SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba oddawanych mieszkań zaczyna rosnąć

Liczba oddawanych mieszkań zaczyna powoli rosnąć. Poziom sprzedaży nie jest jednak satysfakcjonujący dla deweloperów, dlatego ograniczają liczbę rozpoczynanych projektów.

Liczba oddawanych mieszkań zaczyna rosnąć

W ostatnich 12 miesiącach oddano do użytkowania ponad 128 tys. mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o 14,4 proc. mniej niż przed rokiem, ale w porównaniu miesięcznym więcej o 0,2 proc. Warto zaznaczyć, że w ujęciu miesięcznym jest to pierwszy wzrost od września ubiegłego roku. W naszej ocenie może to być początek oczekiwanego przez nas w drugiej połowie roku odwrócenia trendu spadkowego w liczbie oddawanych lokali.

W skali dwunastu miesięcy poprawiła się sytuacja w segmencie inwestorów indywidualnych, którzy zakończyli w tym czasie 71,2 tys. inwestycji, czyli o blisko 1000 (1,35 proc.) więcej niż w 12-miesiecznym okresie zakończonym w maju ub.r. Z kolei deweloperzy oddali 47,5 tys. mieszkań, o 16,3 tys. (25,6 proc.) mniej niż przed rokiem. W segmencie mieszkań spółdzielczych i zaliczanych do kategorii „pozostałe” kontynuowana jest silna tendencja spadkowa. W przypadku tych pierwszych spadek rok do roku przekracza 44 proc., a w przypadku drugich wynosi blisko 36 proc.
 
Do 155,5 tys. zł spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnim roku. To najmniej od kwietnia ubiegłego roku. W skali roku oznacza to spadek o 0,8 proc., zaś w porównaniu miesięcznym 1,7 proc. Ostatnie 12 miesięcy okazały się lepsze niż poprzedni taki okres jedynie dla deweloperów, którzy w tym czasie rozpoczęli budowę blisko 59,4 tys. lokali, czyli o 2,2 tys. (3,8 proc.) więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w porównaniu z miesiącem poprzednim rozpoczęli budowę o 5,6 proc. mniej lokali. Do ogólnego pogorszenia sytuacji pozostałe segmenty rynku przyłożyły się po równo, notując po 1,1-1,2 tys. słabszy wynik niż przed rokiem. W ujęciu procentowym największy – po ok. 25 proc. – spadek zanotowaliśmy w segmentach: pozostałe i spółdzielcze.

Kolejny miesiąc przyspiesza dynamika wzrostu liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim roku wydano ich 177,8 tys., o 4,2 proc. więcej niż przed rokiem i 0,9 proc. więcej niż przed miesiącem. To najlepszy rok do grudnia 2009, kiedy wydano pozwoleń na budowę blisko 179 tys. lokali. Zdecydowanym liderem są deweloperzy, którzy w ciągu roku wystarali się o 71,8 tys. pozwoleń, czyli o 14 tys. sztuk więcej niż przed rokiem, co oznacza wzrost o 24,2 proc. Mniej aktywni na tym polu są inwestorzy indywidualni, którzy – choć cały czas grają główne skrzypce, bo pozwoleń dostali prawie 99 tys. – w trakcie ostatnich 12 miesięcy otrzymali ich o 3,8 tys. (3,7 proc.) mniej. Pokaźny, przekraczający 47 proc. spadek liczby wydanych pozwoleń zanotowaliśmy też w segmencie „pozostałe”, gdzie spadek sięgnął 3,3 tys. sztuk.

Zgodnie z naszymi prognozami, pod względem liczby inwestycji oddawanych do użytkowania najprawdopodobniej osiągnęliśmy dołek i w perspektywie najbliższych miesięcy oczekujemy odwrócenia trendu. Najbardziej aktywni na tym polu będą najpewniej deweloperzy, którzy zaczną oddawać inwestycje rozpoczynane w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Sprzedaż mieszkań w tym roku rośnie, ale – wg danych REAS – w tempie wolniejszym niż podaż. W parze z oczekiwanym przez nas wzrostem liczby oddawanych mieszkań może to oznaczać dalszy stopniowy spadek ich cen, a przy utrzymującej się przewadze podaży nad popytem może także oznaczać, że obserwowany spadek liczby rozpoczynanych inwestycji, zwłaszcza u deweloperów, gdzie jest najbardziej dynamiczny, będzie kontynuowany.


Bernard Waszczyk, Open Finance
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liczba oddawanych mieszkań zaczyna rosnąć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl