SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Listy polecone w formie e-maili. Narodowym Operatorem Cyfrowym miałaby być Poczta Polska

W 2019 roku klienci urzędów mają już nie dostawać tradycyjnych listów poleconych, a otrzymywać je w formie e-maili. Monopol na usługę E-doręczenie ma dostać Poczta Polska. List w formie elektronicznej ma mieć moc urzędową i zastąpić list polecony.

E-doręczenia to system, który ma zastąpić tradycyjne listy polecone i nadać moc urzędową e-mailom. Projekt ma wystartować w przyszłym roku – docelowo ma być jedyną formą komunikacji między urzędnikiem a obywatelem.

Za realizację i wdrożenie systemu ma odpowiadać Narodowy Operator Cyfrowy, a nim - jak podaje „Rzeczpospolita” - miałaby być Poczta Polska. Decyzja zapadnie w drodze konkursu, ale to państwowa spółka jest typowana do pełnienia funkcji operatora usługi, ze względu na posiadane doświadczenie. W pilotażowej fazie projektu miałaby obsługiwać system, co dałoby jej znaczącą przewagę w późniejszej, właściwej fazie projektu.

Według informacji dziennika Poczta Polska ma liczyć na to, że powtórzy się sytuacja z 2013 roku, kiedy bez przetargu uzyskała status operatora wyznaczonego. W tym przypadku miałaby realizować usługę E-doręczenie przez pięć lat i dopiero po tym okresie miałby być rozpisany konkurs.

Cytowany przez „Rzepę” minister cyfryzacji miał stwierdzić, że Poczta będzie dobrym kandydatem do nadzorowania systemu E-doręczenia, ponieważ posiada już platformę Envelo, która kosztowała nota bene - 100 mln zł z publicznych pieniędzy.

„Niewykorzystanie tego potencjału, a takie były wcześniej koncepcje, byłoby błędem” - miał powiedzieć minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dla Poczty Polskiej przetarg jest istotny z punktu widzenia przychodów – jeśli straciłaby możliwość dostarczania pism urzędowych, na przestrzeni czterech najbliższych lat straciłaby 2,2 mld zł. Oznaczałoby to także zwolnienia pocztowców - i to nie bagatela – 35 tys. pracowników.

Projekt nowych przepisów w związku z wdrożeniem usług Narodowego Operatora Cyfrowego ma być gotowy na przełomie  III i IV kwartału przyszłego roku. W fazie pilotażu operator ma zająć się dostarczaniem przesyłek sądowych.

Z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że wdrożenie e-Doręczenia miałoby przynieść administracji publicznej oszczędności rzędu 106,444 mln zł (kwota brutto), przy czym koszty utrzymania systemu wynosiłyby 1,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Listy polecone w formie e-maili. Narodowym Operatorem Cyfrowym miałaby być Poczta Polska

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GoveJes
Do you! need something super new? Take a look at this website. Only there the choice of slaves for every unique guy and completely free! They are good slaves, they will do anything you command !
http://gov.shortcm.li/kings#B21
odpowiedź
User
GoveJes
Do you like something new? Look at this site. Only here the choice of women for every desire and completely free! They are obedient slaves, they will do anything you say !
http://gov.shortcm.li/kings#C5
odpowiedź
User
Radek Oliwa
Byłaby rewolucja, gdyby nie operator. Poczta Polska ma problemy z optymalizacją prostych procesów jak odbiór listu (w niektórych placówkach w Krakowie czeka się regularnie w 15-minutowych kolejkach). Czy ktoś wierzy, że ta skostniała firma, która zrobiła z placówek pocztowych sklepy z dewocjonaliami jest w stanie zrealizować taki ambitny projekt? Proszę...
odpowiedź