głosowaniu, przeciw było 15, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Posłowie opozycji wielokrotnie zgłaszali uwagi, że komisja jest "nielegalna" i zwołana w "nieregulaminowym trybie". Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady komisji.

Posłowie Lewicy krótko po posiedzeniu zapowiedzieli, że złożą zawiadomienie do prokuratury dotyczące - ich zdaniem - naruszenia regulaminu Sejmu przez przewodniczącego komisji.

Ok. godz. 14 głosowanie nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji włączono do obrad Sejmu.

PiS potrzebuje większości bezwzględnej za „lex TVN”

Senat nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji określaną jako "lex TVN" odrzucił 9 września. Głosowało 93 senatorów, za było 53, przeciwko 37, od głosu wstrzymało się 3 senatorów.

W konsekwencji nowelizacja trafiła ponownie pod obrady Sejmu. Żeby ponownie ją przyjąć, potrzebna jest nie większość zwykła, czyli więcej głosów za niż przeciw, tylko większość bezwzględna, czyli więcej głosów za niż przeciw i wstrzymujących się.

Podczas piątkowych obrad Sejmu kolejny blok głosowań zaplanowano po godz. 14. Przed południem posłowie przyjęli ustawę budżetową, za opowiedziało się 230 posłów.

Głosowanie przeciw "lex TVN" deklarowali posłowie wszystkich klubów opozycyjnych z wyjątkiem Konfederacji, która zamierza się wstrzymać od głosu. Na początku piątkowego posiedzenia z obrad został wykluczony poseł Konfederacji Grzegorz Braun za brak maseczki na twarzy. To kolejna taka sytuacja z udziałem Brauna.

Sejm przyjął „lex TVN” w połowie sierpnia

11 sierpnia Sejm po burzliwych obradach przyjął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które mówią że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery. Dlatego projekt zaczęto nazywać "Lex TVN".

Przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka, na mocy której nowe przepisy nie będą dotyczyć stacji satelitarnych takich jak TVN24.

Na posiedzeniu 11 sierpnia Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Andrzej Duda zasugerował wetowo "lex TVN"

15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda podkreślił, że będzie nadal stał na straży konstytucyjnych zasad, „w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych”. Zapewnił, że Polska będzie dotrzymywała wszelkich zobowiązań, m.in. umów gospodarczych i handlowych.

Kilka dni później w rozmowie w TVP Info Andrzej Duda krytycznie ocenił „lex TVN”. - To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów - stwierdził. Ocenił też, że "repolonizacja mediów" powinna odbywać się na drodze rynkowej.

Właściciel TVN zapowiedział, że może pozwać Polskę

Dzień po uchwaleniu nowelizacji przez Sejm koncern Discovery poinformował, że wysłał do prezydenta Andrzeja Dudy formalne powiadomienie o powstaniu sporu w ramach Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych RP i USA z 1990 r. Według firmy Polska złamała przepisy umowy o wzajemnej ochronie inwestycji.

- Zawiadomienie wynika z akcji dyskryminacji należącego do Discovery TVN-u przez Polskę, w tym z odmowy przedłużenia koncesji dla TVN24 oraz wczorajszego głosowania w niższej izbie polskiego parlamentu uchwalającego przepisy, które ograniczą zagraniczne prawa właścicielskie w mediach - napisano w komunikacie Discovery.

Firma zaznaczyła, że nadal chce dążyć do pozytywnego wyjścia z tej sytuacji, ale w razie niepowodzenia zamierza podjąć procedurę arbitrażową, żeby otrzymać pełną rekompensatę strat. Podstawą jest art. IX(3) traktatu z 1990 roku.

Zdaniem Discovery „działania Polski naruszają szereg zobowiązań traktatu podpisanego przez USA i Polskę 21 marca 1990”. - Te zobowiązania to m.in. sprawiedliwe i równe traktowanie, niestosowanie arbitralnych i dyskryminacyjnych środków, niedyskryminowanie przy udzielaniu licencji oraz zakaz wywłaszczeń bez odszkodowań - wyliczono.

Według nieoficjalnych ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” w notyfikacji przesłanej polskim władzom Discovery podkreśliło, że swoje aktywa w Polsce (to głównie firmy TVN i Discovery wraz ze spółkami zależnymi) wycenia na 3 mld zł. Ma to być wyznacznik, jakiego rzędu rekompensaty koncern może domagać się w ramach procedury arbitrażowej.

- Przykładowo, jeśli Discovery w ciągu 7 miesięcy zdecyduje się sprzedać część udziałów, to kupca może właściwie nie być w tak krótkim czasie lub znajdzie się taki, który kupi to po zaniżonej wycenie. Wtedy wysokością szkody będzie zapewne różnica między uzyskaną kwotą a faktyczną wartością spółki - powiedziała „DGP” osoba znająca kulisy tej sprawy.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

 

 

Dołącz do dyskusji: Sejm wraca do „lex TVN”, odrzucono uchwałę Senatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Może to chodzi?

"Prezes URE zatwierdził w piątek wzrost taryf za energię elektryczną dla czterech sprzedawców z urzędu i taryf dystrybucyjnych dla pięciu dystrybutorów. Stawki taryf za energię wzrosną średnio od 1 stycznia 2022 r. o 37 proc., a rachunki za energię - średnio o 24 proc."
odpowiedź
User
fdgg
Przykrywają zeznania ochroniarza Szydło.
odpowiedź
User
Gość X
I tak wygrała niderlandzka koncesja.
Sprawę uważam za zakończoną.
Lex TVP i Polskie Radio.
Kurski i Kamińska oraz Czabański do więzienia.
Lichocka też.
odpowiedź