SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Listy polecone w formie e-maili. Narodowym Operatorem Cyfrowym miałaby być Poczta Polska

W 2019 roku klienci urzędów mają już nie dostawać tradycyjnych listów poleconych, a otrzymywać je w formie e-maili. Monopol na usługę E-doręczenie ma dostać Poczta Polska. List w formie elektronicznej ma mieć moc urzędową i zastąpić list polecony.

fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk Article

E-doręczenia to system, który ma zastąpić tradycyjne listy polecone i nadać moc urzędową e-mailom. Projekt ma wystartować w przyszłym roku – docelowo ma być jedyną formą komunikacji między urzędnikiem a obywatelem.

Za realizację i wdrożenie systemu ma odpowiadać Narodowy Operator Cyfrowy, a nim - jak podaje „Rzeczpospolita” - miałaby być Poczta Polska. Decyzja zapadnie w drodze konkursu, ale to państwowa spółka jest typowana do pełnienia funkcji operatora usługi, ze względu na posiadane doświadczenie. W pilotażowej fazie projektu miałaby obsługiwać system, co dałoby jej znaczącą przewagę w późniejszej, właściwej fazie projektu.

Według informacji dziennika Poczta Polska ma liczyć na to, że powtórzy się sytuacja z 2013 roku, kiedy bez przetargu uzyskała status operatora wyznaczonego. W tym przypadku miałaby realizować usługę E-doręczenie przez pięć lat i dopiero po tym okresie miałby być rozpisany konkurs.

Cytowany przez „Rzepę” minister cyfryzacji miał stwierdzić, że Poczta będzie dobrym kandydatem do nadzorowania systemu E-doręczenia, ponieważ posiada już platformę Envelo, która kosztowała nota bene - 100 mln zł z publicznych pieniędzy.

„Niewykorzystanie tego potencjału, a takie były wcześniej koncepcje, byłoby błędem” - miał powiedzieć minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dla Poczty Polskiej przetarg jest istotny z punktu widzenia przychodów – jeśli straciłaby możliwość dostarczania pism urzędowych, na przestrzeni czterech najbliższych lat straciłaby 2,2 mld zł. Oznaczałoby to także zwolnienia pocztowców - i to nie bagatela – 35 tys. pracowników.

Projekt nowych przepisów w związku z wdrożeniem usług Narodowego Operatora Cyfrowego ma być gotowy na przełomie  III i IV kwartału przyszłego roku. W fazie pilotażu operator ma zająć się dostarczaniem przesyłek sądowych.

Z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że wdrożenie e-Doręczenia miałoby przynieść administracji publicznej oszczędności rzędu 106,444 mln zł (kwota brutto), przy czym koszty utrzymania systemu wynosiłyby 1,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Listy polecone w formie e-maili. Narodowym Operatorem Cyfrowym miałaby być Poczta Polska

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Radek Oliwa
Byłaby rewolucja, gdyby nie operator. Poczta Polska ma problemy z optymalizacją prostych procesów jak odbiór listu (w niektórych placówkach w Krakowie czeka się regularnie w 15-minutowych kolejkach). Czy ktoś wierzy, że ta skostniała firma, która zrobiła z placówek pocztowych sklepy z dewocjonaliami jest w stanie zrealizować taki ambitny projekt? Proszę...
odpowiedź
User
basia waplik
Dlaczego pracownicy poczty mają odbierać emaile do mnie i pośredniczyć w ich przekazywaniu? To chyba niezgodne z RODO
odpowiedź
User
Socjolożka
Wszystko świetnie, ale co ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego i masą obywateli, którzy nie korzystają z poczty elektronicznej? Nie wydaje mi się, żeby można było odpowiedzialnie planować, że to ma być docelowo jedyna forma kontaktu...
odpowiedź