SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lisiecki: kara KNF na PMPG jest nieproporcjonalna, zagraża istnieniu „Wprost” i „Do Rzeczy”

W nowym numerze „Wprost” Michał M. Lisiecki, prezes kontrolującej tygodnik Platformy Mediowej Point Group, wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem kara w wysokości 500 tys. zł nałożona na spółkę przez Komisję Nadzoru Finansowego jest skandaliczna i nieproporcjonalna do uchybienia.

Michał M. Lisiecki, prezes PMPG / fot. Maksymilian Rigamonti Article

Karę wynoszącą 500 tys. zł KNF nałożyła na PMPG w zeszły czwartek za niewłaściwe sporządzanie sprawozdań finansowych w latach 2009-2010. W uzasadnieniu decyzji Komisja wyliczyła naruszenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości popełnione przez spółkę w tych raportach (przeczytaj szczegóły).

W odpowiedzi Michał M. Lisiecki, prezes PMPG, na łamach nowego wydania „Wprost” stwierdza, że ta kara „nie jest ani sprawiedliwa, ani nie wynika z profesjonalnego osądu sprawy”, zauważając też, że karę nałożono kilkanaście dni po tym, jak tygodnik opublikował nagrania podsłuchanych rozmów polityków i biznesmenów.

- Jej wysokość tworzy realne zagrożenie dla dalszego istnienia tygodników wydawanych przez spółki grupy PMPG SA oraz jest znacznie wyższa w stosunku do możliwości finansowych ukaranego podmiotu, niż miało to miejsce w przypadku kar dotychczas nakładanych na inne spółki. Kara tej wysokości, tworząc ryzyko dla dalszego istnienia spółki, karze wszystkich Akcjonariuszy, których interesu KNF rzekomo chce bronić - podkreśla szef PMPG.

Lisiecki przekonuje, że jego firma nie naruszyła przepisów w zakresie sporządzania informacji bieżących i okresowych. - Spółka konsekwentnie prezentowała we wszystkich raportach okresowych, w związku z którymi została nałożona kara, swoje stanowisko i konsekwentnie przekazywała wraz z raportami ocenę biegłego rewidenta odnośnie tego stanowiska. Zdaniem moim i ekspertów, których opinii zasięgnęliśmy, twierdzenie komisji o tym, że raporty przedstawiały dane niezgodne ze stanem faktycznym, nierzetelne lub mogące wprowadzić w błąd - nie znajduje potwierdzenia w faktach - stwierdza.

>>> PMPG: taśmy „Wprost” nie zagroziły spółce, reklamodawcy nie odeszli, a sprzedaż rośnie

Prezes PMPG wytyka jednocześnie Komisji, że analizując tę sprawę, nie przeprowadziła dowodu z opinii biegłego, aby zbadać, czy faktycznie doszło do naruszenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i czy mogło to zniekształcić raporty okresowe.

Według Lisieckiego kara została nałożona „z brakiem umiaru ze strony KNF i brakiem zachowania proporcjonalności do sytuacji majątkowej spółki”. Prezes PMPG przypomina, że kapitał własny jego firmy to 11,9 mln zł, a kapitalizacja - 35 mln zł. I wylicza, że firmy giełdowe o wyższym kapitale i kapitalizacji (Atlanta Poland, FAM, Radpol) za naruszenia w zakresie obowiązków informacyjnych otrzymywały od 100 tys. do 200 tys. zł, natomiast kary wynoszące 400-500 tys. zł nakładano na spółki z kapitałem 400-500 mln zł (Eurocash, Emperia Holding).

- Spółka, którą kieruję, nie jest niestety wyjątkiem, jeżeli chodzi o regułę odczucia, że decyzja KNF jest krzywdząca. Jest jednak jedną z niewielu, która złamie powszechnie przyjęty brak publicznej krytyki wobec decyzji komisji, powodowany strachem i siłą ewentualnego odwetu, jakimi komisja dysponuje wobec nadzorowanych podmiotów - podsumowuje Michał M. Lisiecki. - Na razie jednak wciąż mamy nadzieję, że Komisja weźmie pod uwagę naszą argumentację i na skutek wniosku o ponowne bezstronne rozpoznanie sprawy odstąpi od nałożenia kary - zaznacza.

W I kwartale br. Platforma Mediowa Point Group zanotowała 16,59 mln zł przychodów i 2,62 mln zł zysku netto (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lisiecki: kara KNF na PMPG jest nieproporcjonalna, zagraża istnieniu „Wprost” i „Do Rzeczy”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
plusk
I bardzo dobrze że KNF nałożył karę. Nikt nie będzie płakał po Wprost kierowanym przez byłego gangstera i po Do Rzeczy kierowanym przez tych pisowskich lizusów.
18 19
odpowiedź
User
xm
Niech pan Lisiecki się cieszy że nie nałożyli kary za zatrudnianie na stanowisku redaktora naczelnego kryminalisty.
18 16
odpowiedź
User
kamil
Wprost leci w dół.Wiele osób już mówi,że nie kupią Wprostu.
15 16
odpowiedź
User
frasobliwy inwestor
Tylko, że Lisiecki plącze się w zeznaniach. 500 tys. mniej i interes upada? To przyznanie się do nieciekawej sytuacji w firmie. Tymczasem w raportach dla inwestorów, był optymizm i wykazywanie rosnących zysków. Jak pieniądze trzeba pozyskać, to jest cacy. A jak trzeba oddać, to w firmie bieda? Właśnie takich mętnych sygnałów dotyczyła decyzja nadzoru, a właściciel swoim oświadczeniem dalej puszcza zasłonę dymną.
13 15
odpowiedź