SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Local Press 2012: "Tygodnik Podhalański" gazetą lokalną roku

Wczoraj w Sejmie wręczono nagrody Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „Local Press 2012”. Gazetą lokalną roku został "Tygodnik Podhalański", a wśród nagrodzonych znalazł się też m.in. jego dziennikarz i wydawca Jerzy Jurecki.

Jurecki otrzymał nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Nagrodzono jego głośny artykuł pt. "Daliśmy łapówkę na Hołdymasie". Dziennikarz opisał w nim, jak wcielił się w Czubakę - postać z filmu "Gwiezdne wojny" - aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy prowadzących stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości.

Zdjęcie Bartłomieja Jureckiego z "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiające kibiców jadących na konkurs skoków narciarskich, zwyciężyło w kategorii „Fotografia prasowa”. Zaś Beata Zalot z tej samej gazety została nagrodzona w kategorii „Społeczeństwo”. Wyróżniono ją za artykuł pt. "Eurosieroty", opowiadający o podhalańskich dzieciach, których rodzice wyjechali do pracy za granicą, pozostawiając je pod opieką dziadków. „Tygodnik Podhalański” wygrał także w kategorii "Filmowy materiał dziennikarski".

W kategorii "Rolnictwo, wieś i ekologia" nagrodę otrzymała z kolei Sylwia Wysocka z "Pałuk". Zwyciężył cykl jej artykułów, w których opisała jak firma zajmującą się skupem bydła oszukiwała rolników, zaniżając nawet o 100 kg wagę kupowanych zwierząt.

Tadeusz Jachnicki zwyciężył wśród autorów tekstów ekonomicznych. Wyróżniono go za cykl artykułów poświęconych sytuacji w chrzanowskiej fabryce lokomotyw Fablok, które ukazały się w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej".

W kategorii „Zdrowie” nagrodę otrzymał Roman Wolek z "Pałuk i Ziemi Mogileńskiej" za serię tekstów o podającym się za uzdrowiciela mieszkańcu Gołąbek, który sprzedawał sok owocowy twierdząc, że leczy on raka.

Z kolei w kategorii "Edukacja" zwyciężył cykl artykułów Macieja Kozickiego, opublikowanych w "Przełomie Tygodniku Ziemi Chrzanowskiej". Poświęcone one były zasadom żywieniowym w przedszkolach w Libiążu. Rodzice dzieci tam uczęszczających musieli decydować, czy ich dziecko zje śniadanie, czy obiad.

Artykuł Małgorzaty Licheckiej "Nu Poldziu, ty fest pomagier", opublikowany w "Nowinach Gliwickich” wygrał w kategorii "Publicystyka historyczna". Dziennikarka opisała w nim dalsze losy rodziny Leopolda Sochy, który przez czternaście miesięcy pomagał Żydom ukrytym w lwowskich kanałach.

Za najlepszą stronę internetową jury konkursu uznało serwis Przelom.pl.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł. Do piątej edycji konkursu zgłoszono w sumie blisko 600 prac.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych skupia wydawców niezależnych tygodników lokalnych.

Dołącz do dyskusji: Local Press 2012: "Tygodnik Podhalański" gazetą lokalną roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl