SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liberty Global sprzedaje Vodafone za 19 mld euro spółki w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. „Bez wpływu na UPC Polska”

Liberty Global, właściciel UPC Polska, podpisał umowę sprzedaży koncernowi Vodafone za ok. 19 mld euro swoich spółek w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. - Umowa nie ma wpływu na naszą działalność w Polsce - zapewnia Robert Redeleanu, CEO w UPC Polska.

Article

W ramach umowy Liberty Global przez maksymalnie cztery lata okresu przejściowego będzie jeszcze świadczyć w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech niektóre usługi, głównie dotyczące utrzymania sieci i technologii. Opłaty za to będą zależne od potrzeb, jakie w tym zakresie wyrazi Vodafone.

W komunikacie Liberty Global podaje, że aktywa w tych czterech krajach w ub.r. zapewniły 28 proc. gotówkowych przepływów operacyjnych koncernu (bez uwzględnienia 50 proc. udziałów w holenderskiej spółce VodafoneZiggo. Spółki wyceniono na ok. 19 mld euro, co stanowi 24-krotność ich wolnych przepływów pieniężnych w ub.r.

Liberty Global ze sprzedaży otrzyma od Vodafone 10,6 mld euro (po odliczeniu zadłużenia niektórych sprzedawanych podmiotów).

- W Liberty Global mamy bogatą historię rozwijania i przekształcania z sukcesem biznesu i tworzenia znaczącej wartości dla akcjonariuszy. To jeden z tych momentów - komentuje Mike Fries, CEO koncernu. Zwraca uwagę, że do finalizacji sprzedaży do Liberty Global nadal będą trafiać zyski z podmiotów w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Ponadto cena sprzedaży niemieckiej firmy Unitymedia to 6-krotność kwoty zainwestowanej w nią przez Liberty Global od 2010 roku.

Unitymedia w ostatnich latach notowała straty netto - w ub.r. 4 mln euro, a w 2016 roku - 245 mln euro. W umowie zapisano, że Vodafone przejmie spółkę razem z jej długiem.

- Na każdym w tych czterech rynków połączenie biznesów Liberty Global i Vodafone zmieni środowisko konkurencyjne i zapewni klientom nowy poziom konwergencji usług - zapewnia Mike Fries. - Przykładowo w Niemczech dominują jeden dostawca, kontrolujący ponad połowę rynku usług szerokopasmowych. W konsekwencji innowacje i inwestycje pozostają w tyle za innymi krajami w Europie, co wpływa na obsługę klientów, rozmieszczenie produktów nowej generacji i prędkość usług szerokopasmowych. Nawet razem Liberty Global i Vodafone, których sieci kablowe nie pokrywają się, będą o połowę mniejsze od tego dominującego operatora - analizuje Fries.

Liberty Global podkreśla, że w Europie nadal prowadzi działalność w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Szwajcarii, Polsce i Słowacji. Łącznie w tych krajach z usług koncernu korzysta 24 mln gospodarstw domowych. Ponadto firma ma 50 proc. udziałów holenderskiej spółki VodafoneZiggo.

W Polsce do Liberty Global należy UPC Polska. - Transakcja z Vodafonem wpisuje się też w szerszą perspektywę rozwoju branży telekomunikacyjnej, wynikającą z rosnącej konkurencji i potrzeby lepszej obsługi naszych klientów, a także zapewnienia im światowej klasy usług w zakresie internetu i rozrywki. Należy jednak podkreślić, że umowa między Liberty Global a Vodafone nie ma wpływu na naszą działalność w Polsce - komentuje Robert Redeleanu, CEO w UPC Polska.

- Jako czołowy operator kablowy w Polsce od wielu lat inwestujemy i wprowadzamy innowacje, budując superszybką sieć światłowodową i dostarczając klientom innowacyjne usługi cyfrowe, które są teraz dostępne dla ponad 3,3 milionów gospodarstw domowych. Będziemy się nadal rozwijać w sposób organiczny i poprzez możliwości konsolidacji, gdy takowe się pojawią, a także mocno skoncentrujemy się na rozwoju innowacyjności naszej oferty dla klientów. Naszą ambicją jest dostarczanie im najlepszych na rynku usług, a także wspieranie cyfryzacji i rozwoju gospodarki - zapowiada Redeleanu.

W październiku ub.r. UPC Polska porozumiał się co do przejęcia Multimedia Polska za 760 mln zł. Jednak pod koniec marca wycofał się z transakcji, a badający ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenił, że fuzja firm spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji i dostępu do internetu stacjonarnego w 11 miastach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liberty Global sprzedaje Vodafone za 19 mld euro spółki w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. „Bez wpływu na UPC Polska”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
łukasz szafrański
Pan CEO w Polsce wie mniej niż sprzątaczka w centrali Liberty Global wiec jego zaprzeczenie jest zabawne
odpowiedź
User
PTR
Czyli UPC wprowadzi do Polski markę Vodafone i będzie 5 głównym operatorem w Polsce w telefonii komórkowej??
odpowiedź