SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dyskonty coraz chętniej sprzedają prasę. „Lekki oddech dla drukowanej prasy”

Sieci dyskontów wprowadzają do swojej oferty coraz więcej tytułów prasowych – Lidl chce mieć ich ok. setki, niedawno do sklepów tej sieci, a także Biedronki, zaczęły trafiać wydania „Faktu”. - Dyskonty dobiją kioski - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Myśliwiec.

Stojak z prasą w sklepie sieci Lidl Article

Do końca czerwca w ok. połowie polskich sklepów sieci Lidl pojawią się stojaki z prasą – o czym pisaliśmy jako pierwsi. W ofercie sieci, mającej nad Wisłą ponad 800 placówek, ma znaleźć się ok. 100 tytułów. 

Lidl testowo sprzedaż prasy rozpoczął pod koniec 2020 roku, na razie na wprowadzanych stojakach można znaleźć kilka dzienników ogólnopolskich, tv guide'y, pisma krzyżówkowe, czasopisma dziecięce, poradnikowe i kobiece, popularnonaukowe oraz tygodniki opinii.

Prasę sprzedaje także sieć Biedronka, mająca ponad 3200 sklepów. Niedawno w obu sieciach dyskontów zaczął być sprzedawany najpoczytniejszy dziennik w Polsce, czyli tabloid „Fakt” (w 2022 roku średnia sprzedaż jego wydania wyniosła 138 160 egz.). W Biedronce sprzedawane są także tytuły prasy lokalnej.

Prasę można też kupować w placówkach Kauflandu. - Klienci sklepów Kaufland mają do wyboru różnorodną prasę, w tym dzienniki, tygodniki, miesięczniki, magazyny kobiece, hobbystyczne, społeczno-polityczne, prasę rozrywkową i krzyżówki. Asortyment może różnić się w zależności od lokalizacji i wielkości sklepu - mówi nam Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Spytaliśmy także mniejsze sieci dyskontów o plany sprzedaży prasy w ich sklepach, oficjalnej odpowiedzi jednak nie dostaliśmy. - Raczej nie ma takich planów - powiedział nam pracownik Aldi. Sieć ta ma w Polsce ponad 250 sklepów.

Czy sprzedaż prasy w dyskontach zagrozi pozycji kiosków, których liczba z roku na rok maleje? Ruchowi przez ostatni rok ubyło ich aż 20 proc. - obecnie jest ich 814. I chociaż wedle analizy Izby Wydawców Prasy na początku ub.r. liczba punktów sprzedaży sieci Kolporter nie zmieniła się (miał ich 21 tys.), a Garmond Press wzrosła (z 11,95 tys. do 13,6 tys.), w dłuższej perspektywie wyraźny jest trend zmniejszania liczby punktów sprzedaży prasy.

Od lat zresztą prasa traci czytelników, znikają całe segmenty - np. po upadku Marquard Media Polska wraz z „Playboyem” i „CKM” - zamknięto właściwie segment prasy dla mężczyzn, czasopisma telewizyjne w lwiej części należą dziś do jednego wydawcy (Wydawnictwo Bauer). Od początku pandemii zamknięto kilkadziesiąt tytułów - przestały się ukazywać m.in. „Focus”, „Focus Historia”,, „Elle Man”, „Samo Zdrowie”, „Wprost”, „Logo”, „Avanti”, „Podróże”, „Żagle”, „Gala”, „Flesz. Gwiazdy & Styl”, „Uroda Życia”, “Naj”, “Auto Moto”, „PC Format”, „GaMa. Gazeta Magnetofonowa”. Ringier Axel Springer Polska w ub.r. zamknął “Komputer Świat" i “Auto Świat”. Burda z końcem ub.r. zlikwidowała jednocześnie ponad 20 tytułów, w tym “Claudię”, “Sielskie życie”, “Moje Gotowanie”, "Dobre Rady" czy “Party”. Niedawno żywot zakończyło Motor-Presse Polska, a wraz z nim polskie edycje „Men's Health”, „Women's Health”, „Runner's World” i „Auto Motor Sport”.

Kioski skazane na wymarcie

- Prasa ma duży kłopot z kosztami i spadającym czytelnictwem - przypomina Monika Rychlica, head of press, OOH, cinema & ambient IPG Mediabrands. - Ekonomia jest dla niej bezlitosna, bo koszty papieru, druku, dystrybucji i pracy ludzkiej są bardzo drogie. Mniejsze wydawnictwa, jak Motor-Presse Polska, zamykają się. Duże, jak Burda, która kupiła Edipresse, zamykają tytuły. Wszystko wynika z rachunku ekonomicznego - dodaje.

Dyskonty sprzedające prasę, jak zaznacza Rychlica, są dla kiosków konkurencją. Jednak nie tylko one. - Mamy coraz więcej stacji benzynowych, kiosków w centrach handlowych. Te wolno stojące tracą rację bytu, bo formą dystrybucji są supermarkety i mniejsze sklepy. Ta forma dystrybucji jest wypierana - mówi.

Czy taki stan rzeczy mogą zmienić kroki, jak nowy format kiosku (do którego można wejść), który testuje większościowy akcjonariusz Ruchu, PKN Orlen? - Musi być atrakcyjna formuła. Jeśli będą tam tylko gazety czy przekąski, będzie się to słabo bronić. Bo jest duża konkurencja w postaci dystrybucji prasy na stacjach benzynowych i w supermarketach – podkreśla Rychlica.

- Z roku na rok topnieje rynek reklamy prasowej – dodaje ekspertka. Agora niedawno podała prognozy, że w tym roku rynek reklamy prasowej zmniejszy się o od 7 do 10 proc. (przy wzroście wydatków na reklamę w ogóle o od 2 do 4 proc.).

Opóźniony zgon prasy

- Kiosków nie trzeba już wypierać, ich już powoli nie ma – mówi natomiast medioznawca Maciej Myśliwiec. - Dyskonty je dobiją. Dlatego że dla klienta końcowego, który idzie do sklepu kupić chleb, cukier i makaron, możliwość kupienia prasy na miejscu, bez konieczności dotarcia w inne miejsce typu kiosk czy salonik prasowy, jest dużo wygodniejsza. Pamiętajmy, że główna grupa czytelników prasy drukowanej to osoby starsze, które mają ograniczoną mobilność. Dla nich wyprawa do kiosku często jest wyzwaniem. Jeżeli będą mogli zmniejszyć liczbę przystanków na trasie zakupowej, to zrobią to – uważa Myśliwiec.

- Kioski w tym kraju dogorywają. Jeżeli nie przestawią się na asortyment typu „mydło i powidło”, nie będą w stanie się utrzymać. Pomaga im relacyjność z klientami. To nie tylko miejsce zakupów, ale też spotkania, zagadania z kioskarzem. One spełniają funkcję społeczną, szczególnie dla starszych konsumentów – mówi medioznawca. I zaznacza, że wprowadzenie do asortymentu dyskontów prasy to naturalny proces. - Wszystko kupujemy w jednym miejscu. Już nie tylko produkty pierwszej potrzeby, ale też leki, ubrania czy zabawki. Oraz prasę - dodaje Myśliwiec.

- Wprowadzenie prasy drukowanej do Biedronki czy Lidla może dać jeszcze jeden lekki oddech prasie drukowanej - uważa Myśliwiec. - Może wpłynąć na odbiorców w ten sposób, że dotychczas nie kupiliby prasy drukowanej, bo musieliby wykonać dodatkową podróż, a teraz to zrobią. Równocześnie zakładam, że stoiska z prasą będą przy kasach. To pozwoli na wzbudzenie w konsumentach potrzeby, dodatkowego zainteresowania towarem. Klient przy kasie przypomni sobie, że potrzebuje prasy – mówi medioznawca.

Jednak nie ma co się łudzić, że ten dyskontowy zastrzyk da papierowej prasie wiele energii. - Nie sądzę, by miał zreanimować prasę w Polsce. Bardziej opóźni to, co i tak nieuniknione. Nie daję jej wielkich szans na przetrwanie mimo ogromnego sentymentu. Oczywiście w formie drukowanej, bo prasa online będzie dobrze się sprzedawała w modelu subskrypcyjnym - zastrzega Myśliwiec.

Dołącz do dyskusji: Dyskonty coraz chętniej sprzedają prasę. „Lekki oddech dla drukowanej prasy”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
"Równocześnie zakładam, że stoiska z prasą będą przy kasach."

Maciej Myśliwiec raczej nie robi zakupów.
W ani jednym markecie, gdzie widziałem sprzedawaną prasę, stoisko nie jest przy kasie.
Tam po prostu nie ma miejsca i wolą sprzedawać towary impulsowe, o wyższej marży.
28 36
odpowiedź
User
Yunan
poprzez wysokie podatki wprowadzane przez pis, ciągle zmieniane przez pis chaotyczne prawo Polacy biednieją a pis dobija drobne biznesy, ale pisowcy obiecywali Polskę w ruinie.
27 19
odpowiedź
User
mike
"Równocześnie zakładam, że stoiska z prasą będą przy kasach."

Maciej Myśliwiec raczej nie robi zakupów.
W ani jednym markecie, gdzie widziałem sprzedawaną prasę, stoisko nie jest przy kasie.
Tam po prostu nie ma miejsca i wolą sprzedawać towary impulsowe, o wyższej marży.


W mojej biedrze stoisko z gazetami jest przed wejściem do kasy zaraz jak się taśma zaczyna. W kerfie kolejka do kas jest jedna i na początku kolejki jest stojak z pisemkami.
13 4
odpowiedź