SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada programowa TVP: pomysł likwidacji telewizji publicznej wbrew konstytucji

Rada programowa Telewizji Polskiej krytycznie odniosła się do postulatu Koalicji Europejskiej, żeby zlikwidować obecne firmy mediów publicznych. Powołała się przy tym na zapisy Konstytucji RP i Ustawy o radiofonii i telewizji oraz wezwała polityków do odpowiedzialności za słowa.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

W minionym tygodniu Onet poinformował, że przy Koalicji Europejskiej działa zespół szykujący projekty ustaw mających doprowadzić do likwidacji firm mediów publicznych w obecnym kształcie. W tym celu trzeba zmienić przede wszystkim Ustawę o radiofonii i telewizji. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaką koncepcję mediów publicznych ma największy blok opozycyjny.

Plany dużych zmian w mediach publicznych potwierdził szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w wywiadzie zamieszczonym w nowym numerze „Newsweek Polska”. - W kampanii pokażemy ustawę, która zapewni TVP prawdziwą niezależność, żeby nie było możliwości powrotu do Kurskiego i jego ekipy - stwierdził. - Nie chcę swojego Kurskiego, bo go nie potrzebuję - zaznaczył.

We wtorek do tych informacji odniosła się rada programowa Telewizji Polskiej. W stanowisku stwierdziła „ze zdziwieniem”, że „trudno jest dostrzec związek między wyborami do organu europejskiego a kształtem wewnętrznego rynku medialnego w Polsce”.

Rada zwróciła uwagę, że istnienie mediów publicznych jest zapisane nie tylko w Ustawie o radiofonii i telewizji, lecz także w art. 213 i 215 Konstytucji RP. - Istnienie mediów publicznych z uwagi na wypełnianą misję, szczególnie w dziedzinie kultury, jest narodową wartością. Konstytucja RP chroni również prawo obywateli do dostępu do różnych poglądów, informacji i wolność wyboru - wyliczyła.

- Wzywamy do obrony Konstytucji RP i prawa Rzeczypospolitej przed ich kwestionowaniem. Wzywamy do odpowiedzialności za słowa - podkreśliła rada programowa TVP.

W radzie programowej TVP są Sławomir Siwek (wieloletni dziennikarz i menedżer mediów, w przeszłości związany z Porozumieniem Centrum i PiS), publicysta Wojciech Reszczyński, posłowie PiS Barbara Bubula, Anna Sobecka i Wojciech Skurkiewicz, poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski, senator PiS Krzysztof Mróz, były poseł i senator PO Łukasz Abgarowicz, była posłanka PO Ewa Czeszejko-Sochacka, historyk i dziennikarz Piotr Ferenc, współpracująca z PO dziennikarka Elżbieta Misiak-Bremer oraz radca prawny Albert Stawiszyński.

Przewodniczącym rady jest Sławomir Siwek, a wiceprzewodniczącymi - Barbara Bubula i Piotr Ferenc.

W ub.r. Telewizja Polska otrzymała 979 mln zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej (57 proc. więcej niż rok wcześniej) i zanotowała 908 mln zł z reklam i sponsoringu (po wzroście o 14 proc.). Spółka osiągnęła 31,7 mln zł zysku netto.

W marcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez parlament nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, na mocy której Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,26 mld zł kolejnej rekompensaty abonamentowej. Zdecydowana większość tej kwoty ma trafić do TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada programowa TVP: pomysł likwidacji telewizji publicznej wbrew konstytucji

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nik
Wystarczy jeden państwowy prorządowy kanał opłacany z budżetu państwa.
odpowiedź
User
Nicko
Teraz się odwołujemy do konstytucji? Zaczyna się palić wokół krzesełka?
odpowiedź
User
Jerzy
Jak omijać konstytucję nauczył nas PIS ; zamiast mediów publicznych wystarczy 1 rządowy kanał TV informacyjnej - bez abonamentu i wyścigów o słupki.
odpowiedź