SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Loteria szczepionkowa potrwa trzy miesiące. Nagrody za ponad 16 mln zł, Totalizator Sportowy pokryje podatek

Loteria promująca szczepienia przeciw koronawirusowi potrwa od 1 lipca do końca września, za jej realizację odpowiada Totalizator Sportowy. W puli są nagrody pieniężne (ponad 16 mln zł), hulajnogi elektryczne i samochody, podatek od nagród pokryje za zwycięzców Totalizator Sportowy.

Article

W loterii będą mogły wziąć udział osoby w pełni zaszczepione na covid-19. Akcja jest skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich.

Loteria szczepionkowa - jak się zarejestrować

Do udziału w loterii można zarejestrować się poprzez Internetowe Konto Pacjenta na portalu Pacjent.gov.pl oraz na infolinii 989. Wystarczy wyrazić zgodę na uczestnictwo w akcji. Można będzie się zgłaszać od 1 lipca do 30 września.

W loterii wyznaczono cztery rodzaje nagród:
- codzienne (200 zł przyznawane co 500. uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie, w puli jest ponad 14 mln zł),
- tygodniowe (zaplanowano 12 losowań w każdą środę, wylosowanych zostanie 60 nagród pieniężnych po 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych marki Segway-Ninebot),
- miesięczne (będą trzy losowania, w puli jest 6 nagród po 100 tys. zł i 6 samochodów Toyota Corolla),
- finałowe (6 października wylosowane zostaną dwie nagrody pieniężne po 1 mln zł i dwa samochody Toyota C-HR).

Jak dowiedzieć się o wygranej w loterii szczepionkowej

Za organizację loterii odpowiada Totalizator Sportowy. Jego prezes Olgierd Cieślik na konferencji prasowej wyjaśnił, że każdy z uczestników loterii będzie mógł otrzymać natychmiastową nagrodę w dniu, w którym dokona kompletnego procesu rejestracji i udziału w loterii; następnie będzie brał udział w losowaniu tygodniowym, miesięcznym i finałowym.

- Są to więc cztery szanse, który otrzymuje uczestnik po spełnieniu warunków i przystąpieniu do loterii - wskazał.

- Jeśli chodzi o informację (o wygranej - PAP), jest ona ważna przede wszystkim w przypadku nagród natychmiastowych. Jeśli dany uczestnik dostanie informację, że wygrał np. 200 zł będąc pięćsetną osobą, to oznacza, że nie może wygrać 500 zł jako dwutysięczna osoba - powiedział.

Dodał, że w przypadku nagród tygodniowych, miesięcznych i losowania finałowego, Totalizator też będzie kontaktować się telefonicznie lub smsem z uczestnikami, którzy wygrali.

- Jeśli chodzi o koszty podatkowe, to koszty podatku bierze na siebie w całości Totalizator Sportowy. Jeśli nie pojawi się zwolnienie z podatku dochodowego do momentu odbioru nagrody, uczestnik otrzyma dodatkową nagrodę, która pozwoli na opłacenie podatku, co powoduje, że przedstawione na dzisiejszej konferencji wartości nagród są pewnego rodzaju wartościami netto, a więc takimi, który każdy uczestnik otrzyma - zapowiedział prezes Totalizatora Sportowego.

Jak dodał, dotyczy to zarówno nagród pieniężnych, jak i rzeczowych. - Czyli do samochodu będziemy dodawać dodatkową nagrodę specjalną w postaci wartości podatku - jeśli będzie do zapłacenia - powiedział.

Loterię będzie wspierać kampania reklamowa z udziałem aktora Macieja Musiała, który jest jednym z bohaterów trwającej od połowy maja akcji „Ostatnia prosta” promującej szczepienia na koronawirusa.

Konkursy dla gimn z największym odsetkiem zaszczepionych

Z kolei wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział w czwartek kilka rozwiązań zachęcających włodarzy do promocji szczepień: Konkurs na Najbardziej Odporną Gminę, podzielony na trzy kategorie, a także konkurs Gmina na Medal za poziom zaszczepienia mieszkańców minimum 67 proc.

Szefernaker na czwartkowej konferencji z udziałem m.in. szefa KPRM Michała Dworczyka podkreślił, że odkąd ruszył Narodowy Program Szczepień współpraca rządu ze stroną samorządową bardzo dobrze się układa i odbywa się ponad podziałami politycznymi. Wiceminister przedstawił rozwiązania mające na celu promocję szczepień.

Jak wskazał, wraz z samorządami wypracowano m.in. mechanizm, w ramach którego wojewodowie wydali polecenia wszystkim gminom, aby promować szczepienie wśród osób powyżej 60. roku życia. Ponieważ jest to zadanie zlecone, gminy w zależności od wielkości otrzymają na ten cel pieniądze - od 10 tys. do 40 tys. złotych. Sposób promocji zależeć już będzie od gmin. Pieniądze trafią do nich w ciągu dwóch tygodni.

Kolejne rozwiązania, o których mówił Szefernaker, to konkursy dla gmin, które mają przede wszystkim zmobilizować włodarzy do wygranej i otrzymania dodatkowych pieniędzy. "Te gminy, które uzyskają w tych konkursach nagrody, powinny jak najlepiej dotrzeć już do wszystkich mieszkańców, aby procent zaszczepień był jak najlepszy" - zauważył.

Pierwszy konkurs to, jak zaznaczył, Gmina na Medal #SzczepimySię. "100 tysięcy złotych dla pierwszych pięciuset gmin w Polsce, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent" - wyjaśnił wiceszef MSWiA. W tym konkursie nie ma znaczenia wielkość ani położenie gminy. Czas na zdobycie nagrody jest do 31 grudnia 2021 roku, chyba że pięćset gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej.

Kolejny konkurs to Najbardziej Odporna Gmina. Rząd, jak wyjaśnił Szefernaker, po ustaleniach z samorządami ustanowił w nim trzy kategorie: dla gmin do 30 tys. mieszkańców, dla gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Nagrody trafią do gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Pierwszą kategorię, "Małe gminy" podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym regionie - czyli 49 gmin - otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, "Średnie gminy" 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii "Duże gminy" 1 mln złotych trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

"W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce. To 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców" - poinformował Szefernaker.

Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców. Konkurs ten trwać będzie do 31 października 2021 roku.

"Myślę, że w sytuacji kryzysu gospodarczego związanego z COVID-19, kryzysu covidowego, także są to środki, które bardzo się przydadzą samorządom" - podkreślił wiceszef MSWiA. Jego zdaniem włodarzom na pieniądzach tych powinno bardzo zależeć, więc też powinni zrobić wszystko, aby na terenie danej gminy jak najwięcej osób się zaszczepiło.

Ilu Polaków zaszczepiło się na koronawirusa

Szczepienia przeciw covid-19 ruszyły w Polsce na przełomie grudnia i stycznia, początkowo szczepiono personel medyczny, a potem m.in. najstarsze osoby i nauczycieli.

W środę Centrum Informacyjne Rządu podało, że jak na razie wykonano 27,08 mln szczepień, 16,3 mln osób otrzymało pierwszą dawkę, a w pełni zaszczepionych jest 11,64 mln.

 

Dołącz do dyskusji: Loteria szczepionkowa potrwa trzy miesiące. Nagrody za ponad 16 mln zł, Totalizator Sportowy pokryje podatek

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pikuś
Skoro pula wynosi 16 mln to ja chcę ....okrągłego miliona.Wtedy ,obiecuję ,się zaszczepię ,,nawet pięć razy jednego dnia.
odpowiedź
User
Rokko
Wiecie kto wygra te duże nagrody? Kolejny przekręt PiS-o komuny dla swoich
odpowiedź
User
pawko
Taką corollą to bym nie pogardził. akurat jestem w trakcie wyboru nowego samochodu i się nad nią zastanawiam a tak bym już miał .
odpowiedź