SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LOT uruchomił połączenie do stolicy Azerbejdżanu

PLL LOT w piątek zainaugurują bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Baku. Samolot Boeing 737 ma wystartować z warszawskiego Lotniska Chopina o godz. 23, by po czterech godzinach dolecieć do Portu Lotniczego Baku im. Heydara Aliyeva.

fot. Shutterstock.comArticle

"Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają nowe połączenia z Warszawy. Na pokładach samolotów narodowego przewoźnika polecimy do największego miasta na Kaukazie – Baku. Połączenie ma szczególną wartość biznesową, gdyż Azerbejdżan jest od lat istotnym partnerem gospodarczym Polski" - podał w piątek PLL LOT.

Do stolicy Azerbejdżanu narodowy przewoźnik poleci we wtorki, środy, piątki i soboty.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski przypomniał, że w tym roku przypada 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Azerbejdżanu.

"Z tym większą radością ogłaszam otwarcie połączenia do Baku. Głęboko wierzę, że bezpośredni lot przyczyni się do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i umacniania relacji między dwoma krajami. Z kolei spuścizna polskich architektów w Azerbejdżanie, w postaci przepięknych zabytków, zachwyci turystów z Polski" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, Milczarski.

Ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova mówiła na spotkaniu z dziennikarzami, że uruchomienie połączenia LOT-u do Baku będzie okazją do poznania polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie, kultury, sztuki i kuchni jej kraju, przyrody, a także rozwoju gospodarczego - w tym kontekście wskazując na pokaźne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

"Azerbejdżan i Baku, to także polskie ślady. Dorobek polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku wniósł istotny wkład w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu" - powiedziała.

Odnosząc się do budynków zaprojektowanych przez polskich architektów ambasador wymieniał m.in. Józefa Gosławskiego i Kazimierza Skórewicza, którzy na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, Teatr Tagijewa, biurowiec Rotszyldów czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Jak mówiła, w historycznej dzielnicy Baku jest ulica poświęcona pamięci czterech wybitnych polskich architektów. Umieszczono na niej tablicę pamiątkowa ku czci Józefa Gosławskiego, Kazimierza Skorewicza, Józefa Płoszko i Eugeniusza Skibińskiego. Obok umieszczone są zdjęcia niektórych ich dzieła, jakie stworzyli w mieście: Pałac Szczęścia, Prezydium Akademii Nauk, ratusz Baku i Unia Architektów.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii po 11 miesiącach 2021 r. polsko-azerbejdżańska wymiana handlowa osiągnęła 96,8 mln dol. (spadek o 13 proc. r/r), w tym polski eksport odnotował spadek o 15 proc. r/r, osiągając 89,3 mln dol. Natomiast azerbejdżański import towarów do Polski zanotował w tym samym okresie wzrost o 20 proc., osiągając 7,5 mln dol. W 2020 r. wymiana handlowa między Polską a Azerbejdżanem wyniosła 119,5 mln dol. (wzrost o 35 proc. r/r), w tym 35 proc. wzrost polskiego eksportu (ok. 113,1 mln dol.), a import osiągnął poziom 6,5 mln dol. (wzrost o 22,7 proc. r/r).

Akcjonariuszami PLL LOT są Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów) oraz Polska Grupa Lotnicza (30,7 proc. udziałów).

Dołącz do dyskusji: LOT uruchomił połączenie do stolicy Azerbejdżanu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl