SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Wittstock nowym prezesem Grupy Lotos, Mateusz Bonca odwołany

W piątek rada nadzorcza spółki paliwowej Grupy Lotos odwołała Mateusza Boncę ze stanowiska prezesa. Jednocześnie powołała na tę funkcję Jarosława Wittstocka, poprzednio wiceprezesa.

Article

W komunikacie giełdowym Grupy Lotos nie podano uzasadnienia zmian w zarządzie.

Mateusz Bonca był prezesem Grupy Lotos od marca ub.r. (początkowo przez dwa miesiące pełnił obowiązki prezesa), natomiast Jarosław Wittstock funkcję wiceprezesa pełnił od września ub.r.

W zarządzie spółki są jeszcze Jarosław Kawula (od stycznia 2017 roku), Marian Krzemiński i Zofia Paryła (oboje od lipca br.). Wszyscy pełnią funkcje wiceprezesów.

Większościowym akcjonariuszem Grupy Lotos jest Skarb Państwa, ma 53,19 proc. kapitału firmy. Po powołaniu nowego rządu Mateusza Morawieckiego spółka trafiła pod nadzór utworzonego właśnie Ministerstwa Aktywów Państwowych, którego szefem został Jacek Sasin.

Jarosław Wittstock był szefem marketingu Energi

Mateusz Bonca w latach 2016-2018 był wiceprezesem Grupy Lotos, nadzorował pion ekonomiczno-finansowy. Wcześniej pracował m.in. w jako konsultant i starszy konsultant w McKinsey & Company (w latach 2004-2010), jako menedżer w Peppers and Rogers Group Middle East i jako dyrektor w Deutsche Bank (2012-2016). Ma doktorat z ekonomii.

Jarosław Wittstock w latach 2016-2017 był dyrektorem oddziału pomorskiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W marcu 2017 roku został dyrektorem departamentu marketingu i komunikacji w spółce Energa, a w maju 2017 roku wiceprezesem Energa Obrót. W tej drugiej funkcji nadzorował obszarami nadzoru korporacyjnego, handlu hurtowego, sprzedaży do rynku biznesowego i marketingu.

Wcześniej pracował m.in. jako dyrektor zarządzający Swissmed Centrum Zdrowia, dyrektor zarządzający PZF Cefarm oraz prezes spółek Polmlek Maćkowy i Hanza Leasing.

Grupa Lotos ma zostać przejęta przez Orlen

W lutym ub.r. PKN Orlen podpisał z Grupą Lotos list intencyjny dotyczący rozmów w sprawie kupna minimum 53 proc. akcji tej drugiej firmy. - Celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych - podał Orlen.

Natomiast w sierpniu br. podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej spółki.

Na transakcję musi zgodzić się Komisja Europejska, kwestia na razie jest na etapie notyfikacji.

Grupa Lotos od lat jest zaangażowana w marketing sportowy. Od prawie sześciu lat firma jest głównym sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski (na początku ub.r. kontrakt przedłużono do końca 2022 roku), a od ponad 15 lat sponsoruje Polski Związek Narciarski (w listopadzie ub.r. umowę prolongowano o cztery lata). Firma sponsoruje też kierowcę rajdowego Kajetana Kajetanowicza, a w ostatnich latach miała umowę z tenisistką Agnieszką Radwańską.

W reklamach Grupy Lotos w ostatnich latach sponsorowani przez firmę sportowcy występowali razem z dziennikarzem naukowym Tomaszem Rożkiem, ostatnia duża kampania, promująca „niebieski szlak elektromobilności”, ruszyła w lipcu br.

W minionym kwartale Grupa Lotos zanotowała 7,88 mld zł przychodów sprzedażowych i 125,9 mln zł zysku netto, wobec 8,33 mld zł wpływów i 631,6 mln zł rok wcześniej. W piątek na koniec sesji kurs spółki na warszawskiej giełdzie wynosił 84,58 zł, co daje kapitalizację w wysokości 15,64 mld zł.

Zmiany w zarządzie Banku Pekao SA

Grupa Lotos to druga z czołowych spółek państwowych, którego zarząd zmienia się po powołaniu nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. Tydzień temu z zarządu Banku Pekao SA odeszli prezes Michał Krupiński, wiceprezes Michał Lehmann i członek zarządu Piotr Wetmański. Na stanowisko prezesa powołano Marka Lusztyna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Wittstock nowym prezesem Grupy Lotos, Mateusz Bonca odwołany

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
To dobra decyzja dla Lotosu.
odpowiedź
User
Super
Prezes Wittstock to konkretny manager i profesjonalista. Dobra decyzja RN
odpowiedź
User
LOTOS
Prezes Wittstock to konkretny manager i profesjonalista. Dobra decyzja RN

Dlatego od kilku lat przeprowadza czystkę wszystkich osób sympatyzujących z PiS w Lotosie, nie wiesz o czym piszesz!
odpowiedź