SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były właściciel UPC Polska przenosi spółkę na Bermudy

Akcjonariusze Liberty Global, która do kwietnia 2022 roku była właścicielem sieci kablowej UPC Polska, opowiedzieli się w głosowaniu za zmianą jurysdykcji spółki z Anglii i Walii na Bermudy. Przeprowadzka ma zostać zakończona w listopadzie.

Article

Zdaniem Liberty Global, zmiana ułatwi transakcje zwiększające wartość spółki i przyniesie oszczędności. - Cieszymy się, że akcjonariusze zdecydowanie poparli naszą propozycję zmiany jurysdykcji z Anglii i Walii na Bermudy. Zmiana jurysdykcji znacznie ułatwi planowanie i realizację transakcji korporacyjnych zwiększających wartość – w tym sprzedaży aktywów i przejęć przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i wydatków. Pozostajemy zaangażowani w naszą działalność w Wielkiej Brytanii i reszcie Europy dzięki naszym wiodącym na rynku usługom i produktom dla klientów, licznym pracownikom i inwestycjom w infrastrukturę krytyczną - poinformowała firma.

Przeprowadzka wymaga jeszcze przeprowadzenia procedury sądowej w Wielkiej Brytanii, która zakończy się do listopada br. Liberty Global zapewnia, że jej ruch nie jest spowodowany chęcią zmniejszenia podatków. Będzie dalej rozliczać się w Europie, a rezydencja podatkowa jej spółek zależnych nie ulegnie zmianie. Liberty Global pozostanie na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i zgodnie z oczekiwaniami tamtejszych udziałowców, uniknie skomplikowanych brytyjskich przepisów korporacyjnych.

Bermudy to brytyjskie terytorium zamorskie obejmujące archipelag o tej samej nazwie położony w północno-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. Są oddalone o blisko 1000 km od Ameryki Północnej. W 2019 roku ministrowie finansów Unii Europejskiej zdecydowały, że m.in. Bermudy zostaną wykreślone z unijnej czarnej listy rajów podatkowych.

Marka UPC Polska ma zniknąć z rynku

W 2020 roku francuska Grupa Iliad za 9,6 mld zł kupiła sieć komórkową Play. Przed rokiem sfinalizowano z kolei przejęcie UPC Polska od Liberty Global za 7,013 mld zł. Od tego czasu nowy właściciel przeniósł pracowników sieci kablowej do centrali operatora telekomunikacyjnego, znacząco ograniczył wydatki na reklamę i ograniczył liczbę salonów UPC.

Portal Wirtualnemedia.pl już kilka miesięcy temu informował, że firma planuje zrezygnować z szyldu UPC Polska na rzecz Play. - Rozwijamy nasze usługi zarówno pod marką Play, jak i UPC. Co do zasady, decyzje biznesowe komunikujemy oficjalnymi kanałami spółki - skomentowało te doniesienia biuro prasowe Play i UPC Polska. Od kilku tygodni usługi telewizyjne i internetowe dla nowych klientów są sprzedawane pod szyldem Play.

Także z wielu innych europejskich rynków zniknął szyld UPC (wyjątkiem jest Słowacja). W Wielkiej Brytanii Liberty Global jest współwłaścicielem Virgin Media O2, w Holandii VodafoneZiggo, a w Szwajcarii Sunrise. Były właściciel UPC Polska jest także posiadaczem większościowego pakietu udziałów w Telenet w Belgii. Firma za pośrednictwem Liberty Global Venture Holding jest również mniejszościowym udziałowcem Canal+ Polska. To skutek fuzji Cyfry+ z Wizją TV z 2002 roku.

Dołącz do dyskusji: Były właściciel UPC Polska przenosi spółkę na Bermudy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pindol
Bermudy, potem Bahamy, a może nawet Kajmany! Słuszny kierunek obrali...
odpowiedź
User
Stop
Powinno się raz na zawsze nałożyć cła, podatki, sankcje na te wszystkie raje podatkowe dla cwaniackich firm.
odpowiedź
User
M
Podatki od zysków powinno się płacić lokalnie, czas zakończyć okradanie państw i obywateli.
odpowiedź