SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u dwa razy w górę. Mastercard ze zgodą NBP

Mastercard otrzymał od Narodowego Banku Polskiego zgody na podwyższenie z 50 zł do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Organizacja przewiduje, że zmiana ta nastąpi nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r.

fot. Shutterstock.comArticle

- Posiadacze wydanych w Polsce kart z logo Mastercard lub Maestro otrzymają możliwość płacenia szybko, wygodnie i bezpiecznie, bez konieczności podawania kodu PIN do kwoty 100 zł włącznie - czytamy w komunikacie Mastercard.

Aktualnie obowiązujący w Polsce limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 r.

Jak podaje Mastercard, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN-u obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wlk. Brytanii - 30 funtów, czyli ok. 145 zł; we Francji i Irlandii - 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Mastercard przywołuje także dane statystyczne, zgodnie z którymi w 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł, a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 r. Jednocześnie zdecydowana większość (66%) transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł jest realizowana w technologii zbliżeniowej, z kodem PIN wpisywanym na terminalu.

Zgodnie z danymi NBP, na koniec 2017 r. niemal 80% wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95% terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie, niemal 80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a według badań Mastercard, Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

 

 

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u dwa razy w górę. Mastercard ze zgodą NBP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axe
Potwierdza to polską biedę, skoro 80% transakcji to transakcje do 50 pln
odpowiedź
User
marek świdrak
I to jest bardzo zła wiadomość
odpowiedź
User
leo
Kartę ktoś ukradnie i konto szybko wyczyszczone
odpowiedź