SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Listopad zachował optymizm

W listopadzie indeksy giełdowe zanotowały niewielkie wzrosty w stosunku do końca października br. (WIG 20 o 3,4%, WIG o 5,2%). Jednak w połowie miesiąca osiągnęły tegoroczne maksima (WIG 20 był większy o 83%, a WIG o 92% w stosunku do minimalnych wartości z połowy lutego br.).

Stosunkowo niewielki wzrost indeksów  w listopadzie, przy towarzyszących dobrych danych makroekonomicznych, to efekt wcześniejszych wzrostów na rynku, które sugerowały poprawę sytuacji gospodarczej.

W III kwartale br. PKB wzrósł o 1,7%, co przewyższyło oczekiwania rynku. Przyspieszenie tempa wzrostu PKB było efektem wzrostu konsumpcji oraz wolniejszego spadku inwestycji. Z kolei opublikowany w listopadzie indeks PMI dla Polski przekroczył graniczny poziom 50 pkt. po raz pierwszy od kwietnia 2008 roku, osiągając 52,4 pkt., co jest wielkością znacznie powyżej oczekiwań.

Dobre wiadomości dochodziły również ze strefy euro, gdzie odnotowano największy od 2 lat wzrost produkcji przemysłowej i usługowej.

Wyniki kwartalne spółek za III kwartał br. (opublikowane w listopadzie) były zgodne z oczekiwaniami rynku  i potwierdziły dobre dane makroekonomiczne. Obserwowana poprawa w znacznej części wynikała  z niskiej bazy, ale była również efektem poprawy sytuacji w gospodarce i wzrostu efektywności polskich spółek.

Jednak najważniejszym listopadowym wydarzeniem na GPW w Warszawie był debiut Polskiej Grupy Energetycznej. Na skutek tego, kapitalizacja giełdy zwiększyła się o ponad 10%, a PGE stała się największą polską spółką warszawskiego parkietu. Pojawienie się takiego podmiotu znacznie zwiększyło płynność rynku, co wraz z istotnym wzrostem kapitalizacji, uatrakcyjnia warszawski parkiet w oczach inwestorów instytucjonalnych.

Przyglądając się wydarzeniom zagranicznym trzeba zwrócić uwagę na sytuację w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie państwowy konglomerat Dubai Word ma kłopoty ze spłatą zadłużenia sięgającego 60 mld USD. Pierwsze reakcje na tę informację były bardzo nerwowe i światowe rynki zanotowały duże spadki, gdyż istnieją obawy, że sytuacja ta zahamuje ożywienie w międzynarodowej gospodarce.

Zachowanie rynku giełdowego w grudniu będzie zależało z jednej strony od sprawdzalności optymistycznych prognoz makroekonomicznych dla Polski (PMI, PKB w IV kwartale) i nadchodzącego "windows dressing", a z drugiej strony od rozwoju sytuacji w Dubaju. Należy też uważnie obserwować sygnały dotyczące wielkość krajowego deficytu budżetowego.

Bogusław Taźbirek
Dyrektor Biura Analiz i Informacji Noble Securities SA

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Listopad zachował optymizm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl