SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lokata jednodniowa - coraz mniejsza oferta

Nadpłynność w sektorze bankowym powoduje, że instytucje finansowe przestały rozwijać ofertę jednodniowych depozytów. Lokaty, które jeszcze w 2009 r. zapowiadały się na duży sukces dziś przegrywają z przeciętnymi kontami oszczędnościowymi.

Lokata jednodniowa - coraz mniejsza oferta

Co czwarty bank przyjmujący depozyty od klientów indywidualnych oferuje założenie lokaty tylko na jeden dzień w celu ominięcia podatku od zysków kapitałowych. Ta forma krótkoterminowego oszczędzania jeszcze do połowy 2008 r. była przeznaczona wyłącznie dla zamożnych konsumentów i przedsiębiorstw. Teraz może skorzystać z niej niemal każdy klient, ale prawdopodobnie bez trudu znajdzie atrakcyjniejsze konto oszczędnościowe. Tym bardziej, że takie rachunki ma już większość banków.

Średnie oprocentowanie netto depozytów jednodniowych jest tylko o 0,2 pkt proc. wyższe niż wszystkich dostępnych na rynku kont oszczędnościowych. Jednak na tle rachunków wyłącznie z kapitalizacją dzienną wypadają one blado – różnica wynosi niemal 1 pkt proc. na niekorzyść jednodniowych lokat.

Najlepsza lokata jednodniowa oferuje 4,2 proc. zysku netto w skali roku. Tak zainwestowane 10 tys. zł daje 1,15 zł odsetek dziennie od których nie zostanie pobrany podatek Belki. Bez trudu można znaleźć co najmniej sześć atrakcyjniejszych kont oszczędno ściowych. A do tego na większości kont oszczędnościowych środki pracują już od pierwszej złotówki. Natomiast wspólną cechą dla jednodniowych depozytów i najatrakcyjniejszych rachunków oszczędnościowych jest konieczność założenia ROR-u. Banki wykorzystują ofertę lokowania oszczędności do zwiększania liczby rachunków osobistych z nadzieją na dodatkowe zyski z prowizji.

Oferta lokat jednodniowych

 

Bank

Nazwa lokaty

Oproc. netto

Obowiązkowy ROR?

Minimalna kwota

BOŚ

"Każdy Dzień Dobry"

- nowi klienci: 4,2%
- stali klienci: 4%

tak

5 000 zł

BPS

Lokata Podwójna krótka

4%

nie

500 zł

Toyota Bank

Plan depozytowy +19

4%

tak

5 000 zł

BGŻ

eBGŻ

3,8%

tak

500 zł

BZ WBK

Lokata Codziennie Zarabiająca

3,75%

nie

1 000 zł

Bank Millennium

Lokata Millenet

3%

tak

500 zł

mBank

mLOKATA

3%

tak (rachunek oszcz.)

1 000 zł

MultiBank

Lokata Jednodniowa

3%

tak (rachunek oszcz.)

1 000 zł

Bank BPH

e-Lok@ta

2,1%

tak

1 000 zł

Źródło: Open Finance, stan na 20 grudnia 2010 r.

Mniejsza atrakcyjność jednodniowych lokat jest nie tylko wynikiem nadpłynności w bankach, ale też kosztów obsługi takich depozytów i ich trwałości. Lokaty zakładane na jeden dzień są dla bankowych systemów większym obciążeniem niż tradycyjne rachunki oszczędnościowe, ponieważ oprócz codziennej kapitalizacji, bank musi jeszcze automatycznie odnawiać lokatę. Ponadto instytucje finansowe muszą liczyć się z ryzykiem, że klient w każdej chwili zechce zerwać jedną ze swoich lokat i zabrać oszczędności. W przypadku kont oszczędnościowych nie jest to sprawa tak oczywista, ponieważ banki ograniczają liczbę darmowych wypłat w miesiącu (najczęściej do jednej).

Oszczędzanie na jednodniowych depozytach z pewnością ma sens, jeśli klient przynosi do banku środki na kilka dni. Założenie kilku lokat daje możliwość częściowych wypłat zdeponowanych oszczędności i nie wiąże się z żadnymi opłatami, jak to ma miejsce w przypadku rachunków oszczędnościowych. Z drugiej strony należy pamiętać, że instytucje finansowe w wysokość oprocentowania wliczają też ryzyko odejścia klienta ze swoimi oszczędnościami. W efekcie średnie oprocentowanie netto jednodniowych depozytów można porównać co najwyżej do kwartalnych lokat.

Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lokata jednodniowa - coraz mniejsza oferta

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dorota
a gdzie getin bank? ja mam u nich lokaty jednodniowe i oprocentowanie maja niczego sobie
8 8
odpowiedź
User
antki
i jeszcze meritum bank daje do 5,50%
8 8
odpowiedź
User
nówka
Polecam aktualne rankingi lokat na stronie http://extralokaty.pl/
8 8
odpowiedź
User
bttbt
popatrz tu:

http://najlepsza-lokata.blogspot.com
8 8
odpowiedź