SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

LG na CES 2020: telewizory Real 8K ze sztuczną inteligencją

Firma LG Electronics zapowiedziała, że podczas targów CES 2020 w Las Vegas (7-10 stycznia) zaprezentuje nową linię telewizorów Real 8K TV, obejmującą osiem modeli o przekątnych od 65 do 88 cali.

Article

W skład linii telewizorów LG Real 8K na rok 2020 wchodzą 88- oraz 77-calowe odbiorniki klasy premium LG Signature OLED 8K (modele 88/77 OLED ZX) oraz odbiorniki LG NanoCell (modele 75/65 Nano99, 75/65 Nano97, 75/65 Nano95). Wszystkie z nich spełniają wymagania nowej, branżowej specyfikacji 8K Ultra HD opracowanej przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association). Ponadto, niezależne laboratoria, takie jak TÜV Rheinland, potwierdziły, że charakteryzują się one współczynnikiem modulacji kontrastu większym od wymaganego przez tę specyfikację.

Telewizory LG 8K umożliwiają wyświetlanie obrazu o rozdzielczości Real 8K, a także pozwalają na korzystanie z różnych źródeł treści Real 8K podłączanych do wejść HDMI i USB, ponieważ obsługują różnorodne kodeki, takie jak HEVC, VP9 czy AV1 stosowany przez dostawców treści przesyłanych strumieniowo, w tym przez YouTube. Telewizory LG 8K będą obsługiwać streaming treści 8K z prędkością 60 kl./s i uzyskały certyfikat potwierdzający możliwość wyświetlania treści 8K 60P z urządzeń podłączonych do wejścia HDMI.

Lepszy obraz i dźwięk dzięki funkcjom sztucznej inteligencji

W nowych telewizorach LG 8K zastosowano nowy, inteligentny procesor α (Alpha) 9 trzeciej generacji. Odbiorniki z linii na rok 2020 są wyposażone w funkcję skalowania do rozdzielczości 8K optymalizującą jakość obrazu i dźwięku, opartą na sztucznej inteligencji oraz technologii uczenia maszynowego Deep Learning. Wykorzystując sieć neuronową i algorytm głębokiego uczenia, funkcja AI 8K Upscaling analizuje obraz, a następnie przeprowadza czteroetapową redukcję szumów i wyostrzenie częstotliwości, dzięki czemu treści o niższej rozdzielczości mogą być wyświetlane z jakością zbliżoną do 8K.

Funkcja AI Picture Pro realizowana przez procesor α9 Gen 3 rozpoznaje twarze oraz tekst. Dlatego może dostosowywać parametry obrazu, tak aby zapewnić zarówno naturalne odcienie skóry, wyraźne rysy twarzy, jak i lepszą widoczność oraz czytelność liter. Ponadto, funkcja Auto Genre Selection rozpoznaje rodzaj wyświetlanych materiałów i na tej podstawie automatycznie dobiera ustawienia oferujące lepszą jakość obrazu dla filmów, transmisji sportowych, treści standardowych oraz animacji.

Funkcja AI Sound Pro analizuje ścieżkę dźwiękową, przyporządkowuje ją do jednej z pięciu kategorii (muzyka, film, sport, dramat, wiadomości), a następnie dostosowuje ustawienia, tak aby poprawić zrozumiałość głosów ludzkich oraz uzyskać bogatsze dźwięki tła. Dzięki wyodrębnieniu i zwiększeniu głośności, dialogi są łatwiejsze do zrozumienia, natomiast odgłosy tła są skalowane do wirtualnego 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego.

Sterowanie głosowe, Apple AirPlay 2, HomeKit, Asystent Google, Amazon Alexa

Poza tym, dzięki sztucznej inteligencji panel domowy telewizora LG 8K pozwala użytkownikom na bezpośrednie sterowanie kompatybilnym sprzętem IoT oraz monitorowanie jego pracy. Ponadto, funkcja Hands-Free Voice Control umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami przy użyciu poleceń głosowych. Odbiorniki współpracują z technologią rozpoznawania mowy ThinQ, która jest dostępna w 144 krajach.

Nowe telewizory LG są też wyposażone w system webOS, który pozwala na korzystanie z funkcji Smart TV. Ponadto, współpracują z technologiami Apple AirPlay 2 i HomeKit, usługami Asystent Google i Amazon Alexa, a w przyszłości mają być też kompatybilne z technologią rozpoznawania mowy z dużej odległości Amazon Alexa Premium Far-Field Voice.

CES 2020 - co jeszcze pokaże LG?

LG podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentuje także m.in. nowe ultrabooki z linii LG Gram, urządzenie do uprawy roślin w domu, nowe soundbary z inteligentną kalibracją dźwięku oraz nowe lodówki z wykrywaniem zawartości, wyświetlaniem przepisów i lodem w kulkach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LG na CES 2020: telewizory Real 8K ze sztuczną inteligencją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl