SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS wyśle 19 mln listów z hipotetyczną emeryturą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego, zawierających prognozowaną wysokość hipotetycznej emerytury. Listy trafią do każdego, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym.

PAP / Tomasz Gzell Article

Całość korespondencji ma trafić do klientów do końca sierpnia br. Informacja będzie zwierać dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2016 r. osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, za które trafiła na konto przynajmniej jedna składka. Znajdzie się tam suma wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE), a także wykaz wpływu składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r.

Osoby, które mają 35 lat lub więcej z informacji dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają dodatkowo w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. Co ważne, wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, a nie tego, który będzie obowiązywał od 1 października br.

Obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, w liście znajdzie się również informacja o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne.

Informacji w formie papierowej nie otrzymają osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, gdyż zawarte w niej dane są dostępne w internecie po zalogowaniu się na swoje konto.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS wyśle 19 mln listów z hipotetyczną emeryturą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl