SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Limity cenowe Mieszkania dla Młodych coraz lepiej dopasowane do rynku

O ponad 7 proc. wzrósł od początku października limit cen mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych w Warszawie. To znacznie poprawi dostępność lokali w ofercie. Zmiany w pozostałych miastach nie wpłyną na rynek z wyjątkiem Opola, gdzie brak wzrostu limitu poważnie ograniczy dostęp do dofinansowania. Dzięki lepszemu dostosowaniu limitów do rynku pojawił się cień szansy na wykorzystanie prawie całości zaplanowanych na ten rok 600 mln zł.

"Cztery Oceany" w Gdańsku, fot, BPIArticle

‒ Limity MdM najbardziej wzrosły w Warszawie, Lublinie i Olsztynie. Podwyżka limitu w Warszawie może rzeczywiście wpłynąć na rynek, bo to jest 7 proc. wzrostu. Zdecydowanie więcej mieszkań będzie objętych programem – wyjaśnia Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation, firmy wyceniającej nieruchomości.

Kwartalna aktualizacja limitów w programie MdM oznacza wzrost ceny granicznej za metr kwadratowy w Warszawie o ponad 450 zł do 6583,14 zł (wzrost o 7,4 proc.). O ponad 4 proc. limity wzrosły również w Olsztynie i Lublinie, a mniej znaczące podwyższenie progów nastąpiło m.in. we Wrocławiu i Białymstoku.

Równocześnie limity zostały zmniejszone w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (miasta mają ten sam limit) oraz Łodzi o odpowiednio 2,3 proc. i 3,7 proc. Jak jednak podkreśla Książak, utrzymanie tego samego, niskiego limitu w Opolu (4123 zł za mkw.) może szczególnie wpłynąć na rynek i jeszcze bardziej ograniczyć i tak już niewielką podaż mieszkań w programie MdM w tym mieście.

Książak dodaje, że pomimo aktualizacji limitów szanse na wykorzystanie całej puli środków w tym roku (600 mln zł) są niewielkie.

‒ Wydaje mi się, że limitu do końca nie wykorzystamy, chociaż zabraknie pewnie niewiele. Wygląda to trochę lepiej niż w pierwszej połowie roku, przede wszystkim dlatego że przybyło instytucji, które kredytują mieszkania w programie MDM, więc kredytobiorcy mają większy wybór. Po drugie, limity cenowe stopniowo są jednak dostosowywane do rynku – podkreśla Książak.

Teraz wnioski o kredyt w ramach MdM przyjmuje 12 banków, a od nowego roku dojdzie jeszcze jeden. Limity są tak modyfikowane, by utrzymać dostępność mieszkań w miastach na odpowiednim poziomie, co zwiększa szanse na wykorzystanie całego limitu. Tempo udzielania kredytów znacznie przyspieszyło, bo do sierpnia br. wykorzystane zostało zaledwie ok. 25 proc. środków. Zgodnie z przepisami niewykorzystane fundusze nie zostają przeniesione na przyszły rok.

‒ W drugiej połowie roku nieco więcej mieszkań zostało skredytowanych w tym programie, dlatego sądzimy, że są szanse na to, że limit zostanie wykorzystany – mówi Książak.

Dodaje, że choć w tym roku ceny mieszkań rosną, wolniejszy od oczekiwanego wzrost gospodarczy oraz napięta sytuacja geopolityczną powodują, że w przyszłym roku można spodziewać się wyhamowania podwyżek. Część osób z powodu niepewności gospodarczej może jednak opóźnić decyzję o kupnie mieszkania, co grozi kolejnym spowolnieniem na rynku.

Najważniejszym kryterium wyboru pozostaje dobra lokalizacja, czyli bliskość transportu publicznego, punktów handlowych i usługowych, zieleni miejskiej. Dla nabywców wielkość mieszkania ma znaczenie wtórne – ocenia Książak.

‒ Jeżeli mieszkanie będzie bardzo dobrze położone, dobrze skomunikowane, z dostępem do dobrej infrastruktury, to zawsze się obroni, bez względu na to, czy będzie 20-, 50- czy 80-metrowe – podkreśla prezes Emmerson Evaluation.

Dołącz do dyskusji: Limity cenowe Mieszkania dla Młodych coraz lepiej dopasowane do rynku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl