SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

List otwarty do "Tygodnika Powszechnego" i "Dwutygodnika" przeciwko publikacjom Jakuba Dymka

Tylko wczoraj kilkadziesiąt osób podpisało się pod listem otwartym do redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Dwutygodnika” w sprawie publikacji tekstów Jakuba Dymka. Sygnatariusze apelują o "przemyślenie ram współpracy z Jakubem Dymkiem, terminu jej wznowienia oraz zasad wyboru osób, którym użycza się miejsca na własnych łamach".

Jakub Dymek Article

W listopadzie 2017 roku w "Codzienniku Feministycznym" ukazał się tekst "Papierowi feminiści. O hipokryzji na lewicy i nowych twarzach polskiego #metoo". Autorki tekstu oskarżyły Jakuba Dymka - publicystę „Krytyki Politycznej”- m.in. mobbing i molestowanie seksualne.

Współpracę z dziennikarzem natychmiast zawiesiła "Krytyka Polityczna". Jego tekstów nie publikowały także inne portale i periodyki.

Sytuacja zmieniła się na początku marca br. Najpierw Dymek zaczął zamieszczać materiały o problemach społecznych i gospodarczych w rubryce „Depesze z XXI wieku" w portalu Reo.pl. Potem w internetowym "Dwutygodniku" (Narodowy Instytut Audiowizualny) dziennikarz opublikował tekst  "Zakodowane zaufanie" (współautorka Karolina Szczepaniak). Natomiast 7 marca br. w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się artykuł Dymka pt. "Wesele i kilka pogrzebów".

"Trudno nam pogodzić się z tym, że pojedyncze przeprosiny mają zamknąć całą sprawę"

- Współpracę z Jakubem Dymkiem wznowili Państwo bez jakiegokolwiek komentarza (...) choć docierają do Państwa oznaki sprzeciwu i zaniepokojenia - piszą autorzy listu do redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Dwutygodnika”, który pojawił się wczoraj na stronie Strategiamilczenia.pl. - W takich przypadkach strategia milczenia nie jest rozwiązaniem, lecz zgodą na to, aby dalej mówili tylko ci, którzy i tak mają już głos. Kiedy ten stan trwa wystarczająco długo, może przyczyniać się do tak gorszących zdarzeń, jak skandale seksualne w kościele katolickim, brytyjskiej i australijskiej polityce albo amerykańskim środowisku filmowym - czytamy w liście.

- Nie twierdzimy, że nigdy już żaden tekst Jakuba Dymka nie powinien zostać opublikowany. Trudno nam jednak pogodzić się z tym, że pojedyncze przeprosiny mają zamknąć całą sprawę. "Tygodnik Powszechny” i „Dwutygodnik” to ważne media, jednak obecna sytuacja godzi w ich prestiż, szkodząc redakcjom, autorkom i autorom - przestrzegają autorzy listu.

Jednym z nich jest Stanisław Krawczyk, socjolog i redaktor magazynu „Kontakt”.

- Pomysł listu powstał w gronie bliższych i dalszych znajomych zawiedzionych decyzjami redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Dwutygodnika”. Bardzo rozczarowało nas to, że współpracę z Jakubem Dymkiem wznowiono tak, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło - mówi Krawczyk portalowi Wirtualnemedia.pl  - To istotne nie tylko dla autorek „Codziennika Feministycznego”, które postawiły Dymkowi poważne zarzuty (w znacznej mierze już przez niego potwierdzone), ale też dla wszystkich osób liczących na wsparcie w ujawnianiu przemocy. Dlatego chcemy, jak chyba wszyscy podpisujący, aby redakcje zrezygnowały ze strategii milczenia i ponownie przemyślały formę współpracy z Jakubem Dymkiem oraz termin jej wznowienia - dodaje Krawczyk.

Powinien zdecydować sąd

Z zarzutami sygnatariuszy listu nie zgadza się Maja Kuczmińska, członek zarządu spółki Tygodnik Powszechny, która przypomina, że Dymek już przeprosił publicznie osoby, które skrzywdził swoimi słowami i zachowaniem. - O reszcie powinien zdecydować sąd, a opinia publiczna powinna powstrzymać się od ferowania moralnych ocen do czasu zakończenia postępowania w sprawie - mówi Kuczmińska.

Zofia Król, redaktor naczelna "Dwutygodnika" stwierdza natomiast, że redakcja zdecydowała się nie zrywać współpracy z Jakubem Dymkiem aż do czasu prawnych rozstrzygnięć. - Świadectwa ofiar opublikowane w prasie oraz oskarżenia o gwałt wystosowane wobec naszego autora Jakuba Dymka traktujemy bardzo poważnie. Jednocześnie od samego początku dajemy na łamach „Dwutygodnika” wyraz, jak ważna jest dla nas akcja #metoo, poświęcając jej obszerne teksty i komentarze - zapewnia Król.

Jakub Dymek odmówił portalowi Wirualnemedia.pl komentarza na temat listu. Dziennikarz w połowie grudnia 2017 roku zapowiedział działania prawne wobec Codziennika Feministycznego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: List otwarty do "Tygodnika Powszechnego" i "Dwutygodnika" przeciwko publikacjom Jakuba Dymka

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aZaliż
To nie Hollywood, tu się nie zastrasza nikogo publikacjami prasowymi.
50 7
odpowiedź
User
mysliciel
A pod listem otwartym nazwiska osób, które milczały w sprawie Rudnickiego. Gdzie wtedy był wasz "list otwarty" do Agory?
27 4
odpowiedź
User
Sergiusz
nareszcie ktos nie poddał się histerii medialnej brawo
20 11
odpowiedź
User
YKK
Za chwilę lewak Dymek zostanie bohaterem pelikanów z prawicy :D
12 13
odpowiedź
User
34E
A kto list podpisał? Tylko jedna osoba?
11 4
odpowiedź
User
emo
nie pałam miłością do Dymka, nie wiem, czy nabroił czy nie, ale z drugiej strony - pisząc "list" na blogu gdziekolwiek można oskarżyć totalnie każdego - polityka, dziennikarza, aktora. i to ma wystarczyć? żyjemy w kraju, w którym wyrok sądowy powinien być wyznacznikiem dalszego postępowania.
23 8
odpowiedź
User
F_a_t_e
A ten pozew przeciwko Codziennikowi Feministycznemu to gdzie? Bo na razie istnieje jedynie w słowach Dymka.
22 1
odpowiedź
User
hellou
Znowu te zawiedzione larwy knują z listem przeciwko Dymkowi? Co za żenada, ciekawe kto ten paszkwil podpisał- bo WM jakoś nie podało nazwisk.
14 11
odpowiedź
User
ji
A ten pozew przeciwko Codziennikowi Feministycznemu to gdzie? Bo na razie istnieje jedynie w słowach Dymka.


Jak to gdzie? Złożony w sądzie, a nie w redakcji WM matołku.
14 11
odpowiedź
User
lewak
Rudnicki dobry, Dumek zły. Pod listem podpisało się środowisko "Krytyki Politycznej", to wiele wyjaśnia. Brak JAKIEJKOLWIEK reakcji "KP" na Rudnickiego też.
16 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing